logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Herezje i schizmy
materiał własny
 


Herezje i schizmy

Herezja niszczy jedność Kościoła, zrywa wspólnotę wiary. Czy herezją jest każde błędne mniemanie?

Nie. Staje się nim dopiero przez upór, z jakim ktoś trwa w błędzie i obstaje przy nim. Herezja wiąże się z osobistą winą. Nie można więc wszystkich chrześcijan niekatolickich określać z góry mianem heretyków. W poszczególnych wypadkach do herezji może prowadzić zarówno "za wiele", jak i "za mało", zarówno pominięcie pewnych treści wiary, jak przesada i ludzkie dodatki.

W rozłamach religijnych grają też zwykle jakąś rolę czynniki świeckie (napięcia narodowe, polityczne, kulturalne, społeczne, rasowe), a także osobiste uwarunkowania ludzkie (obstawanie przy swoim, ambicja, zarozumiałość, pycha). Wielkie rozłamy religijne przeszłości wiązały się też z poczuciem odpowiedzialności za nieskażoność prawdy Ewangelii. Nie przezwycięży się więc rozłamów wyłącznie pokutą i wyznaniem winy. Trzeba z tym połączyć wspólne staranie o właściwe rozumienie Ewangelii. Jedność Kościoła musi być jednością w prawdzie - miłość bez prawdy byłaby nieprawdziwa i nieszczera.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Tadeusz Stanisławski
Dlaczego po rozwodzie cywilnym nie można przystępować do sakramentów?
 
ks. Tadeusz Stanisławski
Są ludzie, którzy mówią "tak" wobec Jezusa, ale "nie" wobec Kościoła. Główny zarzut, który stawia się Kościołowi, brzmi, że w swej historii sprzeniewierzył się pierwotnemu przepowiadaniu Jezusa. Bowiem Jezus - tak mówią krytycy Kościoła - sam był ubogi i był rzecznikiem ubogich. Kościół natomiast jest bogaty, paktuje z możnymi i zawiódł w kwestii socjalnej. Kościół odwartościował kobietę, zdemonizował sferę seksualną, niechętnie patrzy na szczęście człowieka, pocieszając go wiecznością. Według jeszcze innych krytyków Kościół jest pod każdym względem zacofany, po prostu przestarzały. Co ma odpowiedzieć katolik na ten "rejestr grzechów" Kościoła?
 
Jan Piwowarczyk

Jan Paweł II, podejmując problem biedy współczesnego świata, obficie czerpał z nauczania II Soboru Watykańskiego, co wyraża się przede wszystkim w analizowaniu znaków czasu. W encyklice Sollicitudo rei socialis zauważał, że współcześnie wielkie metropolie otoczone są przerażającymi skupiskami ubóstwa, nędzy materialnej i moralnej, które uśmiercają ogromne rzesze ludzi.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS