logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowa Pielgrzymka Tygodnika Niedziela
 


Jubileuszowa 20. Pielgrzymka Redakcji i Czytelników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odbyła się na Jasnej Górze w sobotę, 17 września. 
 
„W szczególnym czasie, kiedy Tygodnik Katolicki „Niedziela” obchodzi 90-lecie swojego istnienia, jako wspólnota jego Pracowników, Czytelników i Przyjaciół będziemy już po raz 20. pielgrzymować na Jasną Górę. W Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, szczególnie rozważamy jedno z ewangelicznych błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem i oni miłosierdzia dostąpią”. Te piękne słowa Chrystusa są także hasłem naszej pielgrzymki. Gromadząc się przy Jasnogórskim Ołtarzu, będziemy Matce Bożej Królowej Polski dziękować za ten 90-letni czas pracy dziennikarskiej i ewangelizacyjnej 'Niedzieli' w Kościele i w Polsce” - pisze w zaproszeniu na pielgrzymkę Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna Tygodnika. 
 
„Pragniemy wyrazić wielkie dziękczynienie za przeszłość naszego tygodnika, a jednocześnie złożyć w dłoniach Matki Bożej przyszłość „Niedzieli” – pisma, o którym papież Franciszek powiedział, że „jest wielkim darem Bożej Opatrzności dla Narodu”. Przed Obliczem Matki Bożej wypowiemy radości i niepokoje, które przeżywamy jako środowisko dziennikarskie, ale także jako Polacy zatroskani o wiarę i losy naszej Ojczyzny, a jednocześnie radujący się tym wszystkim, co Polskę stanowi” - podkreśla Lidia Dudkiewicz. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. odprawioną o godz. 9.30 w bazylice pod przewodnictwem abpa Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu księży, wśród nich. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów; ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor honorowy Tygodnika Niedziela.
 
„Pamiętając że już od 1050 lat jesteśmy wszczepieni w Chrystusa bądźcie Jego świadkami odpowiedzialnie służąc słowem i obrazem w niesieniu dobrej nowiny – mówił rozpoczynając Eucharystię o. Marian Waligóra - Gorąco pozdrawiam panią redaktor naczelną Lidię Dudkiewicz z najbliższymi współpracownikami i dziękujemy za staranny rzetelny przekaz medialny również z Jasnej Góry, szczególnie w ostatnim czasie, podczas pielgrzymki papieża Franciszka, a także sierpniowych wydarzeń odpustowych. 
 
„Pielgrzymka wyjątkowa bo przypadająca w roku 90. rocznicy powołania do istnienia ‘Niedzieli’ i do 35-lecia jej funkcjonowania po reaktywowaniu w 1981 r. - przypomniał przeor - Niech faktycznie będzie to pielgrzymka wyjątkowa także poprzez naszą żarliwą modlitwę i zapatrzenie w Maryję, zapatrzenie, którego uczył nas tutaj przed paroma tygodniami sam papież Franciszek. A pamiętając o niedawno rozpoczętym jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu sami starajmy się stawać żywą koroną Maryi. Koronujmy ją poprzez nasze dobre uczynki i odnowę ducha”. 
 
Redaktor naczelna Lidia Dudkiewicz odczytała list skierowany do uczestników pielgrzymki czytelników Tygodnika ‘Niedziela’ przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 
 
„Dziewięćdziesiąt lat istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela” to czas pełnej pasji i oddania pracy redaktorów: duchownych i świeckich w służbie prawdzie, Ewangelii i Kościołowi, w służbie społeczeństwu i Ojczyźnie. Wspólnie z Państwem łączę się w dziękczynieniu za dar katolickiego czasopisma, które każdego tygodnia gości w naszych rodzinach, w domach Polaków w kraju i za granicą. Dzisiejsze spotkanie to podziękowanie za lata pięknej historii, w której obecne były również chwile dramatycznych zmagań w czasie wojny, okupacji i komunizmu. To czas doświadczeń, które udało się przetrwać dzięki determinacji i wytrwałości redaktorów oraz życzliwości i oddaniu czytelników” – pisze w liście Andrzej Duda, Prezydent RP. 
 
„Inicjatorzy powstania „Niedzieli” doskonale rozumieli rolę katolickiego czasopisma w formacji nie tylko religijnej, ale także intelektualnej, patriotycznej i społecznej naszego narodu. Dlatego „Niedziela” towarzyszyła Polakom w ważnych momentach historii, podczas przemian społeczno-politycznych, upominając się o prawdę i wolność, podnosząc na duchu, kształtując serca i sumienia. „Niedziela” odważnie zabiera głos w sprawach społecznych, przypominając o naszych zadaniach wobec wspólnoty Kościoła i drugiego człowieka, o obowiązku odpowiedzialności spoczywającym na każdym z nas za kształt społeczeństwa, przyszłość narodu i Ojczyzny. Trwają Państwo na straży nauki Kościoła, zabiegając o prawa najsłabszych, o politykę rozumianą jako służbę i roztropną troskę o dobro wspólne” – pisze dalej Prezydent RP. 
 
Abp Wacław Depo w homilii przypomniał słowa św. Jana Pawła II skierowane na 70-lecie tygodnika ‘Niedziela’: „Stoi przed wami zadanie. Chrystus obecny w Kościele oczekuje, że ten ogromny potencjał myśli, talentów, dobrych chęci, które są w was, włączycie w dzieło ewangelizacji i promocji tych wartości, które często są podważane przez prasę propagującą fałszywy model ludzkiej wolności”. 
 
„I tak z zadania misji dotarliśmy do głosu następcy św. Piotra ojca Świętego Franciszka, który na 50-lecie Dnia Środków Masowego Przekazu wzywa nas do osobistej odpowiedzialności za kształtowanie opinii publicznej, albowiem to nie technologia określa, czy komunikacja prowadzi do otwarcia czy izolacji wśród ludzi, ale serce człowieka i jego zdolność do wykorzystania środków jakimi dysponuje” – mówił dalej metropolita. 
 
Podczas Mszy św. Akt Zawierzenia „Niedzieli” Matce Bożej Jasnogórskiej odczytała redaktor Lidia Dudkiewicz. 
 
Oprawę muzyczną przygotował Zespół Pieśni i Tańca Śląsk. 
 
Po uroczystej Mszy św. pielgrzymi udali się do Auli Tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12 w Częstochowie, gdzie odbywać się będzie dalsza część spotkania. 
 
Osoby zasłużone dla tygodnika otrzymały honorowe odznaczenia przyznawane przez „Niedzielę”. Statuetki „Sursum Corda” otrzymali: abp Wacław Depo, abp Józef Michalik, bp Andrzej Suski, bp Adam Lepa, bp Ryszard Karpiński, ks. Ireneusz Skubiś, Ojciec Generał Arnold Chrapkowski, o. Przeor Marian Waligóra, o. Izydor Matuszewski. Kilkanaście osób, wśród nich: szef Międzynarodowej Agencji Informacyjnej Zenit, Antonio Gaspari watykański współpracownik „Niedzieli” Włodzimierz Rędzioch, którzy po odbiór nagrody przyjechali z Rzymu, zostało uhonorowane medalami „Mater Verbi”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com