logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kompozycje o. Amando Ivanschiza i kolejna płyta
 


Płyta z serii Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana vol. 58 to najnowsza płyta wydana w tej wyjątkowej serii. Płyta zawiera kompozycje o. Amando Ivanschiza, paulina chorwackiego pochodzenia. Są to: Sinfonia G-dur, Oratorium Primum oraz Missa Solemnissima S. Ottiliae Virginis. 
 
Nagrania w serii Jasnogórskiej Muzyki Dawnej wciąż konsekwentnie podążają tropem o. Amando Ivanschiza, tego niezwykłego kompozytora żyjącego w XVIII wieku zaliczanego do grona najzdolniejszych i najbardziej twórczych kompozytorów-zakonników tamtych czasów. 
 
„Znana obecnie twórczość muzyczna Ivanschiza dzieli się na dwie grupy – pierwszą tworzą wokalno-instrumentalne kompozycje religijne (msze, litanie, opracowania antyfon maryjnych, nieszpory, Te Deum i in.), zaś drugą utwory instrumentalne (tria smyczkowe i symfonie), które mogły być wykonywane zarówno w kościele, jak i w kontekście świeckim. W niniejszym nagraniu zaprezentowane zostały dzieła należące do obydwu wymienionych zbiorów” – informuje w opracowaniu Maciej Jochymczyk. 
 
„W kontekście krótkiego życia i przedwczesnej śmierci Ivanschiza należy zwrócić szczególną uwagę na imponującą ilość odnalezionych dzieł oraz ich wyraźnie wczesnoklasyczną stylistykę. To właśnie kwestia umiejscowienia twórczości o. Amanda na przełomie dwóch epok – baroku i klasycyzmu, budzi dziś wielkie emocje. Jest on bowiem jednym z tych kompozytorów, którzy jako pierwsi tworzyli podstawy nowego języka muzycznego – pisze dalej Maciej Jochymczyk – Do naszych czasów zachowało się około stu kompozycji Ivanschiza, z których większość stanowią rozbudowane, wieloczęściowe utwory cykliczne. Wiele z nich przetrwało w kilku, a nawet kilkunastu odpisach, które rozproszone są na terenie Austrii, Belgii, Czech, Chorwacji, Niemiec, Polski, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Węgier. Świadczy to o bardzo szerokiej recepcji muzyki o. Amanda i stawia go wśród najpopularniejszych kompozytorów swojej epoki”. 
 
Wykonawcy: 
 
Soliści: 
Marzena Michałowska – sopran 
Piotr Olech - alt 
Łukasz Nowak - tenor 
Andrzej Zawisza - bas 
 
Anna Leśniewska- sopran II 
Helena Poczykowska- alt II 
Karol Bulanda - tenor II 
Dawid Biwo – bas II 
 
{oh!} Orkiestra Historyczna! 
prowadzenie zespołu – Martyna Pastuszka, Marcin Świątkiewicz 
Martyna Pastuszka (koncertmistrz) 
Adam Pastuszka, Violetta Szopa-Tomczyk, Marzena Biwo, Alicja Sierpińska – skrzypce 
Dominika Małecka – altówka 
Bartosz Kokosza – wiolonczela 
Michał Bąk – kontrabas 
Marcin Świątkiewicz – organy, klawesyn, prowadzenie zespołu 
Marian Magiera, Paweł Durowski – trąbki 
Tomasz Sobaniec - kotły 
 
Muzyka pochodzi ze zbiorów archiwum Ojców Paulinów. Nagranie dokonane zostało w kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana w Mikołowie w maju 2014 r. Nad realizacją projektu czuwał o. Nikodem Kilnar, prezes Stowarzyszenia „Kapela Jasnogórska”; reżyseria nagrania - Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz, przygotowanie materiałów nutowych - Maciej Jochymczyk. 
 
 
Krążki CD z serii Musica Claromontana dostępna jest w księgarniach na Jasnej Górze, a także za pośrednictwem wydawcy - płytę wydało wydawnictwo Musicon (www.musicon.pl) oraz Zakon Paulinów. 
 
Głównym celem realizowanego od 2003 r. projektu Musica Claromontana jest odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów (zachowało się tu w sumie ponad 2000 manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX w.). Są one poddawane kompleksowym badaniom naukowym, a także opracowywane i przygotowywane do ponownych wykonań koncertowych, następnie zaś utrwalane w formie nagrań CD oraz krytycznych wydań źródłowych. Nad całością badań i publikacji czuwa o. Nikodem Kilnar, paulin, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com