logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Inauguracja Kongresu Pedagogiki Chrześcijanskiej
 


Mszą św. na Jasnej Górze został zainaugurowany współorganizowany przez Tygodnik Katolicki „Niedziela” Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rzecznika Praw Dziecka. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole. Dwudniowe obrady odbywają się w auli „Niedzieli”.

 

Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Wacław Depo. - Przez macierzyńskie pośrednictwo Maryi zawierzmy wielkie dzieło wychowywania nie tylko młodego pokolenia, ale i nas samych, aby czynić to w duchu miłości i prawdy - mówił w homilii metropolita częstochowski.


Kaznodzieja zauważył, że w procesie edukacji i wychowania zarówno w Kościele, jak i w naszej Ojczyźnie światłem jest Duch Święty, bo nie chodzi tylko o wykształcenie czy profesjonalizm, ale o spotkanie osób, związanie ich z łaską Bożą, aby być darem jedni dla drugich.

 

Kongres skoncentrowany jest nad zagadnieniami związanymi z komunikacją w rodzinie i w szkole. Skutki pandemii, tocząca się w Ukrainie wojna, agresywne formy indoktrynacji ze strony ekstremistycznych ideologii to tylko nieliczne zjawiska mające wpływ na sytuację w rodzinie i w szkole - zauważają organizatorzy. Wśród tematów konferencji i dyskusji panelowych mowa będzie m.in. o nauczycielach, uczniach i rodzicach jako partnerach w komunikacji, pracy i komunikacji w klasie/grupie wielokulturowej, o komunikacji w sytuacjach trudnych czy szansach i zagrożeniach związanych z używaniem smartfonów w rodzinie. Zostanie zaprezentowany raport opracowany na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka

 

- Mamy nadzieję, że czasy obostrzeń już nie wrócą - powiedział Tomasz Rzymkowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu do spraw kształcenia ogólnego i nadzoru pedagogicznego. Wiceminister zauważył, że relacje muszą być oparte na systemie wartości.

 

- Wobec zideologizowanych trendów chcących wpływać na wychowywanie młodego pokolenia, chcemy pokazać, że klasyczne wychowanie w duchu Ewangelii ma wielkie znaczenie - mówi o idei kongresu ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.

 

Odwołując się do myśli św. Tomasza z Akwinu jeden z prelegentów ks. dr Adam Machowski zwrócił uwagę na problem zaniku wspólnototwórczości komunikowania się w dzisiejszych czasach. - Przesyłamy sobie komunikaty bez tworzenia wspólnoty. Pod pojęciem „komunikacji” kryje się nie tylko słowne przekazywanie pewnych treści, ale także przekazywanie miłości - dobrych czynów, również dóbr materialnych, ludziom potrzebującym.

 

Dwudniowe obrady kongresowe odbywają się w auli „Niedzieli” przy ulicy 3 maja 12 w Częstochowie. Wstęp wolny.

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com