logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
„Kościół jest dla was”. Święta z Ubogimi
 


"To, co robi Wspólnota Sant'Egidio jest pokazaniem światu, że pomoc ubogim i bezdomnym była, jest i będzie tak długo, jak długo okaże się potrzebna". W Boże Narodzenie z ubogimi i bezdomnymi spotkał się metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz


W tym roku organizowane przez wspólnotę Sant’Egidio pod hasłem “Nikt nie ratuje się sam” Święta z Ubogimi odbyły się w trzech lokalizacjach – w parafii św. Barbary, parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu oraz w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie. Zamiast świątecznego obiadu, który przez ostatnie lata organizowany był w ursynowskiej parafii, około 700 ubogich otrzymało ciepły posiłek na wynos i świąteczne paczki.

 

– Zaprosiliśmy was do kościoła, bo chcemy, żebyście czuli się tu, jak w domu. Żebyśmy wszyscy mieli świadomość, że w jakichkolwiek burzach życiowych, to właśnie w Kościele znajdziemy ratunek, znajdziemy miejsce, które jest dla nas gościnne i znajdziemy ludzi, którzy nam pomogą – podkreśliła Magdalena Wolnik, odpowiedziana za Wspólnotę Sant’Egidio w Warszawie. – To Boże Narodzenie jest trochę dziwne, nadzwyczajne. Jezus rodzi się w chorym świecie. Chcielibyśmy, żeby ten świat stawał się inny, nowy, żeby było w nim miejsce dla każdego – mówiła.

 

W śródmiejskim kościele św. Barbary z ubogimi spotkał się kard. Kazimierz Nycz. Składając ubogim świąteczne życzenia, metropolita warszawski zwrócił uwagę, że pandemia nie zwiększyła znacząco liczby ludzi bezdomnych, gdyż problem ludzkiej nędzy był zawsze, zawsze były także osoby, które pomagały. – To, że nie przestali pomagać w czasie pandemii, jest znakiem, że nie straciliśmy wrażliwości – podkreślił kard. Nycz.

 

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, kard. Nycz podkreślił, że współczesne parafie nie mogą pozostawać w granicach terytorialnych, ale muszą daleko wykraczać poza swoje terytorium. – Taki jest mój biskupi zamysł, żeby ta parafia umiejscowiona w środku Warszawy – jak kilka innych – pełniła rolę nie tylko parafii terytorialnej dla swoich wiernych – często starszych – ale żeby była takim miejscem, gdzie dzieje się dużo rzeczy szerzej adresowanych: dla ludzi z całej stolicy, a nieraz i szerzej, spoza Warszawy – wyjaśnił. – Chodzi o to, by w trudnym czasie pandemii nie zamknąć się we własnych problemach, ale mieć na uwadze innych. Nasza obecność w tym miejscu jest takim przykładem – wyjaśnił.

 

Kard. Nycz zwrócił uwagę, że Jezus rodzi się na peryferiach – tam, gdzie jest ubóstwo i bieda. – Jest to kontrast, na który Kościół musi być wrażliwy. Nawiązując do słów papieża Franciszka dodał, że Kościół, który nie uwzględniałby peryferiów, który uciekałby od ubogich, nie byłby Kościołem Jezusa Chrystusa. – To są ostre, mocne i niezwykle zobowiązujące słowa – podkreślił metropolita warszawski.

 

Zaznaczył jednocześnie, że Kościół chce być z ubogimi. – Kościół jest dla was. Macie nie tylko prawo do niego wstępować, ale jesteście jego cząstką – ważną, bez której Kościołowi coś istotnego by brakowało – powiedział.

Na zakończenie zachęcił ubogich, by składali Jezusowi na ołtarzu w czasie Mszy św. swoje trudne sprawy codzienności mówiąc: “sam sobie z tym nie poradzę, weź to i zmień, bądź ze mną, żebym nie był sam”.

 

Organizowany co roku z inicjatywy Wspólnoty Sant’Egidio bożonarodzeniowy obiad przy wspólnym stole z ubogimi nie mógł się odbyć w tradycyjnej formule ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia sanitarne. Wolontariusze przygotowali jednak świąteczny obiad “na wynos” oraz upominki dla każdego m.in. ciepłe kurtki, buty, śpiwory, koce, termosy, kubki termiczne, plecaki, torby sportowe, latarki oraz kosmetyki i słodycze.

 

W Warszawie w tym roku Święta z Ubogimi odbyły się w trzech lokalizacjach. W parafii św. Barbary z ubogimi spotkał się kard. Kazimierz Nycz. W kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, w którym obiad bożonarodzeniowy organizowany był przez ostatnie lata, obecny był bp Piotr Jarecki, zaś w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Powiślu – bp Rafał Markowski.

 

“Gość Warszawski”
archwwa.pl