logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Krew cennym darem
 


Konferencja naukowo-szkoleniowa dla dyrektorów Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Polski odbyła się we wtorek, 25 października, na Jasnej Górze. 
 
W sesji uczestniczą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na czele z wiceminister Katarzyną Głowalą, Departamentu Zdrowia oraz Narodowego Centrum Krwi, w sumie 37 osób. 
 
Głównym celem konferencji jest poszerzanie wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce. Na temat stanowiska Kościoła do transfuzji krwi i transplantologii wykład wygłosił ks. Piotr Sadkiewicz z Leśnej koło Żywca. Najnowsze informacje dotyczące ustawodawstwa, aktów i przepisów, nad którymi aktualnie pracuje Ministerstwo Zdrowia, przedstawiła uczestnikom wiceminister Katarzyna Głowala. 
 
„W związku z tym, że niedawno weszła nowa ustawa o krwi, chciałbym się dowiedzieć, jak ona funkcjonuje w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa, Krwiolecznictwa, bo ustawa troszeczkę pozmieniała w zakresie funkcjonowania Publicznej Służby Krwi – zaznacza Katarzyna Głowala – Myślę, że takie spotkania mają przybliżyć ministra nadzorującego z dyrektorami, aby przekazać informację co do dalszych działań Ministerstwa w zakresie Publicznej Służby Krwi i przede wszystkim przekazać rzeczy związane z tym, co się obecnie dzieje”. 
 
„Jeżeli mamy liczyć na efekty, to musimy w sposób ciągły prowadzić edukację - mówi oceniając sytuację krwiodawstwa w Polsce Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach - Staramy się z tymi informacjami, które posiadamy docierać do szkół, do zakładów pracy, do nowych osób, do miast, ponieważ ambulansów już mamy w Polsce coraz więcej, ponad 40, żebyśmy jak najbliżej dojeżdżali do osób, które zechcą tę krew po prostu oddać”. 
 
„My pobieramy tutaj na Śląsku około 120 tys. jednostek krwi, czyli tzw. oddań. Polska ma w tym momencie ok. 1 mln. 200 tys. oddań. Pobieramy w ten sposób na Śląsku prawie 60 tys. litrów krwi, Polska ok. 600 tys. litrów krwi rocznie - podaje statystyki Stanisław Dyląg - Na tyle Polska w tej chwili pobiera wystarczającą ilość krwi, że dla żadnego pacjenta jej nie brakuje, a z roku na rok widzimy, że coraz to więcej zabiegów operacyjnych się wykonuje, a zwłaszcza tych trudniejszych”. 
 
W programie pobytu obok konferencji znalazło się zwiedzanie Jasnej Góry, w tym wizyta w Bibliotece Jasnogórskiej. Po sesji uczestnicy udadzą się do Kaplicy Cudownego Obrazu na chwilę indywidualnej modlitwy. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com