logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileusz Karmelu w Częstochowie
 


Dzisiaj w niedzielę Miłosierdzia Bożego Karmelitanki bose w Częstochowie obchodziły 50-lecie istnienia swego klasztoru.
 
Uroczystej mszy św. o godz. 9.00 przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. W koncelebrze byli również o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, o. Dominik Wider – delegat ojca prowincjała karmelitów bosych prowincji krakowskiej oraz kilkunastu księży i kapłanów z różnych zgromadzeń zakonnych, przyjaciół i znajomych sióstr. Uroczystość jubileuszową uświetnił swą obecnością prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona wraz z małżonką.
 
„Wszyscy, a zwłaszcza Kościół częstochowski, wiele zawdzięczamy Siostrom, które żyją tutaj w sercu Kościoła i stają się w nim miłością wobec Boga, a także miłością wobec bliźnich, za których modlą się i ofiarują swoje życie”, napisał metropolita częstochowski we słowie wprowadzającym do okolicznościowej publikacji pt. 50 lat w sercu Kościoła w Dolinie Miłosierdzia u stóp Jasnej Góry, którą przygotowały siostry z okazji dzisiejszego jubileuszu.
 
Istniejąca w Częstochowie pół wieku wspólnota córek duchowych świętej Teresy od Jezusa nie starzeje się. Wręcz przeciwnie, „nabrzmiała łaską” daje piękne owoce w postaci nowych fundacji. Na serdeczne zaproszenie administratora apostolskiego w Astanie, bp Tomasza Pety, 10 maja br. do Kokszetau w Kazachstanie z częstochowskiej wspólnoty wyruszają 4 karmelitanki bose. W związku z tym, tuż po dzisiejszej Eucharystii w klasztornej rozmównicy, abp Stanisław Nowak, poświęcił paramenty liturgiczne i inne dewocjonalia, które zabiorą siostry do Kazachstanu.
 
Jak poinformowała nas matka Milena od Chrystusa, przeorysza wspólnoty częstochowskiej, „wszystko to, co do tej chwili udało się przygotować dla nowej fundacji, włącznie z opłaconymi już biletami lotniczymi dla sióstr, to dzieło Opatrzności Bożej, która działa poprzez bardzo konkretne osoby”. Oprócz wielu najbliższych przyjaciół i dobrodziejów, którzy nieustannie je wspierają, siostry spotykały się m.in. z wielką życzliwością i fachową pomocą ze strony Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, ks. bp. Wiktora Skworca, czy nawet kilku Kazachów, mieszkających na stałe w Polsce.
 
Do Kazachstanu, na tę drugą fundację (pierwsza to klasztor w Szczecinie w 1983 r.), siostry zabiorą również relikwie swych Świętych Rodziców: św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża. Ojciec prowincjał Albert Wach, który przywiózł je specjalnie na tę okazję z Rzymu, przekazał również siostrom relikwie św. Rafała Kalinowskiego (1835-1907), wraz z życzeniami, aby ten święty karmelita bosy, Apostoł Wschodu, którego setną rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, prowadził je szczęśliwie do Kokszetau, do ich Ziemi Obiecanej.
j.n.