logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert z okazji 100-lecia niepodległości - zapraszamy na Jasną Górę
 


Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w sobotę, 10 listopada w bazylice jasnogórskiej odbędzie się uroczysty koncert Jasnogórskiej Muzyki Dawnej. Wykonane zostaną utwory Józefa Elsnera, wielkiego jasnogórskiego kompozytora. Początek o godz. 19.00, wstęp jest wolny. 
 
Koncert odbywa się pod honorowym patronatem o. Marian Waligóry, przeora Jasnej Góry oraz Marka Antoniewicza, burmistrza Grodkowa. Józef Elsner pochodził z Grodkowa na Opolszczyźnie, które świętuje w tym roku 750-lecie powstania. Stąd sobotni koncert dedykowany jest mieszkańcom tego miasteczka. Organizatorami koncertu są: Urząd Miejski w Grodkowie, parafia św. Michała Archanioła w Grodkowie, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Grodkowie oraz Marcin Lauzer, jasnogórski organista, który pochodzi z Grodkowa. 
 
W programie usłyszeć będzie można Mszę g-moll op. 72 Józefa Elsnera, dedykowaną mieszkańcom Grodkowa, oraz Magnificat op. 89. Józefa Elsnera. „Na pewno w programie musiał się znaleźć utwór, który Elsner dedykował Jasnej Górze. Wybraliśmy ‘Magnificat’, bo to chyba najpiękniejszy tekst, którym można podziękować, uwielbić Pana Boga w tak piękną rocznicę” – mówi Jarosław Jasiura, dyrygent Chóru Pueri Claromontani. 
 
Wykonawcami tego jubileuszowego koncertu będą: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, Chór Kameralny Senza Rigore Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestra Smyczkowa Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Zespół Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także soliści: Magdalena Miziołek – sopran, Katarzyna Radoń – alt, Maciej Łykowski – tenor, Julian Skrzymowski – bas. Całością zadyryguje Jarosław Jasiura, jasnogórski organista i dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani. 
 
Przygotowanie chórów: prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak, Jarosław Jasiura, s. Maria Bujalska. Przygotowanie orkiestry: prof. dr hab. Helena Tomaszek-Plewa, Hubert Prochota. Słowo o koncercie wygłosi Marcin Lauzer, jasnogórski organista. 
 
Józef Elsner, muzyk, kompozytor, dyrygent, pedagog, wydawca i organizator życia muzycznego, jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce I poł. XIX wieku. Był nauczycielem wielu wybitnych twórców, wśród nich Fryderyka Chopina, który dedykował mu swoją Sonatę c-moll op. 4 na fortepian. 
 
Józef Elsner był związany z Klasztorem OO. Paulinów na Jasnej Górze i z tutejszą Kapelą Jasnogórską. Jak podkreśla prof. Remigiusz Pośpiech, muzykolog, pracownik naukowy Uniwersytetów Opolskiego i Wrocławskiego oraz przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, związki Elsnera z Jasną Górą „nie ograniczały się jedynie do wymiaru muzycznego, czyli obecności jego dzieł w repertuarze Kapeli Jasnogórskiej, ale były o wiele głębsze i miały również charakter religijno-duchowy”. W jasnogórskim archiwum zachowało się wiele informacji o długotrwałych i bliskich kontaktach kompozytora z władzami (przeorami i prowincjałami) oraz innymi członkami zakonu paulińskiego, a także osobiste wpisy do klasztornej księgi pamiątkowej. Pośród ponad 40. dzieł Elsnera (w większości w postaci rękopisów, a częściowo w formie druków, czasem dodatkowo z rękopiśmiennymi kopiami) na wyróżnienie zasługują te, które bezpośrednio wiążą się z jasnogórskim klasztorem. Są to przede wszystkim dzieła związane z kultem Matki Bożej (np. Ave Maria, Ave maris stella, czy Nieszpori Ex Officio majori Beatae Virginis Mariae ad Vesperas), utwory poświęcone św. Pawłowi Pustelnikowi – założycielowi i głównemu patronowi zakonu oo. paulinów (Musicam Novam in Hymnum „Te Paule solitudinis decus”), a także kompozycje dedykowane władzom zakonnym (np. Cantate Domino, Nativitatem hodiernam, Missa F). Wyrazem uznania dla Elsnera za jego wkład w rozwój kultury muzycznej jasnogórskiego klasztoru było zaliczenie go wraz z rodziną w poczet konfratrów Zakonu Paulińskiego. 
 
Serdecznie zapraszamy! 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com