logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kolędy śpiew Jasnogórski Chór Mieszany
 


Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski kolędował w niedzielę, 31 stycznia w bazylice jasnogórskiej. Dyrygentem chóru jest Marcin Lauzer, jasnogórski organista. 
 
„W czasie koncertu usłyszymy kolędy wielu narodów, zaczniemy kolędą francuską, poprzez kolędą austriacką ‘Cichą noc’, jak również będą kolędy ze Wschodu – opowiadał przed koncertem Marcin Lauzer – Co tydzień podczas Mszy św. gościliśmy w różnych parafiach, aby podzielić się naszym dorobkiem, naszą modlitwą, śpiewem, również w innych społecznościach”. 
 
W czasie koncertu na organach zagrał również syn Marcina Lauzera 6,5-letni Mateusz, a młodszy syn, 3-letni Maciej, zaśpiewał kolędę 'Przybieżeli do Betlejem pasterze'. 
 
„Dzisiaj w koncercie wzięło udział 35 osób, ale w chórze jest 50. Ta rotacja wynika z tego, że niektórzy studiują, więc przybywają tylko na określone uroczystości. A osoby są różne, od uczniów gimnazjum, nawet podstawówki, poprzez studentów, jak również osoby dojrzałe – opowiada Marcin Lauzer – Zapraszamy do naszego chóru, na próby, zwłaszcza w piątki, o godz. 18.00 w Sali chóru, obok zakrystii”. 
 
Dyrygent mówiąc o osobach przychodzących do jasnogórskiego chóru, tak ich charakteryzuje: „Osoby przychodzą tutaj z różnych względów, niektórzy bo lubią śpiewać, ale tutaj nie tylko się śpiewa, ale to też jest modlitwa, wytchnienie w szarej codzienności, zaszczyt i zastrzyk duchowy”. 
 
Chór uświetnił też swoim śpiewem Mszę św. o godz. 11.00 w Bazylice. 
 
***
 
Jasnogórski Chór Mieszany im. NMP Królowej Polski powstał w 1952 roku. Od początku swego istnienia zespół miał na celu upiększanie głównych uroczystości jasnogórskich, jak również Mszy niedzielnych. Pierwszym dyrygentem był Eugeniusz Brańka, który zgromadził chórzystów na Jasnej Górze, również opracował i skomponował wiele utworów dla tego chóru. Kolejnymi dyrygentami byli: Janusz Muszyński i Józef Siedlik, którzy przez kilkanaście lat swojej działalności znacznie poszerzyli repertuar zespołu. Chór wykonywał dzieła wybitnych kompozytorów, jak Oratorium „Stworzenie Świata” Józefa Haydna, Magnificat J.S.Bacha, a obecnie Mszę „Koronacyjną” i Requiem W.A.Mozarta z wybitnymi zespołami muzyków jak: Capella Gedanensis, Orkiestra Jasnogórska, Filharmonia Sudecka, chór Filharmonii Częstochowskiej, Rezonans con tutti Zespół Kameralistów Miasta Częstochowy. W swej historii chór brał udział w dwóch nagraniach płytowych ilustrujących muzykę w sanktuarium jasnogórskim i leśniowskim, a także rejestruje ustawicznie kolejne nagrania w danym roku liturgicznym. Od 2005 roku chórem dyryguje Marcin Lauzer, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, który jest kontynuatorem tradycji śpiewaczej tego zespołu. Obecny dyrygent pracuje nad stopliwością brzmienia zespołu; wprowadził młodzież – tak więc chór skupia amatorów śpiewu o podobnych zainteresowaniach muzycznych, będących w różnym wieku, wytwarzając w ten sposób międzypokoleniowe tradycje. Chór wciąż się rozwija, rozszerzając swój repertuar o utwory z różnych gatunków muzyki religijnej zarówno tej z górnej półki, jak i tej lekkiej, pielgrzymkowej. Śpiew w chórze daje chórzystom wiele radości i satysfakcji duchowej. Jest ogromny zaszczyt śpiewać na Jasnej Górze w duchowej stolicy narodu polskiego, wśród wielu osobistości, na uroczystościach papieskich, jak również reprezentując Jasną Górę w Polsce i zagranicą. Chór nieustannie jest otwarty na nowych śpiewaków. W zespole niejednokrotnie śpiewają osoby, które udzielają się jednocześnie w chórach parafialnych. Dyrygent respektuje ten stan rzeczy i nie zamyka możliwości udzielania się równocześnie w parafii i na Jasnej Górze, bowiem występy i uczęszczanie na próby są w takich sytuacjach indywidualnie rozpatrywane i ustalane. Od 2010 roku chór należy do Stowarzyszenia Caecilianum w siedzibie w Warszawie, dzięki czemu poszerzyły się możliwości udziału w koncertach, przesłuchaniach, szkoleniach czy konkursach w przyszłości. W 2011 roku chór zdobył wyróżnienie na VII Ogólnopolskiego Przeglądu Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej – Żory 2011, zaś w 2012 roku zdobył Grand Prix na Przeglądzie Pieśni Pasyjnej w Koziegłówkach.