logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków: Warsztaty śpiewu liturgicznego
 


Ośrodek Liturgiczny działający przy krakowskim klasztorze oo. Dominikanów organizuje w dniach 10-12 grudnia 2004 warsztaty śpiewu liturgicznego poświęcone pieśniom maryjnym. Zajęcia będą się odbywać w pięciu grupach: czterech chórach czterogłosowych oraz w sekcji chorału gregoriańskiego.
Wśród prowadzących zajęcia są m. in.: Jacek Sykulski, ceniony polski kompozytor, dyrygent Poznańskiego Chóru Chłopięcego oraz Chóru Uniwersytetu w Poznaniu; Piotr Pałka, kompozytor, dyrygent wielu zespołów wokalnych, śpiewak na stałe związany z krakowskim środowiskiem muzycznym; Marcin Bornus-Szczyciński, jeden z najwybitniejszych polskich znawców muzyki dawnej, w szczególności chorału gregoriańskiego oraz monodii ludowej, śpiewak, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu; Paweł Bębenek oraz Hubert Kowalski od lat zaangażowani w tworzenie muzyki liturgicznej poprzez kompozycje i opracownia, prowadzenie i uczestnictwo w zespołach śpiewu liturgicznego; Tomasz Kwiecień OP, dominikanin i liturgista, wykładowca teologii liturgii.

Celem warsztatów jest nauka i propagowanie współczesnej oraz dawnej muzyki liturgicznej. Jej badaniem i rozwojem od kilkunastu lat zajmują się bracia oraz osoby świeckie związane z klasztorami dominikanów w Polsce. Środowisko krakowskie (przy współpracy innych klasztorów i osób z nimi związanych) stworzyło śpiewnik "Niepojęta Trójco". Zbiera on repertuar z pierwszego etapu prac nad posoborową muzyką liturgiczną. Bracia nagrali kilka płyt z chorałem gregoriańskim, które ilustrują ich poszukiwania i badania w tym obszarze. W ramach duszpasterstw dominikańskich powstało kilkanaście schól, które regularnie pracują nad upiększeniem celebracji. Z tego środowiska wywodzi się również kilka zespołów wokalnych i instrumentalnych, zespoły śpiewu tradycyjnego. Warsztaty są okazją do propagowania osiągnięć tego środowiska oraz do  dzielenia się doświadczeniem osób od lat zaangażowanych w tworzenie i badanie śpiewu sakralnego.

Zgłoszenia będą przyjmowane telefonicznie, listownie bądź e-mailem do końca listopada br. Szczegółowe informacje dostępne na stronie www.liturgia.dominikanie.pl oraz pod numerem telefonu (12) 423 16 13 w. 256; e-mail: liturgia@dominikanie.pl Ilość miejsc jest ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!