logo
Poniedziałek, 13 maja 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jestem z Wami
 


Mija pięć lat od śmierci Jana Pawła II. Kartka z kalendarza, na której widnieje data 2 kwietnia, a także odręczny dopisek "Jestem z Wami" - takie plakaty, widoczne w całej Warszawie, upamiętniają kolejną rocznicę śmierci Ojca Świętego. Jest to zarazem pierwsza odsłona przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II, które abp Kazimierz Nycz ogłosił niedawno w Warszawie. Nad programem obchodów 5. rocznicy śmierci papieża-Polaka czuwa Centrum Myśli Jana Pawła II.

W całej Warszawie, od 1 kwietnia przez miesiąc będzie można oglądać kampanię społeczną upamiętniającą Jana Pawła II, której hasło brzmi: "Jestem z Wami". Billboardy, plakaty na stacjach metra, na słupach (tzw. okrąglakach), w komunikacji miejskiej, przy parafiach będą przedstawiały kalendarz z datą 2 kwietnia, klasyczny "zdzierak", na którym widnieje odręczny napis: "Jestem z Wami". Centrum Myśli Jana Pawła II pragnie w ten sposób wpisać się w całoroczną akcję pod tym samym hasłem, mającą na celu przypomnienie Polakom pontyfikatu i osoby Ojca Świętego, której patronuje abp Kazimierz Nycz. - Na plakacie nie ma wizerunku papieża, ale on sam, jak wynika z dopisku, z nami jest - tłumaczy Piotr Dardziński. Kampania "Jestem z Wami" ma skłonić Polaków do zastanowienia, w jaki sposób Jan Paweł II jest obecny w życiu każdego z nas.

Strona Sfera Wolności wystartowała 30 marca. Znajdują się na niej materiały multimedialne, filmy i audycje, których znaczną część dotąd nie pokazywano. Będą to m.in. cykl audycji "W kuchni" czy filmy "Człowiek w Centrum". Wszystkie materiały, dostępne nieodpłatnie, będzie można ściągnąć do własnego użytku.

Od godz. 16 do 20 na Placu Piłsudskiego w Warszawie na dwóch telebimach będą wyświetlane materiały filmowe, wspominające osobę Jana Pawła II. Całość rozpoczną świadectwa osób, które osobiście znały Ojca Świętego. Świadkowie (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) będą opowiadali o chwilach, w których Jan Paweł II zmagał się z chorobą i odchodził do Domu Ojca. Całość zakończą natomiast opowieści o tym, jak Jan Paweł II dalej jest obecny wśród nas. O tym, jakich gestów obecności Ojca Świętego, mimo jego śmierci, możemy dzisiaj doświadczać. Od godz. 16 na Placu zapłonie też znicz, wokół którego warszawiacy każdego roku ustawiają wiele innych, mniejszych zniczy, upamiętniając w ten sposób rocznicę śmierci papieża z Polski. W tym czasie zostanie przeprowadzona kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona".

O godz. 20 ruszy, jak co roku spod kościoła św. Anny w Warszawie, Centralna Droga Krzyżowa, której będzie przewodniczył abp Kazimierz Nycz. W trakcie drogi będzie można usłyszeć głos Jana Pawła II, wypowiadającego się do Polaków, a około 21.00 droga przybędzie na Plac Piłsudskiego. Tegoroczną nowością jest, że dwunasta stacja Męki Pańskiej, która zacznie się około 21.20, zaaranżują aktorzy. Na niewielkiej scenie, wokół zgromadzonych na Placu pod krzyżem, aktorzy będą wychodzili z tłumu, co da wrażenie, że wszyscy jesteśmy świadkami ukrzyżowania Chrystusa. Inscenizacja w reżyserii Jerzego Kaliny potrwa około pół godziny. Nie będzie to klasyczny teatr ani widowisko, lecz sztuka, która mocno koresponduje z datą Wielkiego Piątku. Zobaczymy aranżację przestrzenną, grę świateł i dźwięków, skromną, ale wymowną grę aktorów, która będzie w centrum wydarzeń na Placu 2 kwietnia.