logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ikonę piszemy modlitwą
 


Na Jasnej Górze zakończyły się Warsztaty Pisania Ikon organizowane, już po raz czwarty, przy Sanktuarium przez fundację In Blessed Art.

 

„Nad ikonami pracowali uczestnicy, którzy w większości pierwszy raz malowali ikonę jasnogórską – wyjaśnia Hubert Kampa, prezes fundacji In Blessed Art - Przez siedem dni próbowali odtworzyć jasnogórski wizerunek na deskach. Dzisiaj jest trochę moda na warsztaty ikonograficzne, a ja chciałem, żeby można było pisać naszą polską ikonę, najważniejszą dla nas. Stąd też wzięły się te warsztaty”.

 

„My, jako ikonografowie, szczególnie mówimy o ‘pisaniu’ ikon dlatego, że przepisujemy na ikonę dogmaty, tylko robimy je w sposób kolorystyczny, mową kolorystyki, nie pismem takim normalnym, tylko ikona ma w każdym swoim geście, w każdym swoim kolorze wymowę, i ona nam opowiada o bardzo konkretnych dogmatach Kościoła, o Biblii o rzeczach, które są bardzo mocno związane z wiarą, stąd mówimy: ‘opisywanie czegoś za pomocą koloru’” – tłumaczy prezes fundacji.

 

„Ikonograf nie powinien podchodzić do ikony bez modlitwy, bez pogłębienia swojej wiary, swojej duchowości, ale też wiedzy o tym, co maluje, jaki dogmat w danym momencie przedstawia, i ta wiedza jest także przekazywana na warsztatach, żeby ludzie byli tego świadomi” – podkreślił Hubert Kampa.

 

„Po raz pierwszy zrobiłam taką piękną ikonę – wyznaje Małgorzata z Dąbrowy Górniczej, malarka - Zrobiłam Pantokratora, jest jedyna w tej grupie. Myślałam, że to będzie takie proste, a tak nie było. Było ciężko i z modlitwą. To jest moja praca, moja modlitwa. Jestem szczęśliwa z tego, co dokonałam”.

Na zakończenie warsztatów ikony w Kaplicy Matki Bożej pobłogosławił o. Sylwan Marcin Wirkowski, paulin z

Wrocławia, sprawujący opiekę duchową nad uczestnikami warsztatów.

 

o. Stanisław Tomoń

www.jasnagora.com