logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert z okazji XXV-lecia Fundacji Redemptoris Missio
 


W tym roku Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” obchodzi XXV-lecie swojego istnienia. Fundacja powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego. Jej celem jest tworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata.
 
Przez ćwierć wieku istnienia Fundacja objęła swą działalnością kilkaset misyjnych szpitali, przychodni i punktów medycznych w Tanzanii, Kamerunie, Zambii, Etiopii, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Indiach, Gwatemali, Boliwii, na Madagaskarze, Jamajce, Papui Nowej Gwinei, Białorusi i w Kazachstanie. Aby leczyć najuboższych organizujemy wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. 
 
Fundacja wysyła za granicę liczne transporty lekarstw, środków opatrunkowych i innego sprzętu medycznego. Bezpośrednimi adresatami tych przesyłek są w większości misje chrześcijańskie działające w najbiedniejszych krajach świata. Ich pracownicy – duchowni i medycy, wykorzystują te środki do pomocy miejscowej ludności. 
 
Fundacja jest związana z Uniwersytetem Medycznym i poznańską Kliniką Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych. Pracujący w niej lekarze specjaliści pomagają szkolić wolontariuszy wyjeżdżających do pracy w tropiku. Jest to konieczne, ponieważ praca lekarza na misji bardzo różni się od tej w kraju. Mogą się tam zetknąć z chorobami, które nie występują w Polsce, czy to ze względu na warunki sanitarne życia, szczepienia ochronne, lub występowanie określonych pasożytów lub chorobotwórczych patogenów.
 
Z okazji ćwierćwiecza istnienia Fundacji planujemy 23 kwietnia o godz. 17.00 w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza uroczysty Koncert Charytatywny. Na Koncercie wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych pod batutą Majora Pawła Joksa. Warto wspomnieć, że wszyscy artyści od szeregu lat występują dla Fundacji zupełnie za darmo. Podczas niedzielnego koncertu ostanie wręczony medal Fundacji „Tym, którzy czynią dobro...”. Medal decyzją Rady Fundacji otrzyma siostra Mirosława Góra - wykształcenia lekarz chirurg, z zamiłowania pediatra, a w codziennej praktyce absolutny multispecjalista. Swoje życiowe powołanie realizuje pracując od ponad 27 lat w Zambii. Jest dyrektorem, a zarazem jedynym lekarzem w Katondwe. Szpital pod kierownictwem Siostry Mirosławy Góry zapewnia darmową opiekę medyczną dla ludności w promieniu 350km, jednak zdarza się, że pacjenci przebywają setki kilometrów z odległych rejonów Zambii, a nawet pokonują łódkami rzekę  na granicy z Mozambikiem, żeby otrzymać pomoc od Doktor Góry. Jej rozległa wiedza i szacunek do drugiego człowieka sprawiają, że jest autorytetem dla osób, które mają zaszczyt spotkać Ją na swojej drodze. 
 
Doktor Góra prowadzi szpital, do którego między innymi trafia przesyłana z Poznania pomoc. Do tej pory Fundacja zorganizowała 56 dużych transportów na łączną wagę 124 ton  (11 803 szt. paczek). W tym:
 
- 18 transportów do Afganistanu (2754 paczki – 29 670,19 kg)
- 8 transportów do Kosowa (1119 szt. - 12 094,14 kg)
- 7 transportów do Kamerunu (1703 szt.- 23 986,26 kg)
- 7 transportów do RCA (1473 szt. -13 314,85 kg)
- 5 transportów do Bośni (2981 szt. - 27 104,50kg)
- 4 transporty do Togo i Ghany (750 szt. - 5 296,10 kg)
- 3 transporty do Papua Nowa Gwinea(692 szt. - 4 844,00 kg)
- 3 transporty dla uchodźców syryjskich w Serbii, Bułgarii i w Libanie (186 szt. - 4 746,90 kg)
- 1 transport do Kongo (145 paczek -1 826,61 kg)
 
Oprócz opatrunków, leków, przyborów szkolnych, past i szczoteczek, mydła na misje dotarło 5 łóżek porodowych, stół operacyjny, kilka unitów stomatologicznych, lampy operacyjne. Swoją pomocą Fundacja objęła 47 państw w Afryce,  Ameryce Południowej, w Azji, w Oceanii  i w Europie.
 
Wszystkie akcje Fundacji: Puszka dla Maluszka, Opatrunek na Ratunek, Kup Pan szczotkę, Podaj mydło, Czary mary okulary, Zaczarowany ołówek oraz akcja Włóczkersów cieszyły się i cieszą niezwykłą popularnością. W każdej kolejnej bierze udział coraz większa ilość uczestników; szkół, przedszkoli, parafii i innych instytucji. Ostatnia edycja akcji „Opatrunek na Ratunek” zaowocowała pięcioma tonami bandaży i plastrów.
 
Opuszczamy na jeden dzień naszą skromną piwnicę w domu parafialnym przy kościele p.w. Jana Kantego i przenosimy się do Auli Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza, aby świętować nasz jubileusz. 
 
Więcej informacji o koncercie i historii powstania Fundacji znajdą Państwo na stronie Fundacji http://www.medicus.ump.edu.pl/
 
Redemptoris Missio
medicus.ump.edu.pl