logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościół episkopalny
materiał własny
 


Kościół episkopalny

Moja przyjaciółka brała udział w pierwszej Komunii świętej w Kościele episkopalnym i nie mogła się nadziwić, jak wszystko podobne jest do naszej liturgii. Zapytała mnie, czym się różni Kościół episkopalny od Kościoła katolickiego, a ja nie potrafiłam dać jasnej odpowiedzi.

Pozory często mylą. Kościół episkopalny to grupa wspólnot o strukturze episkopalnej, biskupiej, wywodzącej się z Kościoła anglikańskiego. Są więc anglikanie, którzy przyjęliby wszystko, czego naucza Kościół katolicki, z wyjątkiem władzy i nieomylności papieża. I są anglikanie, którzy będąc podobni do nas w liturgii, odrzucają wiele katolickich norm, zasad odnośnie do kontroli urodzeń, przerywania ciąży, homoseksualizmu, rozwodów, wyświęcania kobiet. To smutne, ale prawdziwe, że katolicy i episkopalni byli serdeczniejsi wobec siebie dwadzieścia pięć lat temu niż dzisiaj. Wielu współczesnych anglikanów zafascynowało się nowoczesnymi teologiami, które nie czerpią z tradycji chrześcijańskich. Nie mówię tego, by ich potępiać. Chcę tylko wyrazić współczucie dla tych episkopalnych, którzy z wielkim strapieniem trwają w łączności ze swoją wspólnotą. Nic dziwnego, że tak wielu anglikańskich duchownych i świeckich przeszło do pełnej jedności z Kościołem katolickim od ostatniego dwudziestolecia XX w.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Ustanowienie niektórych sakramentów przez Chrystusa jest nam znane w szczegółach, np. chrztu, pokuty i Eucharystii. W przypadku małżeństwa, namaszczenia chorych, bierzmowania i kapłaństwa Nowy Testament nie notuje żadnych bezpośrednich słów ustanowienia ich przez Chrystusa. Skąd się zatem wzięła liczba siedmiu sakramentów?
 
Fr. Justin
Dlaczego Jezus powiedział z krzyw do swojej Matki: "Niewiasto, oto syn Twój", a nie: "Matko"? (J 19, 26). Luteranie i inni upierają się, że Jezus nie uważał swej Matki za świętą, gdyż i za Nią musiał cierpieć, podobnie jak za nas, grzeszników.
 
Andrzej Sarnacki SJ
Nowy ateizm jest fenomenem najpierw publicystycznym. Książki głównych przedstawicieli nurtu w wielu krajach stały się bestsellerami i zostały szybko przetłumaczone na język polski. W czasach gdy kościoły w Europie rzadko propagują misjonarskiego ducha, krucjatę szerzenia "nowej (anty)wiary" przejął ateizm...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS