logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Konsekracja dziewic
 


Dwie kobiety uczestniczyły 1 stycznia w uroczystej konsekracji dziewic w kościele oo. jezuitów w Łodzi. Były to pierwsze mieszkanki archidiecezji łódzkiej, które wstąpiły stanu dziewic (ordo virginum).
 
Obrzędowi konsekracji przewodniczył metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. W homilii podkreślał, że Kościół wracając do tego obrzędu odpowiada na znaki czasu. „Skłonność świata do gloryfikowania i absolutyzowania miłości pożądania odwróciła bowiem hierarchię wartości. Dzisiaj miłość często myli się z egoizmem, który rodzi chęć panowania nad osobą, której się pragnie; który traktuje drugą osobę jako obiekt własnego niespokojnego poszukiwania szczęścia” – mówił abp Ziółek. „Jednocześnie miłość własna, miłość tylko siebie powoduje niezdolność do zrozumienia życia, którego sens ktoś odnajduje w pełnym i bezinteresownym oddaniu siebie. Dzisiejszy świat ma trudności w odczytaniu i przyjęciu powołania, w odpowiedzi na które ktoś w sposób całkowicie dobrowolny – w konsekracji – oddaje się Bogu i poświęca się Mu całkowicie” – podkreślał ordynariusz łódzki.
 
„Dziewictwo jest opowiedzeniem się za drogą miłości” – przypominał abp Ziółek. Konsekrowana dziewica przestaje być tym, kim była dotychczas, po to, by stać się osobą poświęconą, „własnością samego Boga”. „Konsekracja, która trwa przez całe życie jest powołaniem do nieustannego szukania Boga, do ofiarowywania swego serca pałającego miłością. Swoją odpowiedź na wezwanie miłości Boga dziewice konsekrowane zawierają w miłości oddania, wyrażając swoją konsekrację poprzez otrzymane chryzmaty, które mają przecież tylko jeden zasadniczy cel: miłość” – podkreślał pasterz Kościoła w Łodzi.
 
Abp Ziółek zauważał, że miłość nie jest skutkiem wyłącznie wysiłku samych dziewic. „To Bóg jest dawcą tego niezwykłego i szczególnego rodzaju miłości, mającej charakter oblubieńczy, ogarniającej wszystko, całe ich istnienie. Ich miłość jest przede wszystkim darem – powołaniem, zaproszeniem, wewnętrznym apelem, szczególną łaską i błogosławieństwem Boga” – mówił. Jednocześnie miłość, która pochodzi z konsekracji jest też początkiem nowego życia.
Metropolita łódzki przypomniał słowa Jana Pawła II mówiące o oczekiwaniach Kościoła wobec dziewic: „Szczególnie oczekiwaną dzisiaj posługą od osób konsekrowanych jest nieustanne wychodzenie wraz z całym Kościołem naprzeciw największej biedzie człowieka współczesnego: z powodu odrzucenia Boga wielu utraciło sens życia”. Osoba konsekrowana powinna zatem „stanąć wobec tej współczesnej biedy jako żywe proroctwo zbawczej miłości Boga, jako żywy świadek radości i nadziei, jako budowniczy przyszłości w perspektywie królestwa Bożego”. „Bądźcie aktywnymi rękami Kościoła w Łodzi, jego głosem modlitwy, jego wyrazem miłosierdzia, pomocą dla jego ubogich, pocieszeniem i wsparciem dla jego cierpiących synów i córek” – zachęcał abp Ziółek.
 
Obydwie konsekrowane dziewice wywodzą się z ruchu charyzmatycznego. Swoje powołanie odkrywały przez kilka lat.