logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kościół wobec prawdziwej i fałszywej mistyki
 


Istnieje wiele nowych zjawisk duchowych czy modnych prądów intelektualnych, wymagających oceny intelektualnej i rozeznania duchowego według kryteriów chrześcijańskich. Aby je ocenić nie wystarczą ogólne zasady teologiczne, ale konieczna jest ich konkretna, a niekiedy dogłębna znajomość. Takie zjawiska jak np. New Age czy antropozofia, odwołują się do religii, filozofii i nauki jednocześnie. Jak odpowiedzieć na te złożone propozycje? Czy są to „znaki czasu”? Czy rzeczywiście są one nowe?

Żyjemy w czasie ekumenizmu i twórczych syntez, ale też synkretyzmu i pomieszania pojęć. Cóż więc czynić? Czy można bez zastrzeżeń asymilować praktyki medytacyjne innych religii? Czy praktyki okultystyczne i parapsychologia mają coś wspólnego z mistyką? Na czym tak naprawdę polega manipulacja w sektach? Czym jest mylenie duchowości z psychologią - tak częste dziś nawet w Kościele? Czy „doświadczenia bliskie śmierci” (R. Moody) i doświadczenia z UFO mają coś wspólnego i czy podlegają ocenie teologicznej i zasadom duchowego rozeznania? Czy medycyna alternatywna może zagrażać naszemu zbawieniu? Co Kościół mówi na temat New Age? Co to są nowe formy spirytyzmu?

W czasie sesji prowadzący postara się odpowiedzieć w sposób komunikatywny na wiele z tych zagadnień. Czasami będzie chodzić tylko o przedstawienie problemu czy inspirację do własnych poszukiwań. Warto połączyć poszukiwania intelektualne ze szczerą modlitwą o światło dla rozumu i serca.

Uczestnicy sesji zapoznają się zarówno z diagnozą intelektualną, jak i rozeznaniem duchowym w rozmaitych współczesnych światopoglądach czy zjawiskach duchowych. W czasie sesji pojawi się pozytywna alternatywa. Porozmawiamy o zasadach prawdziwej mistyki i propozycjach pogłębionej duchowości, które mogą być odpowiedzią na te wyzwania; propozycjach duchowości czy mistyki, osadzonych w chrześcijańskiej wizji świata, opartych na zasadach chrześcijańskiej antropologii.

Sesję poprowadzi o. Aleksander Posacki SJ - filozof (doktoryzował się na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie), teolog (studia w Warszawie i w Instytucie Orientalnym w Rzymie). Główne zainteresowania: antropologia filozoficzna i teologiczna, demonologia, filozofia religii, filozofia psychologii i medycyny, historia idei (w tym szczególnie ezoteryzmu i okultyzmu). Badacz ideologii, światopoglądów, prądów duchowych, nowych ruchów religijnych (sekt) – głównie w Polsce i w Europie Wschodniej. Opublikował m.in.: "Okultyzm, magia, demonologia", "Dlaczego nie Metoda Silvy", "Cuda chrześcijańskiej wiary", "Sekty – zagrożeniem i wyzwaniem". Autor licznych artykułów, m.in. w Encyklopedii Białych Plam. Wykłada w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie.

Termin: 21-23 stycznia 2005. Calkowity koszt pobytu (noclegi i posilki) wynosi 110-130 zl (w zaleznosci od ilosci osob w pokoju). Zgłoszenia przyjmuje Centrum Duchowości pod adresem http://www.jezuici.pl/centrsi/ oraz k.osuch@jezuici.pl . Na podanej stronie internetowe mozna znalezc wiecej informacji o lokalizacji, warunkach itp.

Plan Sesji:

Piątek - 21 stycznia 2005
17.00 Msza Święta. Homilia.
18.00 Kolacja.
19.00 - 19.45 Konferencja I: "Rozeznanie duchowe czy rozeznanie duchów? Krótka diagnoza duchowej sytuacji naszych czasów"
19.45 - 20.15 Czas na modlitwę i refleksję
20.15 - 21.00 Konferencja II: "Co to jest idolatria?"

 
Sobota - 22 stycznia 2005
7.30 Modlitwa indywidualna.
8.00 Śniadanie.
9.00 Konferencja III: "Mistyka a okultyzm - dlaczego trzeba to rozróżniać? Fałszywa mistyka w Kościele?"
10.15 Przerwa na kawę.
10.45 Konferencja IV: "Główne zagrożenia duchowe naszych czasów. Różne formy inicjacji (terapie New Age, wizyty UFO i inne)"
13.00 Obiad.
14.30 Konferencja V: "Duszpasterstwo osób zniewolonych duchowo. Jak pomóc sobie i innym?"
15.30 Czas na modlitwę, refleksję, spowiedź lub rozmowę
17.00 Msza Święta. Homilia.
18.00 Kolacja.
19.00 - 20.00 Konferencja VI: "Psychologia zamiast duchowości? (C.G. Jung, A. Grün i inni)"
20.00 - 20.15 Przerwa
20.15 - 21.00 Konferencja VII: "Kryteria prawdziwej i fałszywej mistyki - krótkie podsumowanie"
 

Niedziela - 23 stycznia 2005
7.30 Modlitwa indywidualna
8.00 Śniadanie
9.00 Blok "syntetyczny" - odpowiedzi na pytania (przygotowane wcześniej na kartkach).
11.00 Msza Święta. Homilia
12.00 Obiad.