logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kluby Inteligencji Katolickiej działąją z regułą
 


39. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej trwa na Jasnej Górze w sobotę, 16 listopada. W pielgrzymce wzięło udział ponad 100 członków Klubów z całej Polski. Gościem pielgrzymki jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

 

„Każdy KIK jest niezależną organizacją, niezależnym stowarzyszeniem osób świeckich, tak, że każdy klub prowadzi swoją własną działalność - wyjaśnia Jakub Kiersnowski, prezes KIK w Warszawie - W KIK-u warszawskim prowadzimy formację dzieci i młodzieży, wysyłamy co roku ponad tysiąc dzieci na obozy. To jest taka formacja do życia w społeczeństwie, do wzięcia odpowiedzialności za siebie. Prowadzimy projekty humanitarne, pomagamy w Iraku, w Syrii. Prowadzimy też telefon wsparcia ‘Zranieni w Kościele’, jest to telefon wsparcia dla osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele, to prowadzą świeccy, dla tych osób, które takiej krzywdy doznały”.

 

„Do KIK-u może należeć każdy, kto podziela wartości wyrażone w statucie stowarzyszenia i zechce do niego przystąpić. Zapraszamy wszystkie osoby i poszukujących wiary, bo my też jesteśmy taką organizacją, która prowadzi do Boga. Tu nie trzeba być osobą już głęboko wierzącą, albo znającą Pismo Święte na wylot, nie, my tego się uczymy nawzajem, my się wzajemnie wspieramy, wzajemnie się modlimy i w ten sposób się formujemy do życia. Wszystkie osoby świeckie, które by tego chciały, zapraszamy” - zachęca prezes warszawskiego KIK-u.

„Częstochowski Klub Inteligencji katolickiej ma już swoją długą historię, bo już dokładnie tyle, co pielgrzymowanie – 39 lat. Założył Klub Inteligencji Katolickiej ks. inf. Ireneusz Skubiś, który był równocześnie redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego 'Niedziela' - opowiada ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego 'Niedziela' i kapelan częstochowskiego KIK-u – Patronem Częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej jest św. Benedykt, wspominany w homilii przez abpa Gądeckiego. Od kliku lat, jeśli chodzi o obecne oblicze Klubu Inteligencji Katolickiej, zgłębiamy nauczanie Kościoła, zwłaszcza Ojców Kościoła, Ojców Pustyni, wracamy do nauczania Papieży, jest Msza św., to jest spotkanie raz w miesiącu z wykładem, konferencją duchową”.

„To jest naturalną rzeczą, że Klub Inteligencji Katolickiej walczy o obecność wartości chrześcijańskich w przestrzeni życia społecznego – podkreśla ks. Mariusz Frukacz – Pierwszą pielgrzymkę KIK-u zorganizował klub KIK-u częstochowskiego, ks. Skubiś był organizatorem tego pielgrzymowania, bo uważał, że przynajmniej raz do roku wszystkie kluby powinny stanąć do takiego raportu przed Matką Boża, ale też prosić o potrzebne łaski, siły na kolejny rok pracy”.

 

Jasnogórskie spotkanie zainaugurowała Msza św. odprawiona o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Andrzej Grad, dyrektor Radia Jasna Góra.

„Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej spotykają się dzisiaj na Jasnej Górze, przed obliczem naszej duchowej Matki i Królowej prosząc o to, aby ich wszystkich, oraz ich rodziny i parafie ogarnęła swoim macierzyńskim sercem” – mówił w homilii abp Stanisław Gądecki.

 

Metropolita poznański w dalszej części homilii rozważał ważne pytanie: „Dzisiejszą Ewangelię kończy intrygujące pytanie: czy Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie? Żadna z przypowieści Jezusowych nie zamyka się w taki sposób, tym przejmującym pytaniem. Pan Jezus kieruje naszą uwagę na czasy ostateczne. Ono nam zwraca uwagę na to, że zmaganie światła z siłami ciemności będzie trwało aż do końca świata, wydaje się nam nawet, że to zmaganie obecnie się potęguje, daje ono o sobie znać w świecie polityki, kultury i mediów, wydaje się być nawet obecne we wnętrzu Kościoła.

 

Wielu zdaje się tego kryzysu nie dostrzegać i uspakajają, że powinniśmy być optymistami. Czy jednak dramatyzm pytania Jezusowego nie powinien wybrzmieć z całą siłą właśnie dzisiaj? Już w 1970 r. Joseph Ratzinger mówił do katolickiej Akademii Bawarii: ‘stopniowo znika oblicze Boga, śmierć Boga jest całkowicie realnym procesem, który przenika dzisiaj do najgłębszego wnętrza Kościoła, wydaje się, że Bóg w chrześcijaństwie umiera’ – to było 50 lat temu. Ostatnio kard. Sarah wyraża swoje przekonanie, iż kryzys dotknął nawet urząd nauczycielski Kościoła. W nauczaniu pasterzy, biskupów, prezbiterów króluje istna kakofonia, te nauki wydają się sobie przeczyć, każdy narzuca swoją własną opinie jako pewnik, a wynikiem tego jest zamęt, dwuznaczność i apostazja. Nie chodzi nam o sianie paniki, ale o odwagę prawdy, idzie o to, by nie zaprzestać wołania do Boga dniem i nocą, aby wziął swój Kościół w obronę. Z tego zadania nieustannej modlitwy skierowanej do Boga o podtrzymywanie płomienia miłości nie są zwolnieni członkowie Klubów Inteligencji Katolickich w Polsce, co więcej jest to ich priorytetowe zadanie, zgodnie z benedyktyńską regułą, która na pierwszym miejscu stawia ‘Ora’”.

 

Po Mszy św. pielgrzymi przeszli pod pomnik Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie modlitwę poprowadził abp Stanisław Gądecki, a grupy KIK-ów złożyły kwiaty. Następnie w Kaplicy Różańcowej rozpoczęło się spotkanie, podczas którego zaplanowano wykład abpa Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego pt. „Troska o dobrze uformowane sumienie” oraz dra Michała Białkowskiego z UMK w Toruniu pt. . „Episkopat Polski na Soborze Watykańskim II”. Wykładowi towarzyszy promocja książki M. Białkowskiego, 'Protokoły konferencji polskich ojców soborowych. Zbiór dokumentów 1962-1965'.

W programie pielgrzymki tradycyjnie znalazła się także Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich i spotkanie prezesów KIK w redakcji Tygodnika Katolickiego ‘Niedziela’.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com