logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Izabela Bilińska-Socha
Eko-chrześcijnin? Tak!
Czas Serca
 


 Wielu z nas wciąż kojarzy ekologię ze skrajnymi zachowaniami: przykuwaniem się do torów, nocowaniem na drzewach, szokującymi happeningami i demonstracjami. Powoli jednak ten stereotyp odchodzi do lamusa. Ekologia stała się modna. W szkołach wprowadzono edukację ekologiczną, podejmuje się działania proekologiczne, żywimy się produktami eko i nosimy ekologiczną odzież. Czy to wystarczy, aby zapobiec zagrażającej nam w przyszłości katastrofie ekologicznej?

Kościół, mając na uwadze aktualność tematu, w swoim nauczaniu coraz częściej porusza problem ekologii. Ochrona Ziemi i jej zasobów naturalnych szczególnie leży na sercu Benedyktowi XVI. Następca Jana Pawła II został już nawet okrzyknięty przez media ekopapieżem.

"Zielony" papież

Ziemia jest pokryta bliznami po ranach, które zadali jej ludzie. Nasza niczym niezaspokojona konsumpcja doprowadziła do masowej wycinki lasów, splądrowania zasobów, zanieczyszczenia powietrza oraz oceanów” – mówił Benedykt XVI do pielgrzymów, którzy zebrali się w Sydney na tegorocznych obchodach XXIII Światowych Dni Młodzieży (15-20 lipca). „Ochrona Ziemi to problem, z którym musimy się zmierzyć” – podkreślił papież.

Podczas podróży do Australii Benedykt XVI mówił, że pragnie obudzić w katolikach świadomość tego, iż naszej planecie zagraża katastrofa ekologiczna. Wezwał także światowych przywódców do walki z ociepleniem klimatu i pochwalił starania australijskiego rządu, który planuje znaczne ograniczenie emisji tzw. gazów cieplarnianych. Po raz pierwszy ekologia stała się jednym z najważniejszych tematów papieskich spotkań z wiernymi i politykami.

Benedykt XVI już wcześniej dawał świadectwo, że problem ochrony środowiska jest dla niego ważny. W zeszłym roku papież ogłosił, że Stolica Apostolska będzie w większym stopniu czerpać energię ze źródeł odnawialnych, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. W Watykanie zainstalowano baterie słoneczne. Niedawno w Stolicy Piotrowej odbyła się konferencja naukowa na temat globalnego ocieplenia… Nieprzypadkowo więc amerykański tygodnik „Newsweek” nadał Benedyktowi XVI przydomek „zielony” papież.

W trosce o środowisko

Spotkania z młodymi są dla Benedykta XVI szczególną okazją do podejmowania tematu ochrony środowiska. Ekologia stała się ważnym wątkiem papieskiej homilii wygłoszonej do młodzieży podczas pielgrzymki do Loreto (1-2 września 2007). Wielką mszę na świeżym powietrzu, która zgromadziła blisko pół miliona młodych ludzi z Włoch i delegacje z 60 krajów, nazwano nawet „pierwszym przyjaznym dla ekologii wiecem Kościoła katolickiego”.


 

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Wojciech Węgrzyniak

Kajfasz. Ostatni arcykapłan Starego Przymierza. Nie wiemy, kiedy się urodził ani kiedy umarł. Jego imię może znaczyć „skała”, ale też „depresja” i „przygnębienie”. Na dramat jego życia popatrzmy w czterech odsłonach. Gdy patrzymy na jego twarz, sumienie nas pyta: Czy ty znasz swoje obowiązki? Czy zdajesz sobie sprawę, jaki urząd włożono na twoje barki? Czy umiesz jeszcze rozsądzić między tym, co powinieneś, a co jest już tylko twoją zachcianką?

 
ks. Wojciech Węgrzyniak
Powszechna dostępność pornografii spowodowała, że intymność stała się towarem, a wartości podległy dewaluacji. Zmieniła ona także zakres znaczenia słów miłość, przyzwoitość czy wstyd. Mówisz: "Przecież nic złego się nie stanie", oglądając "pieprzny" film, internetową "stronkę" czy naszpikowany erotyką magazyn. Czy aby na pewno? Przeczytaj, pomyśl, wyciągnij wnioski. Nie daj się wciągnąć...
 
ks. Wojciech Węgrzyniak
Istnieją języki, w których zmiana akcentu pociąga za sobą zmianę znaczenia wypowiadanego słowa. Być może w bez mała pół wieku po soborowej reformie liturgii widzimy coraz jaśniej, iż właśnie ten język, którym posługuje się chrześcijańska celebracja jest niezwykle czuły na wszelkie zmiany w rozłożeniu i przestrzeganiu akcentów. Zawsze, rzecz jasna, powiedzieć można, iż nie odkrywamy tu niczego nowego, a jedynie stosujemy zasadę znaną już chrześcijańskiej starożytności, zasadę, która głosiła lex orandi lex credendi.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS