logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Imię Maryi
materiał własny
 


Imię Maryi

Czy mogę prosić o wyjaśnienie święta Imienia Maryi?

Święto Imienia Maryi, znane wcześniej w różnych Kościołach lokalnych (np. w Hiszpanii od r. 1513), rozciągnął papież Innocenty XI na cały Kościół w związku ze zwycięstwem króla polskiego Jana ni Sobieskiego nad Turkami odniesionym 12.IX. 1683 r. pod murami Wiednia. Dzisiaj również potrzebujemy wstawiennictwa Maryi przed zalewem materializmu, zabijaniem nie narodzonych dzieci, zgorszeniami, żądza dominacji nad słabymi i łamaniem podstawowych praw osoby ludzkiej. Imię Maryi oznacza najwłaściwiej "Pani", jak mówią Doktorzy Kościoła. Liturgia przypisuje imieniu Maryi także znaczenie "Piękna" lub "Gwiazda Morza". Określenie "Gwiazda Morza" często występuje w brewiarzu, w hymnach i pieśniach kościelnych. Tradycyjnie Polak jest obrońcą Maryi - Polonus defensor Mariae. Nasz wieszcz A. Mickiewicz w trzeciej części Dziadów uspokaja rozpacz więźnia politycznego słowami: "Nie mieszam się do wszystkich świętych z Litanii, lecz nie pozwolę bluźnić Maryi". Maryja jest Matką Syna Bożego i naszą Matką.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Ktoś niedawno napisał, że katolicy nie są ekskomunikowani na mocy prawa kanonicznego tylko za to, że są za przerywaniem ciąży. Przypuszczam, że odnosił się do kanonu 1398. Ale co na to kanon 1329.
 
Fr. Justin
To, co dzieje się na świecie: zanieczyszczenie ziemi, powietrza i wody, groźba wojny atomowej, duchowe samobójstwo ludzkości, odstępstwo wielu od wiary, sprzeniewierzenie się przykazaniom Bożym - to wszystko nieraz przywodzi mi na myśl koniec świata, dzień ostateczny. Jeśli nadejdzie ten ostatni dzień naszej historii, to znaczy, że nastąpi całkowita zagłada i nic już więcej nie będzie. Po co więc wierzyć w życie wieczne?
 
ks. Edward Osiecki SVD
Początki ewangelizacji Wietnamu sięgają pierwszych lat XVI wieku. Za panowania władcy Wietnamu Le Trang Ton został wydany w 1533 roku dekret królewski, zakazujący głoszenia wiary chrześcijańskiej. Dekret wspomina po imieniu pewnego Europejczyka imieniem Ignatius, który m.in. głosił Ewangelię w Nam Đinh. Dekret ten jest pośrednim świadectwem, że Ewangelię Chrystusa głoszono na ziemi wietnamskiej już wcześniej...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS