logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - już w piątek 9 września
 


Koncert inauguracyjny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbędzie się na Jasnej Górze już w najbliższy piątek, 9 września. Organizowany po raz 31. festiwal jest wizytówką miasta i regionu, prezentuje też unikatowy dorobek paulinów sprzed wieków. W tym roku po ponad 500 latach zabrzmi chorał gregoriański ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich.

 

W repertuarze znajdą się koncerty organowe, chorały gregoriańskie, koncerty muzyki ze zbiorów jasnogórskich, np. Oficjum o Matce Bożej Wniebowziętej, czy też wykonanie kompozycji pochodzących z archiwum kapitulnego na Wawelu.

 

Festiwalowe wydarzenia odbędą się przede wszystkim w Częstochowie i w Wieluniu. Mottem tej edycji stał się werset Psalmu 69 - „Pieśnią chcę chwalić imię Boga i dziękczynieniem Go wysławiać”. 31. edycja potrwa sześć dni. Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

 

Koncert inauguracyjny Festiwalu „Gaude Mater” odbędzie się w piątek, 9 września, w jasnogórskiej Bazylice o godz. 18.00. Zaprezentowana zostanie muzyka ze zbiorów jasnogórskich - „Completorium” paulińskiego kompozytora z XVIII w o. Eryka Briknera. W to muzyczne wydarzenie wpiszą się także obchody 15. rocznicy Stowarzyszenia Jasnogórska Szkoła Chóralna, wystąpi więc Jasnogórska Szkoła Muzyczna I i II stopnia.


Po raz pierwszy po ponad 500 latach zabrzmi pauliński chorał gregoriański ze średniowiecznych zbiorów jasnogórskich „Officium In Assumptionae Sanctae Mariae” (Oficjum o Matce Bożej Wniebowziętej). Ten koncert w wykonaniu Scholi Gregoriana Flores Rosarum pod dyr. S. Susi Ferfoglia odbędzie się na Jasnej Górze 13 września.

 

Jak wyjaśnił o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych, który pełni funkcję koordynatora muzykologicznego „Gaude Mater”, paulińskie Oficjum na Wniebowzięcie posiada wiele unikatowych cech na tle rzymskiej rodziny liturgicznej, z której się wywodzi oraz liturgii węgierskiej diecezji ostrzyhomskiej, gdzie powstał zakon. Prezentowane podczas koncertu śpiewy pochodzą z kilku źródeł paulińskich, przede wszystkim XV-wiecznego antyfonarza z Remete koło Zagrzebia (antyfony, responsoria) oraz jasnogórskiego Cantuale (hymny, tony psalmowe) o węgierskim rodowodzie. Teksty Godziny Czytań (matutinum), pochodzące z listu św. Hieronima, zaczerpnięto z XV-wiecznego rękopiśmiennego brewiarza paulińskiego zachowanego w klasztorze na Jasnej Górze. Muzyczne formuły lekcyjne wykorzystane do ich opracowania zaczerpnięto z XIX-wiecznych jasnogórskich kancjonałów.

 

W tym roku publiczność „Gaude Mater” usłyszy także m.in. chorał gregoriański z archiwum kapitulnego na Wawelu i kancjonału Joanny Mechtyldy Rosznowskiej (ze zbioru w Staniątkach).

 

W Koncercie Finałowym, który odbędzie się w jasnogórskiej Bazylice 14 września o godz. 18.00, zabrzmią utwory Feliksa Nowowiejskiego - jednej z najważniejszych postaci polskiego muzycznego międzywojnia. W programie m.in. Marsz Pretorianów - wejście gwardii Nerona na Forum Romanum z oratorium „Quo vadis” op. 30 i II Koncert Organowy.

 

Feliks Nowowiejski związany był także z Jasną Górą, tu zachowały się różne jego kompozycje. Dla sanktuarium skomponował m.in. intradę na odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej.

 

Festiwal „Gaude Mater” od lat promuje muzykę sakralną, od koncertów muzyki chóralnej aż do dużych form oratoryjno-kantatowych. Jest otwarty także na muzykę współczesną, szczególnie polską.

 

Organizatorem jest Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Program Festiwalu dostępny na stronie: http://gaudemater.pl/festiwal-gaude-mater-2022-program/

 

Mirosława Szymusik
www.jasnagora.com