logo
Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Hugona, Piotra, Roberty, Katarzyny, Bogusława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Konferencja ”Migracje Polaków a nowa ewangelizacj
 


Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego i Ruch Apostolatu Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu organizują 20 listopada br. w Domu Generalnym międzynarodową konferencję poświęconą problematyce duszpasterstwa polonijnego. Chcemy pochylić się wraz z wybitnymi migrantologami z uniwersytetów, duszpasterzami polonijnymi z Europy i z Polski – nad fenomenem migrowania naszych Rodaków. W tegorocznym orędziu na 98 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Ojciec Święty Benedykt XVI podkreśla, że „Dzisiejsze zjawisko migracji jest opatrznościową sposobnością do głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie (…) Wyzwaniem dla Kościoła staje się więc niesienie pomocy migrantom w zachowaniu mocnej wiary, także wtedy, gdy brakuje im oparcia, które mieli w kulturze kraju pochodzenia, a także wypracowanie nowych metod i języków w przyjmowaniu Słowa Bożego.”

Konferencja poznańska wpisuje się w troskę polskiego Kościoła o wzmocnienie odpowiedzialności – zarówno wśród duszpasterzy polonijnych, jak i ludzi świeckich przemieszczających się w świecie – za tych, którzy z różnych przyczyn odeszli od Kościoła.

Nowa ewangelizacja wśród polskich migrantów oznacza nowe metody, nowy zapał, nowy entuzjazm, choć misja Kościoła jest ta sama. Jesteśmy świadkami, jak wielu naszych rodaków - katolików przebywających poza krajem, przestało szukać Boga, Kościoła, a nawet stali się zgorszeniem dla lokalnych środowisk tymczasowego czy stałego zamieszkania. Dlatego celem nowej ewangelizacji migrantów jest kształtowanie ich, by pogłębiali swoją wiarę, tzn. relację z Osobą Jezusa Chrystusa i stawali się ludźmi sumienia. To jest wyzwanie również dla nas – chrystusowców i wielu duszpasterzy polonijnych w świecie, aby podejmować takie inicjatywy duszpasterskie, które doprowadzają do wspólnoty żywego Kościoła.

Konferencja polonijna rozpocznie się Mszą Świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abpa Celestino Migliore. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki uroczyście otworzy obrady, a bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wygłosi referat „Nowa ewangelizacja dzisiaj.”

W tym wydarzeniu udział wezmą katolickie media, m.in. tygodnik katolicki „Niedziela” i Katolicka Agencja Informacyjna. Jej Prezes i Redaktor naczelny Pan Marcin Przeciszewski przybliży nam temat: „Media – nowymi ewangelizatorami ludzi w drodze.” Ważna jest to refleksja, ponieważ chodzi dziś o zdolność nie tylko do informowania o wierze i Kościele, ale i do wyjaśniania językiem bezpośrednim, świeżym i żywym tych rzeczywistości.

Uwaga wszystkich uczestników skupi się również na turystyce, która jest współczesnym wyzwaniem dla nowej ewangelizacji, zwłaszcza Polaków, odwiedzających różne sanktuaria i miejsca kultu w świecie.

Podobne zadanie powinna odczuwać kilkunastotysięczna grupa polskich studentów zdobywająca wiedzę poza granicami Polski. Zagadnienie to zreferuje Prof. dr hab. Jacek Gołębiowski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który przez wiele lat prowadził zajęcia na hiszpańskich uczelniach.

Będzie także okazja do wysłuchania doświadczeń prowadzenia duszpasterstw na lotniskach i w portach morskich. W tych środowiskach uobecnia się misja Kościoła, którą jest przynoszenie człowiekowi Boga i prowadzenie człowieka na spotkanie z Bogiem.

Na zakończenie obrad zapoznamy się z konkretnymi formami nowego ewangelizowania, prowadzonego przez duszpasterzy polonijnych z Irlandii, Grecji, Niemiec, Holandii, Szwecji, Belgii i Dani.

ks. Wiesław Wójcik TChr
dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
i moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego