logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Franciszkanie modlą się o jedność w świecie i w Kościele
 


26. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich trwa w dniach 19-20 lipca na Jasnej Górze z udziałem ponad 4 tys. osób. Przybyli kapłani, asystenci narodowi, regionalni, wspólnotowi i wierni III Zakonu, młodzież franciszkańska i Rycerze św. Franciszka. 
 
Mottem pielgrzymki jest dziewięcioletnia nowenna przed jubileuszem 800. rocznicy powstania III Zakonu Świętego Franciszka. Słowa wybrane do rozważania na ten rok brzmią: 'Poświęceni są ku jedności'. 
 
„26. Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich jest pod hasłem 'Poświęceni są ku jedności'. Jest to zdanie z listu św. Franciszka do wiernych na temat jedności. I my jako Franciszkański Zakon Świeckich staramy się żyć w jedności, jesteśmy zjednoczeni, ale tej jedności potrzeba wszędzie, w naszym kraju, w naszych rodzinach, więc modlitwa będzie głównie na temat jedności. Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej Ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie i o to będziemy się modlić – opowiada s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich – Wnosimy tą jedność w rodziny, bo żyjemy w rodzinach, pracujemy zawodowo, wiec trzeba łagodzić obyczaje, nie wzniecać konfliktów, ale gasić”. 
 
„Ta doroczna pielgrzymka jest uwieńczeniem całej pracy duchowej, którą w ciągu całego roku prowadzimy we wspólnotach lokalnych – wyjaśnia o. Nikodem Sobczyński, Asystent Narodowy Franciszkańskiego Zakonu świeckich - Jest to zgromadzenie całego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, czyli wszystkich wspólnot lokalnych pod opieka przełożonych regionów i przełożonej narodowej, po to, by tworzyć wspólnotę jednego Kościoła”. 
 
„Franciszkański Zakon Świeckich jest to wspólnota ludzi świeckich, którzy podejmując życie zakonne poniekąd, poprzez składanie profesji, w stanie świeckim, w rodzinach, w pracy dają świadectwo zjednoczenia z Panem Bogiem w duchu franciszkańskim, podejmując modlitwę Kościoła, odmawiając Liturgię Godzin, bądź tzw. Oficjum Franciszkańskie. To łączy cała wspólnotę”. 
 
„Chciałbym zachęcić wszystkich do zainteresowania się ruchami w Kościele. Franciszkański Zakon Świeckich, kiedyś był to III Zakon św. Franciszka, istnieje już ponad osiem wieków i bardzo jest szanowną instytucja, ma swoje struktury i cieszy się wielkim szacunkiem – podkreśla o. Sobczyński - Warto do takich wspólnot się przyłączać, tym bardziej, że dzisiaj potrzeba światu przede wszystkim Bożego pokoju i dobra ludzi, a tu właśnie jest taki główny charyzmat, który mamy nieść w duchu franciszkańskim, żeby tym dobrem i pokojem się dzielić”. 
 
Jak przyznaje o. Sobczyński obecnie liczba franciszkanów świeckich zmalała w porównaniu z poprzednimi latami, ze względu na okoliczności wiekowe. W całej Polsce liczba członków szanowana jest na ok. 11 tys. 
 
„Już za 2 lata będziemy przeżywali okrągły jubileusz 800 lat od założenia III Zakonu przez Świętego Franciszka dedykowanego dla osób świeckich - podkreśla o. Andrzej Romanowski, kapucyn, asystent narodowy FZŚ – Rola asystenta narodowego wypływa z powołania franciszkańskiego, czyli jedność charyzmatu. Czyli z jednej strony strzec tego charyzmatu, a drugiej strony pomagać wszystkim, którzy chcą wzrastać w tym charyzmacie, by poznali ten charyzmat, by przyjęli ten charyzmat i go rozwijali, to jest nasza droga do świętości”. 
 
posłuchaj rozmowy z s. Joanną Berłowską i o. Andrzejem Romanowskim dla Radia Jasna Góra 
 
Mszy św. na Szczycie jasnogórskim w sobotę, 20 lipca przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup świdnicki, franciszkanin, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich. 
 
W imieniu Jasnej Góry pielgrzymów powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Drodzy tercjarze, franciszkanie świeccy, którzy żyjąc w świecie według zasad Ewangelii, idąc drogą świętego Franciszka z Asyżu dajecie świadectwo i szerzycie charyzmat św. Franciszka, serdecznie wam życzę byście godnie przyjąwszy Jezusa w Słowie Bożym i sakramentach świętych szli z Maryją w nowe czasy, stawali w obronie wartości chrześcijańskich, będąc świadkami tego co dobre i prawdziwe. A ciesząc się widokiem Jej Cudownego Obrazu na Jasnej Górze mogli się radować kiedyś oglądaniem Jej oblicza w Niebie. Pokój i Dobro”. 
 
Na początku Mszy św. głos zabrała również s. Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. 
 
Przed błogosławieństwem s. Joanna Berłowska odczytała Akt Odnowienia Zawierzenia Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Matce Bożej Jasnogórskiej. Słowo podziękowania wypowiedział o. Zdzisław Gogola OFM Conv, Asystent Narodowy. 
 
 
Franciszkański Zakon Świeckich powstał w 1221 roku. Założył go św. Franciszek z Asyżu dla katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga on opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich. Umożliwił jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego. Dawniej znany był pod nazwą Trzeciego Zakonu św. Franciszka, stąd też jego członków nazywano tercjarzami. 
 
W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com