logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Film Prorok powstał też na Jasnej Górze
 


Tego miejsca nie mogło zabraknąć w filmowej historii o człowieku, który „Ojczyznę kochał więcej niż własne serce”. Kadry do wchodzącego dziś do kin filmu „Prorok” o Prymasie Wyszyńskim powstały też na Jasnej Górze, którą ukochał i przekształcił w duchową stolicę Narodu.

 

Obraz „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata to historia Prymasa Tysiąclecia, niezachwianego w wierze i konsekwentnego w walce o miłość, godność i prawa każdego człowieka, upominającego się o prawa Kościoła i uciemiężonego Narodu. Akcja toczy się w latach 1956-1970. Poprzedza ją dynamiczny prolog, przedstawiający represje i okrucieństwa, jakich dopuszczały się władze stalinowskiej Polski wobec przedstawicieli Kościoła katolickiego, w tym Prymasa Wyszyńskiego.

 

Film ukazuje nieznane wątki z życia kard. Wyszyńskiego na tle ważnych dla Polski i Polaków wydarzeń historycznych, takich jak obchody milenijne czy wydarzenia z Trójmiasta z grudnia 1970 r.

 

Planem filmowym do „Proroka” Jasna Góra była w czerwcu 2021r. Tu powstawały sceny milenijne z maja 1966r.


- Bez tego miejsca nie udałoby się tej historii opowiedzieć - podkreślał aktor Sławomir Grzymkowski, wcielający się w rolę Prymasa Wyszyńskiego. - Nie tylko autentyczna scenografia, która tutaj jest, ale też to wymodlone miejsce. Dostaliśmy tutaj nowych skrzydeł, to coś wspaniałego, że jesteśmy w tym miejscu, w którym te wydarzenia się rozgrywały - mówił aktor. Dodawał, że spotkanie z kard. Wyszyńskim to dla niego duchowa podróż.

Jasna Góra była dla Prymasa Tysiąclecia wybranym i ukochanym miejscem. Częstochowskie sanktuarium przekształcił w duchową stolicę narodu, konsekwentnie realizował wizję związania Kościoła w Polsce z Jasną Górą, a nawet uczynienia z niej kluczowego miejsca z punktu widzenia Kościoła powszechnego. Wyznaczył Jasnej Górze w polskim Kościele rolę twierdzy, mającej zatrzymać zaprogramowaną przez komunistów ateizację.

 

Niemal bezpośrednio, bo już piątego dnia po zwolnieniu z uwięzienia, 2 listopada 1956r. kard. Wyszyński przyjechał na Jasną Górę, by podziękować Maryi i wyrazić wdzięczność za wszystkie modlitwy wiernych w czasie jego internowania.

 

W roku następnym 3 maja 1957 r. na Jasnej Górze zainaugurował Wielką Nowennę. W jego programie duchowym miała być zdecydowaną odpowiedzią na ideologię marksistowską. Jej celem było moralne odrodzenie społeczeństwa, a przez to doprowadzenie do upadku totalitaryzmu komunistycznego.

 

Film opowiada o 14 latach życia kard. Stefana Wyszyńskiego - od jego wyjazdu z miejsca internowania w Komańczy, a kończy się w latach 70. wydarzeniami grudniowymi w Gdańsku. Tytuł filmu odwołuje się do akcji władz PRL wymierzonej przeciw Wyszyńskiemu, która właśnie otrzymała kryptonim „Prorok”.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com