logo
Niedziela, 12 maja 2024 r.
imieniny:
Dominika, Imeldy, Pankracego, Nereusza, Achillesa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koronacja obrazu Matki Bożej Mikołowskiej
 


Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc koronował na prawie diecezjalnym obraz Matki Bożej Mikołowskiej. 
 
Mikołowski wizerunek Maryi jest  kopią rzymskiego znajdującego się w bazylice Santa Maria Maggiore obrazu Salus Populi Romani. W Mikołowie kult Matki Bożej Śnieżnej trwa już ponad 300 lat.
 
Obecnie w Mikołowie znajdują się dwa obrazy Matki Bożej Śnieżnej. Pierwszy pochodzi z 1701 roku. Wówczas ks. Fabia Rostabiński postarał się o sporządzenie kopii rzymskiego obrazu i umieścił go w kościele parafialnym. Koronowany natomiast dzisiaj wizerunek pochodzi z drugiej połowy XX wieku i znajduje się w Mikołowskiej bazylice, która została wzniesiona z uwagi na fakt, że „Stary Kościół” stał się niewystarczający dla potrzeb wiernych parafii.
 
- Najstarsze wota pochodzą z XVIII wieku. Tych darów dziękczynnych jest bardzo dużo. Ludzie dziękują przede wszystkim za łaskę wiary. Miłosierdzie Maryi objawia się w tym, że otrzymują oni wiarę – mówi na temat kultu maryjnego w Mikołowie proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Mirosław Godziek.
 
O inicjatywie koronacji opowiada także metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. – Obraz uzyskał korony z inicjatywy mieszkańców, parafian, a takim prośbom trudno się opierać – powiedział. – Koronacja to symboliczne wydarzenie, zamykające pewien etap kultu, a jednocześnie otwierające na coś nowego. Mam nadzieję, że po koronacji kult Matki Miłosierdzia w Mikołowie jeszcze wzrośnie – mówił arcybiskup katowicki.
 
Pod koniec Eucharystii metropolita górnośląski zachęcał także do tego, aby indywidualnie podejść przed obraz i „raz jeszcze się Maryi przedstawić”. – By na nowo od Niej uczyć się służby Bogu i drugiemu człowiekowi.
 
Metropolita katowicki w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie koronował na prawie diecezjalnym wizerunek Maryi czczonej jako Matka Miłosierdzia. Początki kultu maryjnego na ziemiach mikołowskich sięgają przełomu XVII i XVIII w. W akcie koronacji kult ten został w symboliczny sposób potwierdzony.
 
tekst i fot. ks. S.Kreczmański
www.archidiecezja.katowice.pl