logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Gliwice: Obchody Święta Policji
 


Z okazji obchodów Święta Policji w województwie śląskim metropolita katowicki odprawił Eucharystię w gliwickiej katedrze.
 
W katedrze św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach zgromadzili się przedstawiciele policji. Z okazji obchodzonego Święta Policji w województwie śląskim Eucharystię odprawił tam metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wraz z nim przy ołtarzu był obecny ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec oraz liczni kapłani na czele z duszpasterzami policyjnymi.
 
- W tym roku wasze święto spotyka się w kalendarzu z rozpoczęciem tego wyjątkowego wydarzenia, jakim są Światowe Dni Młodzieży (…) I to jest pierwszy motyw podziękowania Policji za zaangażowanie w zabezpieczenie tego wydarzenia – powiedział na początku homilii metropolita katowicki.
 
Abp Skworc nawiązując do Ewangelii dnia podkreślił, że dzisiejsze święto nosi znamiona święta rodzinnego. Przywołując pouczenie Jezusa skierowane do najbliższych metropolita katowicki pytał „co jest wolą Boga Ojca i jak możemy ją poznawać, aby ją wypełniać”. – Wolą Bożą jest Boże prawo, to objawione w Starym Testamencie, w podstawowym zbiorze etycznych zasad – noszących nazwę 10. Bożych przykazań i w prawie/nakazie miłości nawet nieprzyjaciół, objawionym w Nowym Testamencie przez Jezusa Chrystusa – mówił.
 
Hierarcha odniósł się także do roli jaką odgrywa prawo Boże i prawo stanowione przez człowieka. Zauważył, że te drugie ma funkcję służebną oraz, że stoi na straży porządku czyli sytuacji w której „prawa osoby ludzkiej i wszystkich bez wyjątku są przestrzegane i zabezpieczone”. Podkreślił, że w naturze ludzkiej głęboko zakorzenione są dwie wartości: wolność i porządek. – Dlatego społeczeństwa i państwa określające się moralnie, na straży porządku/prawa w warunkach wolności, stawiają stróżów prawa; tak właśnie często nazywamy was policjantów! – powiedział abp Skworc.
 
Metropolita katowicki wskazał, że codzienna służba policji jest czynem promującym zachowanie prawa, a przez to równocześnie jest sprzeciwem wobec zła, przekraczania norm społecznego współżycia oraz obowiązującego prawa.
Abp Skworc podkreślił, że „samo prawo nie działa”. – Nie jest ono samoczynnym automatem. To ludzie działają zgodnie z prawem lub wbrew prawu. Prawo powinno  iść zawsze razem z prawością; z prawością prawodawcy i prawością obywateli. Dzieję się tak, jeśli przed prawem idzie etyka i obyczaj; bez etosu prawo jest pozbawione fundamentu – stwierdził.
- Prawo ma chronić i promować wartości, ale chronić można tylko to, co istnieje, co jest uprzednie dla prawa; inaczej prawo pozostaje w sferze życzeń i staje się zaklinaniem rzeczywistości, co się niestety dzieje przez namnażanie prawa! – kontynuował.
 
Hierarcha zauważył także, że prawo samo w sobie nie tworzy wartości. - One muszą istnieć, żyć w jednostkach tworzących społeczeństwo. Dlatego przed prawodawcą idzie filozof, teolog, prorok; on wzbudza ducha prawości, przygotowuje grunt pod prawo; wzbudza poczucie uczciwości, sprawiedliwości i solidarności, jako wartości elementarnych dla społeczeństwa i państwa – stwierdził. 
 
Dodał także, że demokracje, które są ustabilizowane, doświadczone rezerwują miejsce dla proroka i cieszą się jego obecnością. – Liczą się z jego głosem i moralną oceną. Takim prorokiem jest niewątpliwie w Europie chrześcijaństwo i kościoły, najbardziej powszechna i elementarna szkoła prospołecznych postaw opartych na wartościach. W tym prorockim nurcie jest miejsce na ewangelizację w państwowej szkole; jest miejsce na duszpasterstwo policji, aby przed prawem – szła prawość i etyka policjantów – powiedział abp Skworc.
 
Nawiązując do słów „Bóg, Honor, Ojczyzna” metropolita katowicki wskazał, że jest to synteza całego systemu wartości, na którym od wieków opierali się Polacy. – W ramach tego powszechnego etosu Polaków, (…) mieszczą się poszczególne grupy społeczne (…). Taką grupą, charakteryzującą się kompetencją, hartem ducha i stanowczością są w społecznym odbiorze policjanci – mówił metropolita katowicki.
 
- Jesteście obrońcami bezbronnych ofiar przemocy, pokrzywdzonych, tych, którzy nie mają dość siły i odwagi, aby upominać się o sprawiedliwość, zwłaszcza w wymiarze rodzinno-społecznym. Wasza misja jest trudna i wymagająca. (…) Dlatego potrzeba Wam siły, której źródłem nie jest człowiek, ale sam Bóg. Potrzeba przynależności do tej rodziny, którą tworzy Jezus wzywając nas do pełnienia woli Bożej, czyli wykonywania Bożego prawa; zasad, na których oparty jest nawet odżegnujący się od chrześcijaństwa humanizm – stwierdził metropolita.
 
Abp Skworc życzył również policjantom odwagi i wrażliwości oraz nadziei, po to by nie zwątpić, „nie stracić sensu tej ważnej służby i aby samemu być odpornym na zło i pozostać człowiekiem honoru”.
 
Po zakończonej Eucharystii uczestnicy przeszli na Plan Krakowski, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. W trakcie apelu wręczono awanse i odznaczenia na wyższe stopnie policyjne oraz przekazano sztandar dla Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, który został pobłogosławiony przed Mszą świętą.
 
Święto Policji przypada w rocznicę powołania polskiej Policji Państwowej. Miało to miejsce 24 lipca 1919 roku. Istniała ona do 15 sierpnia 1944 r. Ponowne powołanie Policji w 1990 r. zaowocowało wznowieniem w 1995 roku tego święta.
 
 
www.archidiecezja.katowice.pl