logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Europa Christi - Europa dla Chrystusa
 


Zakończył się II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. W roku 100-lecia niepodległości Polski i 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową hasłem Kongresu były słowa: „’Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II’. Jan Paweł II patronem Europy”. 
 
Kongres trwał w dniach 14-22 października w Częstochowie, Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi i Krakowie. W obradach uczestniczyli przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, biskupi z Polski i Europy, znawcy katolickiej nauki społecznej. Wśród tematów poruszonych na II Międzynarodowym Kongres Ruchu „Europa Christi” znalazły się: „Młodzi w Europie”; „Św. Jan Paweł II patronem Europy”; „Rechrystianizacja Europy” czy „Silna rodzina siłą Europy”. Oprócz polskich prelegentów swoje wykłady wygłosili goście m.in. z Węgier, Włoch, Watykanu, Szwajcarii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, Czech, Austrii i USA. 
 
„Europa Christi” to ruch, którego ambicją jest odbudowanie chrześcijańskiego myślenia o Europie. Inicjatywa powstała w marcu ub. roku z inspiracji ks. inf. Ireneusza Skubisia, honorowego redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”. 
 
Ostatnia sesja Kongresu odbyła się w poniedziałek, 22 października w Auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie. Sesja zatytułowana została: „Ekonomia w kontekście 'Europa Christi'”. 
 
Zwieńczeniem obrad była Msza św. na Jasnej Górze, w Kaplicy Cudownego Obrazu, o godz. 15.30. Tym samym Kongres, który rozpoczął się w jasnogórskim sanktuarium 14 października, tutaj też dobiegł końca. 
 
Mszy św. dziękczynnej za przebieg Kongresu przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
„Chcemy u Matki Bożej, pod przewodnictwem ks. abpa metropolity częstochowskiego Wacława Depo, dziękować Bogu za dar Kongresu. To bardzo wielkie Boże błogosławieństwo – mówił na początku ks. inf. Ireneusz Skubiś, moderator Ruchu 'Europa Christi' - Czujemy obecność samego Chrystusa, który przecież jest Tym, któremu najbardziej należy się pierwsze miejsce w Europie. Dlatego nasz ruch nazywa się ‘Europa Christi’. Modlimy się w tej Mszy św. o to, by Europa ‘otworzyła drzwi Chrystusowi’, a także o to, czego chciał św. Pius X, który rozpoczynał wiek XX, a który mówił: ‘Instaurare omnia in Christo’ – ‘Wszystko odnowić w Chrystusie’. To jest bardzo aktualne. A św. Jan Paweł II mówił – ‘Otwórzcie drzwi Chrystusowi’. Ten Kongres był po to, żebyśmy, w Europie, w Polsce, a także w naszych rodzinach, otworzyli drzwi dla Chrystusa”. 
 
Msza św. sprawowana była w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II. W tym kontekście abp Wacław Depo przypomniał, że temat tegorocznego Kongresu brzmiał: „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II”. 
 
„Dziękujemy dzisiaj Bogu przez Niepokalane Serce Maryi, na Jasnej Górze - za poszczególne stacje (Kongresu): w Częstochowie, Warszawie na UKSW, Rzeszowie, Lublinie, w Warszawie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej, w Łodzi, dzisiaj w Częstochowie, jak również w Krakowie w modlitwie ks. kard. Stanisława Dziwisza - mówił w homilii abp Wacław Depo - Poszczególni prelegenci byli nie tylko wykładowcami, ale przede wszystkim świadkami, jak zaznaczył i zaświadczył ks. inf. Ireneusz, stali się świadkami ładu i porządku, które wypływają z prawa naturalnego do odnowienia sumienia Europejczyków. Dlatego, kiedy mamy do czynienia z uderzeniem w chrześcijańskie korzenie Europy, kiedy nowe prądy kulturowe odbierają jej nadzieję i radość, musimy zreflektować i przemyśleć na nowo zasady i sposób życia, i rozpalić entuzjazm wiary płynący z faktu Zmartwychwstania Chrystusa. Dziękujemy Księże Infułacie za te słowa, jakby u fundamentu Kongresu. Bo właśnie rozumiemy, że Kongres ma swoje mocne uzasadnienie w tym wyznaniu Chrystusa: ‘Jam zwyciężył świat’. To na tym fundamencie uczył nas budować św. Jan Paweł II, wołając od początku - ‘Otwórzcie drzwi Chrystusowi, nie lękajcie się!’ A dzisiaj wołamy o dar Jego patronatu dla Europy. Takie pragnienie jest żywe w wielu europejskich środowiskach katolickich, a trzeba go wzmocnić w naszej Ojczyźnie poprzez wspólnoty parafialne, stowarzyszenia i organizacje katolickie”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com