logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne zaprasza
 


„Adorujmy Chrystusa, oddajmy Mu cześć, prośmy o powołania kapłańskie, o świętość kapłanów, czuwajmy, byśmy nie ulegli pokusom” - zachęcają członkowie Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego. „Adoracja jest potrzebna wierzącym, także kapłanom, jak tlen do życia - przekonują. Co miesiąc, w pierwszy czwartek, gromadzą się na Jasnej Górze na Mszy św., a następnie na adoracji Najświętszego Sakramentu.

 

„Eucharystia to nasze życie. Spotkanie z żywym Bogiem jest konieczne każdemu. Bez Eucharystii nie da się być blisko Boga. Bez Eucharystii nie da się dojść do Królestwa Niebieskiego” – przekonuje o. Tomasz Leśniewski, opiekun Bractwa. Paulin odniósł się także do mniejszej liczby wiernych w kościołach, spowodowanej pandemią: „Wiele osób przez tę sytuację pandemii zostało mocno wystraszonych. Podchodząc tak zerojedynkowo, bez patrzenia w konkretne serce, to tak, ludzie idą na potępienie.

 

Ale każdy przypadek trzeba indywidualnie rozpatrywać, bo naprawdę część ludzi jest bardzo mocno przestraszonych, z drugiej strony część ludzi ma wielką wiarę i się nie boi przychodzić do kościoła, stosując się do zasad bezpieczeństwa”. Z relacji członków Bractwa, zauważył zakonnik, wynika, że w czasie obostrzeń sanitarnych, zwłaszcza od marca do maja, kiedy były limity wchodzących wiernych na Mszę św., wielu kapłanów starało się, by kościół był otwarty i była możliwość adoracji Jezusa w wystawionym Najświętszym Sakramencie. „Najlepszym sposobem na zainteresowanie kogoś spotkaniem z Jezusem w Eucharystii jest nasze świadectwo. To narzędzie ewangelizacji od zawsze jest najskuteczniejsze i teraz bardzo potrzebne” – zachęca o. Leśniewski. O swoim doświadczeniu mówi, że adoracja jest potrzebna kapłanowi, jak tlen do życia.

 

O Eucharystii jako wielkiej sile i mocy mówi także Grażyna Gawron, związana z Bractwem od początku jego istnienia: „Od 30 lat jestem codziennie na Mszy św. z wyjątkiem właśnie tego wiosennego czasu obostrzeń, związanych z pandemią. Dzięki Bogu mogłam znieść to cierpienie. Adoracja to całkowite oddanie się działaniu Chrystusa, by po prostu być razem z Nim. Bóg jest tak bliski, i tak dobry, i tak miłosierny, że dźwiga nas ciągle z naszych upadków”.

 

Jasnogórskie Bractwo Eucharystyczne

 

Bractwo Eucharystyczne zrodziło się na gruncie Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej w 2004 r. W posłudze Kościołowi wspiera się na dwóch filarach: Różańcu Świętym i Eucharystii. Ma swój Statut, który stanowi, że członkowie wspólnoty podejmują godzinną adorację Najświętszego Sakramentu raz w tygodniu. W czasie Mszy św. w pierwszą sobotę miesiąca wynagradzają za brak wiary w obecność Jezusa pod postaciami eucharystycznymi, obojętność, brak czci, znieważanie i świętokradztwa wobec Najświętszego Sakramentu. Jednocześnie pogłębiają własną pobożność eucharystyczną i ożywiają kult Eucharystii w swoich środowiskach. Członkowie bractwa nie składają żadnych szczególnych ślubów i nie prowadzą życia wspólnotowego.

Jako bractwa lokalne rozwijają apostolstwo adoracji Najświętszego Sakramentu we współpracy ze wszystkimi ruchami, stowarzyszeniami i grupami modlitewnymi w środowiskach parafialnych przede wszystkim ze swoimi duszpasterzami.

 

Owocem apostolstwa wspólnoty jest powstanie wielu ośrodków adoracji Najświętszego Sakramentu na terenie Polski i kilku w innych krajach: w Australii, Grecji, Niemczech, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

Patronką Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego jest sługa Boża Wanda Malczewska, mistyczka i wizjonerka, która wzywała: „Organizowanie adoracji przed Najświętszym Sakramentem z Różańcem Świętym w ręku i wielka cześć do Matki Bożej są w tej chwili jedynym ratunkiem dla Kościoła i Narodu, Sytuacja jest alarmowa!... Gdy to nabożeństwo rozpowszechni się wśród wszystkich klas społeczeństwa w świecie... świat się odrodzi... nastąpi braterstwo narodów... uświęcenie rodzin”.

 

Jan Paweł II w homilii, którą wygłosił 13 czerwca 1987 r. w Łodzi, postawił ją Polakom za wzór świeckiego apostoła. Powiedział m.in.: „Wanda Malczewska zmarła w opinii świętości pod koniec zeszłego wieku. Przez całe życie odznaczała się czcią do Najświętszego Sakramentu. Jest wspaniałym wzorem apostołowania dla osób świeckich”.

 

www.jasnagora.com