logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Jak zorganizować katolicki pochówek zgodnie z religią i tradycją
 
fot. Guy Basabose | Unsplash (cc)


Odejście bliskiej osoby to dla każdego z nas bardzo trudny moment. Większość z nas pragnie godnie pożegnać zmarłego, oddając mu cześć poprzez pochówek. Jeżeli nasz bliski był osobą wierzącą, będzie zależało nam na tym, aby pogrzeb miał katolicki charakter. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, jak krok po kroku zabrać się za przygotowanie podniosłej uroczystości pożegnalnej.

 

Niezbędne formalności

 

Aby można było w ogóle zorganizować pogrzeb, trzeba najpierw przebrnąć przez szereg formalności. To ostatnie na co ma się ochotę po śmierci bliskiej osoby. Najważniejszym dokumentem, który trzeba uzyskać jest oczywiście karta zgonu. Wydaje ją rzecz jasna lekarz odpowiedzialny za stwierdzenie zgonu. Kolejnym etapem jest udanie się do Urzędu Stanu Cywilnego. Należy mieć przy sobie dowód potwierdzający naszą tożsamość. W przeważającej większości przypadków jest to dowód osobisty. Potrzebny będzie nam również dowód osobisty osoby zmarłej. Dzięki złożeniu tych dokumentów możliwe będzie uzyskanie aktu zgonu.

 

Co należy ustalić z księdzem?

 

Organizacja katolickiego pochówku wymaga od nas rozmowy z duchownym. Bez odpowiednich ustaleń nie da się bowiem zaplanować przebiegu ceremonii żałobnej. Na pewno należy zadbać o okazanie księdzu niezbędnych dokumentów. Najważniejszym z nich jest oczywiście akt zgonu, który wydaje wspomniany już Urząd Stanu Cywilnego. Ksiądz może również wymagać okazania zaświadczenia o udzieleniu Sakramentu Chorych, czyli tak zwanego ostatniego namaszczenia. Jest ono niezbędne przede wszystkim wtedy, gdy kapłan nie udzielał go osobiście. Do takiej sytuacji mogło dojść na przykład wtedy, gdy osoba, której organizuje się pogrzeb zmarła w szpitalu. W rozmowie z księdzem trzeba także ustalić, w jaki sposób ma przebiegać ceremonia. Można na przykład wybrać osobę, która zaśpiewa psalm bądź przeczyta fragmenty Pisma Świętego. Wraz z kapłanem należy ustalić również godzinę, o której odprawiony zostanie pochówek. Co ciekawe, od roku 1983 dopuszczona jest kremacja zwłok. Okazuje się, że wcale nie jest ona sprzeczna z dogmatami religii katolickiej, choć przez bardzo długi czas uważano inaczej. Nadal jednak wśród katolików zdecydowanie powszechniejsze są tradycyjne ceremonie pogrzebowe.

 

Jak wybrać dobry zakład pogrzebowy i na jakie usługi się zdecydować?

 

Współcześnie nie da się zorganizować pogrzebu osoby zmarłej bez pomocy zakładu pogrzebowego. Co ciekawe, może on pomóc nawet w załatwieniu niektórych formalności, jeżeli osoba pozostająca w żałobie wyrazi takowe życzenie. Pracownicy zakładu pogrzebowego pomogą także w odpowiednim przygotowaniu ciała osoby zmarłej. Mogą wykonać jej delikatny makijaż, a także zaproponować jakiś strój do trumny. Nie wszyscy mają bowiem przygotowane ubranie na wypadek śmierci. Nie da się ukryć, że strój do trumny przygotowują sobie zazwyczaj osoby w wieku podeszłym, które spodziewają się rychłej śmierci. Zakład pogrzebowy pomaga także w transporcie ciała do chłodni oraz w późniejszym przewiezieniu trumny do kościoła. Pracownicy zakładu pogrzebowego troszczą się o to, aby ceremonia przebiegała zgodnie z życzeniem rodziny. Mogą pomóc na przykład przy wyniesieniu wieńców z kościoła. Przede wszystkim jednak zajmą się wyniesieniem trumny na cmentarz. Jeżeli życzy sobie tego rodzina zmarłego, pracownicy zakładu pogrzebowego mogą odtworzyć jakąś melodię pożegnalną po złożeniu ciała do trumny. Może być to na przykład fragment ulubionej piosenki zmarłego. Pracownik zakładu pogrzebowego może także wyrazić podziękowania za obecność na uroczystości pogrzebowej. Członkowie rodziny nie zawsze są to bowiem w stanie zrobić ze względu na towarzyszące im wzruszenie.

 

Bardzo istotne jest to, aby starannie wybrać zakład. Dobrym pomysłem będzie na pewno przejrzenie kilku różnych ofert i zaznajomienie się z cennikami. Możemy także zdecydować się na skorzystanie z usług zakładu polecanego nam przez członków rodziny bądź znajomych. Jeżeli chodzi o koszty pogrzebu, w znaczącej części może pokryć je zasiłek pogrzebowy. Aby jednak go uzyskać, trzeba złożyć stosowne dokumenty.

 

artykuł sponsorowany

 
Zobacz także

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS