logo
Czwartek, 09 maja 2024 r.
imieniny:
Grzegorza, Karoliny, Karola, Pachomiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert muzyki ze zbiorów Jasnogórskich
 


Koncert muzyki polskiej Brikner/Rygall/Żebrowski w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej odbył się w czwartek, 3 października w jasnogórskiej bazylice. Koncert wpisał się w trwające na Jasnej Górze przez cały rok, obchody 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i na Jasną Górę.

 

Jasnogórski koncert wykonany został w ramach organizowanego przez Polską Operę Królewską pierwszego Festiwalu Polskiej Muzyki Dawnej 'Muzyka Królów Polskich'. Podczas pięciu festiwalowych wydarzeń rozbrzmiewają dźwięki, które towarzyszyły Kazimierzowi Wielkiemu, Zygmuntowi Augustowi, Zygmuntowi III Wazie, Władysławowi IV i Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu.

 

„Jeden koncert mamy zaszczyt wykonać tutaj, na Jasnej Górze - mówi Andrzej Klimczak, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej - W czasie tego koncertu wykonamy dzieła, które znajdują się w zbiorach ojców paulinów na Jasnej Górze. To byli kompozytorzy, którzy tutaj działali: Brikner, Rygall, Żebrowski. Są to utwory religijne na chór, solistów i orkiestrę. Mamy tutaj do dyspozycji naszą wspaniałą orkiestrę instrumentów dawnych po dyr. Krzysztofa Garstki - Capella Regia Polona, oraz chór i soliści naszej Opery. Dla mnie jest to bardzo ważne, bardzo symboliczne jednocześnie wydarzenie, ponieważ początek mojej kadencji dyrektorskiej zaczynam właśnie na Jasnej Górze”.

Na Jasnej Górze wykonane zostały utwory kompozytorów tworzących dla Kapeli Jasnogórskiej w XVIII wieku.

 

Zaprezentowano kompozycje:
Eryka Briknera – Completorium cum invocarem
Ignacego Rygalla – kantata Gentes laudate Mariam
Marcina Józefa Żebrowskiego – Missa Pastoritia.

 

Jak podkreśla dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, twórczość kompozytorów związanych z Jasną Górą i Zakonem Paulinów była już wielokrotnie przedstawiana, i jest znana szerszej publiczności. „Żebrowski jest to kompozytor już znany melomanom, miłośnikom muzyki dawnej, polskiej. To jest kompozytor liczący się, absolutnie jeden z czołowych kompozytorów tamtego okresu. W paulińskich zbiorach jest wiele utworów, naprawdę imponujących. Przed chwilą rozmawiałem z o. Nikodemem Kilnarem na ten temat i myślę, że jeszcze niejeden utwór będziemy mieli przyjemność tutaj wykonać”.

Wśród wykonawców jasnogórskiego koncertu znaleźli się soliści: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek - sopran, Aneta Łukaszewicz - alt, Sylwester Smulczyński - tenor, Paweł Michalczuk - bas; Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej przygotowany przez Liliannę Krych, oraz orkiestra instrumentów dawnych - Capella Regia Polona. Całością dyrygował Krzysztof Garstka.

 

„Polska Opera Królewska to jest bardzo doświadczony zespół solistów, muzyków, instrumentalistów, zespół śpiewaków w zespole chóralnym - mówi Andrzej Klimczak - Jest to Opera powołana do życia niedawno przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. To Opera, która stara się, i ja staram się również, kultywować muzykę polską i również muzykę europejską, od baroku aż do współczesności, bo graliśmy również takie utwory, ale generalnie skupiamy się na klasyce i muzyce dawnej. Opera nasza dopiero zaczyna, zaczęliśmy trzeci sezon, ale już mamy za sobą mnóstwo premier i koncertów. Nastawiam się bardzo intensywnie na promowanie muzyki polskiej, stąd właśnie odwiedzanie takich miejsc jak Jasna Góra i inne sanktuaria. Przede wszystkim działamy w Warszawie, ale bardzo istotną częścią naszej działalności jest ‘Polska Opera Królewska w drodze’ - i to jest właściwie naszą misją, docieranie do miejsc, w których kultura wysoka jest mało dostępna, w mniejszych ośrodkach, gdzie nie ma opery, gdzie nie ma filharmonii, tam staramy się docierać”.

Zebranych na koncercie powitał o. Nikodem Kilnar, paulin i krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, organizator koncertu.

 

„Przybywamy na to miejsce, gdzie od początku założenia sanktuarium, w 1382 roku, muzyka była i jest najbardziej dowartościowana - mówił o. Nikodem Kilnar - Na to miejsce pielgrzymi, poprzez wszystkie wieki przybywając, mogli usłyszeć muzykę na bardzo wysokim poziomie, dzięki kapeli wokalno-instrumentalnej, która powstała z inicjatywy ojców paulinów w połowie XVI wieku”.

 

„W dniu dzisiejszym usłyszymy perły muzyki jasnogórskiej, dzieła znakomitych jasnogórskich kompozytorów - podkreślał o. Kilnar - To wielka radość, że po 300 latach ta muzyka na nowo rozbrzmiewa w tej bazylice, gdzie była wykonywana, gdzie była świadkiem wspaniałych celebracji liturgicznych z udziałem Kapeli Jasnogórskiej. Polska Opera Królewska pewnie jeszcze znakomiciej wykona dzieła, które były stworzone, skomponowane na chwałę Wszechmogącego Boga, na chwałę Matki Najświętszej”.

 

Na koncercie obecni byli m.in.: młodzież z Zespołu Szkół nr 2 z Garwolina, pedagodzy i nauczyciele z Wielunia, prof. Aleksandra Patalas - dyrektor Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przygotowała edycję twórczości o. Eryka Briknera w ramach serii Musica Claromontana, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska z prof. Maciejem Zagórskim, zastępcą prezesa, Jolanta Sosińska - dyrektor Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, o. Józef Płatek, który pełniąc przed laty funkcję generała Zakonu reaktywował Kapelę Jasnogórską.

Koncert patronatem objęli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

 

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com