logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kamień węgielny pod Collegium Medicum UKSW już wmurowany. Przyszli medycy rozpoczną studia
 


Na UKSW dobiega końca rekrutacja studentów - także na pielęgniarstwo i medycynę. Kard. Kazimierz Nycz powiedział, że "powstanie kierunku medycznego na tej uczelni wpisuje się w tradycję średniowiecznego uniwersytetu, na którym jedną z czterech wielkich nauk, obok teologii, prawa i filozofii, była właśnie medycyna". Dziś odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod gmach Collegium Medicum UKSW, dziś także otwarto Centrum Sportowe UKSW w kampusie przy Wóycickiego


– Wydział medyczny jest ważny nie tylko dlatego, aby kształcić dobrych lekarzy i pielęgniarki, bo ich brakuje, ale ma także podejmować z inspiracji społecznej nauki Kościoła trudne zagadnienia na styku medycyny, biologii i innych nauk służących człowiekowi – podkreślił metropolita warszawski.

 

Na terenie kampusu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul. Wóycickiego w Warszawie powstaje budynek Collegium Medicum UKSW. We wtorek 18 sierpnia wmurowano kamień węgielny pod tę inwestycję. W uroczystości wziął udział Wielki Kanclerz uczelni kard. Kazimierz Nycz oraz przedstawiciele ministerstwa finansów, władz samorządowych województwa mazowieckiego i Warszawy, delegacje stołecznych uczelni wyższych oraz członkowie środowiska medycznego wspomagającego UKSW w rozwoju Wydziału Medycznego.

 

Budynek Wydziału Medycznego UKSW powstaje na terenie kampusu przy ul. Wóycickiego 1/3, na miejscu tzw. budynku nr 19, w którym mieścił się Instytut Ekologii i Bioetyki. Nowy budynek Collegium Medicum będzie mieścił sale dydaktyczne, specjalistyczne laboratoria służące kształceniu przyszłych lekarzy oraz pomieszczenia symulacji medycznych. Pierwsi studenci rozpoczną w nim zajęcia już w 2021 r.

 

Obiekt będzie charakteryzować się prostą i nowoczesną bryłą oraz przyciągającą uwagę elewacją w stonowanej gamie kolorystycznej. Dzięki temu harmonijnie wpisze się w krajobraz otoczenia. Zaprojektowana konstrukcja będzie przystosowana do ewentualnej nadbudowy budynku o kolejne kondygnacje.

 

Powierzchnia całkowita budowanego obiektu wyniesie 3816 mkw., a całkowita kubatura nieznacznie przekroczy 10 tys. metrów sześciennych. Całość składać się będzie z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Planowany termin ukończenia inwestycji przypada na przełom III i IV kwartału 2021 r.

 

archwwa.pl