logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasnogórska wspólnota Kana ma 25 lat
 


Jubileusz 25-lecia istnienia świętuje w tym roku Jasnogórska Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym KANA. Co miesiąc jej członkowie, sympatycy i goście spotykają się na modlitewnych czuwaniach charyzmatycznych.

Rok Jubileuszowy 25-lecia istnienia Wspólnota zainaugurowała Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia tego roku. Główne obchody jubileuszu odbyły się natomiast w sobotę, 19 października.

 

Kulminacyjnym punktem jubileuszu była Msza św. pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego, nowego delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym, biskupa pomocniczego arch. częstochowskiej.

 

W Eucharystii odprawionej w bazylice jasnogórskiej udział wzięli założyciele KANY, byli ojcowie opiekunowie, a wśród nich o. Ignacy Rękawek, pierwszy opiekun Kany oraz o. Kazimierz Maniecki i o. Jacek Nawalny, a także obecny opiekun Jasnogórskiej KANY o. Tomasz Chmielewski. Na modlitwę przybyli także byli i obecni członkowie wspólnoty oraz środowiska Odnowy w Duchu Świętym z archidiecezji częstochowskiej. Obecni byli również o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów oraz ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich archidiecezji częstochowskiej.

 

Słowa powitania skierował o. Tomasz Chmielewski: „Jubileusz to czas, kiedy patrzymy na korzenie tej wspólnoty, patrzymy na czasy jej powstania, na całe rzesze ludzi, które przewinęły się przez tę wspólnotę aż do dnia dzisiejszego. Ale to także spojrzenie w przyszłość, bo jubileusz to dar od Boga, bo Bóg myśląc o swoim ludzie przygotowuje go do tego, co przed nim, przygotowuje do tego, co przed tą wspólnotą. Wielka radość nas tu zgromadziła, wielka radość już nam towarzyszy, wesele w Kanie już się zaczęło”.

 

„Nie bardzo rozumiem, dlaczego taka wspólnota jak wasza ma dopiero 25 Lat, nie bardzo rozumiem, jak przez 600 lat Jasna Góra sobie radziła bez Odnowy w Duchu Świętym – zastanawiał się w homilii bp Andrzej Przybylski - Może jedyne wytłumaczenie i najlepsze, że tu jest Maryja, a gdzie jest Ona, tam zawsze jest Duch Święty. Ale myślę, że znaczenie waszej obecności tu, w miejscu, które Polacy i nie tylko oni nazywają Polską Kaną, jest bardzo potrzebne nie tylko wam. I nie tylko w historię waszej wspólnoty wpisują się wasze osobiste nawrócenia, doświadczenia spotkania z Bogiem, otrzymanie różnych charyzmatów, ale wasza wspólnota Odnowy w Duchu Świętym jest bardzo potrzebna tej polskiej Kanie, Jasnej Górze. Dlaczego? Dlatego, że Kana jest nierozłącznie związana z tajemnicą zesłania Ducha Świętego”.

 

„Być może wielu z was przyszło do tej wspólnoty w jakiejś euforii, w jakimś samozadowoleniu, ale myślę, że przez te 25 lat najwięcej ludzi, którzy przychodzili do tej wspólnoty to ludzie, którzy doświadczali swoich braków, swoich smutków, swoich lęków, chorób, cierpień, problemów, bo nie mieli ‘wina’, bo nie mieli Ducha Świętego – mówił bp Przybylski - I ta wspólnota dokonała tak wiele w ich życiu, bo nazywa się wspólnotą Odnowy w Duchu, bo można się odnowić, bo można się znowu napełnić tym ‘winem’, tylko dzięki Duchowi Świętemu. Dlatego to nie jest tylko jakaś etykietka dla wspólnoty, jakieś zaszeregowanie do rzędów wspólnot w Kościele, ale dlatego jesteście potrzebni Jasnej Górze, polskiej Kanie, że jak tu ludzie przychodzą, żeby się odnawiać, poskładać, wyprostować swoje drogi, to ta wspólnota jest znakiem w tym miejscu, żeby każdemu przypomnieć: nic nie wyprostujesz, nic nie uzupełnisz swoich braków jeśli się nie odnowisz w Duchu Świętym!”

 

Na zakończenie Eucharystii historię Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przypomniał o. Ignacy Rękawek. „Świętujmy ten wielki jubileusz. Dziękujemy za wszystkich kapłańow, którzy przeszli przez tę wspólnotę, za wszystkich ojców i was, bracia i siostry. Wielka modlitwa była kiedyś w kaplicy św. Józefa, i tu w bazylice były olbrzymie czuwania, szczególnie w tych pierwszych latach. Myślę, że ta wspólnota na nowo ożyła, i chciałbym, aby ci, co w niej byli, wrócili, i aby nowi przybywali, żeby była ta ewangelizacja. Wiele wspólnot przybywało na czuwanie ze Śląska, myślę, że te relacje można by jakoś ożywić. Ale teraz się cieszmy jubileuszem i dziękujmy za wszystko Panu”.

 

Po Mszy św. odbyła się adoracja - uwielbienie Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.


o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com