logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Jubileuszowe rekolekcje Rodziny Różańcowej
 


Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej rozpoczęły się w czwartek, 4 października na Jasnej Górze. Trzydniowe nauki prowadzi posługujący w Krakowie na Skałce o. Zbigniew Ptak, paulin. W tym roku rekolekcje mają wymiar szczególny ze względu na obchodzony jubileusz 50-lecia powstania Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. 
 
Doroczne rekolekcje organizowane są przed Odpustem Matki Bożej Różańcowej i zakończą się w niedzielę, 7 października pielgrzymką wspólnoty Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. W codziennym programie oprócz nauk rekolekcyjnych są: poranna Msza św., Droga Krzyżowa, Adoracja Najśw. Sakramentu, nabożeństwo różańcowe, wieczorna procesja maryjna z pochodniami przed Szczytem, a także Apel Jasnogórski. 
 
„Modlitwa Różańcowa jest modlitwą Maryi, modlitwą z Maryją, i rozważaniem wraz z Nią słowa Bożego” – przypomina o. Marek Nowacki, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. 
 
„Zapraszam do przybycia na Jasną Górę, a jeśli ktoś nie może, to z pomocą przychodzi nam Radio Jasna Góra, która w tym roku retransmituje nauki i transmituje modlitwę różańcową, i sumę odpustową w niedzielę” – wyjaśnia paulin. 
 
O. Marek Nowacki przewodniczył Mszy św. w czwartek o godz. 9.00. Witając wiernych powiedział: „Tegoroczne rekolekcje chcemy szczególnie poświęcić Eucharystii. Może się to wydać dziwne, dlaczego nie mówimy o różańcu? Nie tylko dlatego, że zawsze mówimy o różańcu, ale przede wszystkim dlatego, że całe nasze życie odnajduje się w Eucharystii i całe życie chrześcijanina, człowieka wiary wypływa z Eucharystii i do niej zmierza, więc również nasza modlitwa różańcowa i każda inna modlitwa jest także drogą do spotkania z Chrystusem. A to spotkanie dokonuje się faktycznie właśnie w Eucharystii. Stąd w roku jubileuszowym chcemy niejako w pewien sposób dotknąć samego serca sprawy, Chrystusa, który jest pośród nas w Eucharystii, do którego prowadzi nas Maryja, z którą razem chcemy wsłuchiwać się w jego głos rozważając kolejne tajemnice zbawcze”. 
 
„Kościół, tak jak dzisiaj Jezus, rozesłał Apostołów i mówił: ‘idźcie’, tak Jezus podczas każdej Mszy św. przez kapłana mówi każdemu z nas, nam również: ‘idźcie’. Gdzie? No idźcie do tych ludzi, którym brakuje świadków, idźcie do tych ludzi, którzy są w sytuacji takiej jak Hiob z dzisiejszego pierwszego czytania, są tak poobijani przez życie, że nie chce im się żyć – mówił w pierwszej nauce rekolekcyjnej o. Zbigniew Ptak. 
 
„Idźcie i tych ludzi nawiedzajcie łaską, przez swoje świadectwo, przez swoje czyny, przez swoje myśli, przez swoje słowa, przez to wszystko, jacy jesteście - kontynuował paulin - Jaka symbolika jest w tym wszystkim! Kiedy tak na prawdę Pan Jezus będzie działał przez ciebie? Nie wtedy, kiedy będziesz 15 różańców odmawiał w ciągu dnia, ale kiedy twoje życie będzie Eucharystią. Kiedy ty będziesz eucharystyczny. Co to znaczy być eucharystycznym? To znaczy, przychodzisz do kościoła na Eucharystię, spożywasz, karmisz się żywym Bogiem. W jakim celu? W tym celu, żeby potem tego Boga dawać innym. Jak? Przez twoje dobre myśli, przez twoje słowa i przez twoje dobre uczynki, czyli w taki sposób masz karmić innych, żebyś dostrzegał w tym drugim człowieku Jezusa, bo po to przychodzisz do Kościoła na Mszę św. (…) Twoje życie nie ma stać się życiem różańcowym, różaniec ma być pomocą dla ciebie do tego, żeby głębiej, mocniej i pełniej uczestniczyć w Eucharystii”. 
 
Na jubileusz Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej został skomponowany specjalny hymn. W ramach inicjatyw przeżywanego tym roku jubileuszu został również wydany modlitewnik, który jest podręcznikiem formacyjnym dla czcicieli różańca, a także specjalna aplikacja na telefon. 
 
Rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej zakończą się w niedzielę, 7 października uroczystą Mszą św. w dniu odpustu Matki Bożej Różańcowej. Początek Mszy św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00; wcześniej, o godz. 9.45 - modlitwa różańcowa. 
 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 1, czwartek, godz. 9.00 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 2, czwartek, godz. 11.00 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 3, piątek, godz. 9.00 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 4, piątek, godz. 11.00 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 5, sobota, godz. 9.00 
o. Zbigniew Ptak - konferencja 6, sobota, godz. 11.00 
 
Program rekolekcji: 
9.00 – Msza św. w bazylice 
11.00 - Katecheza w bazylice 
14.00 - w czwartek i sobota: Adoracja Najśw. Sakramentu w bazylice; w piątek: Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach 
16.00 - Nabożeństwo różańcowe w Kaplicy Matki Bożej 
18.00 - Spotkanie w Sali Papieskiej 
20.00 - Procesja różańcowa na błoniach jasnogórskich 
 
 
Jasnogórska Rodzina Różańcowa to wielka, światowa wspólnota modlitewna, którą założył o. Bronisław Matyszczyk, paulin. W roku 1967 pierwsze trzy ‘Róże’, tzn. 45 osób, stały się zaczynem apostolstwa modlitwy różańcowej. 6 stycznia 1968 r., w święto Objawienia Pańskiego, ta mała grupa osób pod nazwą Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej rozpoczęła działalność na Jasnej Górze. W krótkim czasie, bo 26 sierpnia 1970 r., w uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej, otrzymała błogosławieństwo pasterskie, a 5 sierpnia 1974 r. została prawnie ustanowiona i zatwierdzona przez Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Inspiracją do odnowy modlitwy różańcowej stało się wezwanie ks. kardynała, który zatroskany o losy Ojczyzny, Kościoła i współczesnego człowieka skierował do Polaków apel – ‘Modlitwą różańcową powiążcie wszystkie wasze serca, aby stały się murem obronnym Kościoła Chrystusowego pod opieką zwycięskiej Pani Jasnogórskiej’. Właśnie to milenijne wołanie podjął o. Bronisław Matyszczyk i powstała Jasnogórska Rodzina Różańcowa. 
 
Do apostolatu Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej należy szerzenie kultu Maryi poprzez propagowanie modlitwy różańcowej. Przynależność do JRR zobowiązuje wszystkich członków do codziennego odmawiania i rozważania przynajmniej jednej wybranej przez siebie tajemnicy różańca św. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com