logo
Wtorek, 30 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Balladyny, Lilli, Mariana, Piusa, Donata – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Królowej Polski, w jej święto, zawierzamy się!
 


W tym roku liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest obchodzona 2 maja, a nie jak zwykle 3 maja, ponieważ tego dnia wypada niedziela wielkanocna, a w niedziele wielkanocne nie ma możliwości obchodzenia innych uroczystości. Tak, jak w całym Kościele w Polsce, i na Jasnej Górze tegoroczna uroczystość przeżywana jest już w sobotę, 2 maja. W sanktuarium celebrowane są świąteczne Msze św.

 

O tym, że każdy człowiek, który uwierzy w Chrystusa i bierze swój krzyż, nie jest samotny, bo ma Matkę - przypomniał w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który sprawował Mszę św. na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w sobotę, 2 maja, o godz. 9.30. Eucharystia była transmitowana przez Telewizję Trwam.

 

Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o Maryi pod krzyżem swego Syna abp Depo podkreślił, że los Jezusa i Jego Matki stał się zwierciadłem wiary, w którym przegląda się cały Kościół, ale i każdy człowiek dobrej woli. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu, a w sposób wyjątkowy tę prawdę dostrzegła i przeżywała Maryja.

 

„Każdy człowiek, który uwierzy w Chrystusa, bierze swój krzyż i idzie za Nim, nie jest samotny, bo ma Matkę. Tak jest z człowiekiem, tak jest ze wspólnotami i narodami. Ona jest związana z naszym chrześcijańskim losem na czas i na wieczność” – mówił duchowny.

 

Metropolita częstochowski podkreślił, że Maryja, która jest naszą Matką streszcza w sobie wszystkie cierpienia i bóle ziemskich matek - W Niej jest matka każdego rodzącego się dziecka, matka każdego dziecka nienarodzonego; zmarłego czy zabitego przez człowieka. W Maryi odnajdują siebie matki uchodźców i konających żołnierzy.

Przywołując myśl teologa ks. Czesława Bartnika zwrócił uwagę, ze Maryja stała się Matką Jezusa dla przezwyciężenia zła ludzkiego przez cierpienie. Gromadzi Ona wszelki ból choroby, błędu, odrzucenia przez ludzi, nieudanego życia. Staje przy każdym człowieku jak stała pod krzyżem swego Syna. „To nie jest sentymentalizm, to jest życie” – przekonywał metropolita częstochowski.

Tradycyjnie na Jasnej Górze i w paulińskich klasztorach w uroczystość maryjną wierni podejmują Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. To modlitwa w intencji życia, które poczęło się w łonie matki, a nie zostało przez nią przyjęte, ma na celu ocalenie dziecka przed aborcją.

 

„Jeśli teraz przeżywasz trudny czas, gdy krzyż przygniecie twoje ciało i ducha, pamiętaj że nigdy nie jesteś sam. Obok ciebie jest Matka” – mówił w homilii o. Bartłomiej Maziarka, sekretarz generalny Zakonu Paulinów, który 2 maja, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

 

Mszę św. koncelebrowali: ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Robert Grohs – moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i ks. Mariusz Frukacz - redaktor „Niedzieli”.

W homilii o. Bartłomiej Maziarka podkreślił, że „wielka radość napełnia dzisiaj nasze serca za dar Boga, którym jest Maryja”. „Ewangelia pokazuje nam dzisiaj, że jesteśmy zaproszeni do tego, aby stanąć na Golgocie. Jednak w świetle tajemnicy paschalnej widzimy, że krzyż Jezusa to nie jest porażka. Jego śmierć na drzewie krzyża to jest tryumf. W tak trudnym, a dla nas błogosławionym momencie obecna jest Maryja. Ona widzi cierpienie i sama cierpi. Maryja trwa, nie ucieka spod krzyża” – mówił o. Maziarka i pytał: „Dlaczego? – Bo miłość to obecność” – odpowiedział.

 

„Jezus, który umiera na krzyżu nie myśli o sobie. On patrzy na ciebie, patrzy na mnie. Jezus widzi nas w osobie św. Jana i daje nam Maryję za Matkę. To jest wielki dar od naszego Mistrza” – kontynuował o. Maziarka.

Rozważając, dlaczego w uroczystość Maryi Królowej Polski daje nam taką Ewangelię, mówił: „W dziejach naszej Ojczyzny, w jej trudnych momentach ta Ewangelia nam się odsłania. Możemy zobaczyć, że Maryja nigdy nas nie opuszcza. Tak było w czasie obrony Jasnej Góry w 1655 r. podczas potopu szwedzkiego. Później doświadczaliśmy niewoli w trzech zaborach a sanktuarium jasnogórskie stało się stolicą duchową naszej Ojczyzny. W czasie II wojny światowej, gdy zagasły wszystkie światła, to wtedy pozostała Święta z Częstochowy, a powiedział to wróg naszej Ojczyzny. W okresie komunizmu Jasna Góra była miejsce, gdzie zawsze byliśmy wolni”.

 

„Można postawić pytanie czy na Stolicy Piotrowej pojawiłby się Polak Jan Paweł II, gdyby nie Maryja, Jasna Góra i kard. Stefan Wyszyński? Do dzisiaj Maryja jest z nami, ale jak my odnosimy się do Niej. Trudne były te momenty w ostatnim czasie, kiedy tak wielu podnosiło rękę na wizerunek Matki Najświętszej – przypomniał o. Maziarka – Naszym zadaniem jest wynagradzanie Jej przez uświęcanie naszego życia, upodabnianie się do Niej. Bądź pokorny, bądź człowiekiem, który potrafi służyć i wiernie wypełnia wolę Boga. Jeśli teraz przeżywasz trudny czas, gdy krzyż przygniecie twoje ciało i ducha, pamiętaj że nigdy nie jesteś sam. Obok ciebie jest Matka” – zakończył o. Bartłomiej Maziarka.

 

2 maja to pierwsza sobota miesiąca, więc na Jasnej Górze zanoszona jest szczególna, comiesięczna modlitwa zawierzenia Najświętszej Maryi Królowej Korony Polski. Pielgrzymi oddają Matce Bożej siebie samych, swoje rodziny, wspólnoty, parafie, samorządy, miejsca pracy. O godz. 18.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, w czasie Mszy św., uczestnicy spotkania dokonują aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski.

Pierwsza sobota miesiąca to na Jasnej Górze szczególny czas poświęcenia się Maryi, na który zwykle przybywają tłumy pielgrzymów. Choć z powodu ograniczeń ilościowych, nie jest możliwa wysoka frekwencja pątników, to jednak niektórzy skorzystali z okazji do świątecznego zawierzenia się Matce Bożej i przybyli do sanktuarium.

 

„Pierwsza sobota miesiąca. Stajemy tu, przed Twoim obliczem Maryjo, nasza Matko i Królowo. Dziękujemy Ci za to, że jesteś obecna pośród nas, jako Matka i Królowa – mówił na rozpoczęcie comiesięcznej modlitwy, podczas Różańca, o. Roman Wit, organizator modlitwy - Dziękujemy Ci za to, że gromadzisz swoje dzieci tu, na Jasnej Górze, i w tylu domach przez środki masowego przekazu, ze względu na sytuację, jaka jest w Polsce i w świecie, na ograniczenia. Dlatego wszyscy klękamy przed Tobą, aby w Twoje matczyne dłonie powierzać wszystkie sprawy – przede wszystkim naszą Ojczyznę, która tak mocno ciągle przeżywa różne doświadczenia. Tyle kłótni, tyle nienawiści, a trzeba zgody, jedności w tym wymiarze, kiedy dziś chodzi o dobro wszystkich Polaków. Ofiarujemy także wszystkie sprawy, które każdy z nas przynosi na to pierwszosobotnie zawierzenie do Ciebie”.

Główna Msza św. została odprawiona o godz. 18.30 w kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył o. Roman Wit, a homilię wygłosił o. Stanisław Rudziński. Na zakończenie Eucharystii dokonano Aktu Zawierzenia.

transmisja 'Zawierzenia' na kanale YouTube Jasnej Góry

 

Jeszcze dziś, Apel Jasnogórski poprowadzi abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nocne czuwanie podejmą przedstawiciele Bractwa Królowej Polski, które organizuje pierwszosobotnie zawierzenia Maryi.

 

Mimo, że obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przypadają dziś, to jednak na Jasnej Górze jutro, 3 maja, w obchodzone wtedy również święto narodowe Konstytucji 3 Maja, odprawiona zostanie o 11.00 uroczysta Msza św. celebrowana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abpa Stanisława Gądeckiego. Ks. arcybiskup dokona wówczas Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej Królowej Polski. Służyć temu będzie nowy akt zawierzenia, nawiązujący do 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II, beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, jak również stulecia ocalenia Polski w Bitwie Warszawskiej.

Msza św. z Aktem Zawierzenia transmitowana będzie m.in. przez TVP, TV Trwam, TVP VOD, Radio Jasna Góra i jasnogórski kanał YouTube.

3 maja to także święto Polonii. W intencji wszystkich rodaków rozsianych po świecie Mszę św. sprawować będzie o godz.13.00 abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Eucharystia transmitowana będzie przez TVP Polonia.

 

O godz. 16.15 w kaplicy Matki Bożej odmówiony zostanie różaniec, na 19.30 zaplanowano nabożeństwo majowe, o 20.00 Mszę św. o ustanie pandemii koronawirusa w Polsce i na całym świecie pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy.

 

Z racji obchodzonego 3 maja święta państwowego Konstytucji 3 Maja w Apelu Jasnogórskim o godz. 21.00 weźmie udział Kompania Honorowa Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

Paulini zapraszają do duchowej łączności i wspólnej modlitwy.

 

„Zawierzmy to, co kryją nasze serca, wypowiedzmy nasze błaganie do Boga, byśmy potrafili unieść ten ciężar zmagań, z którymi przychodzi się mierzyć, ale też byśmy przy tym nie utracili wiary i zaufania do Boga na wzór Matki Najświętszej i naszych rodaków, którzy do Niej się zwracali na przestrzeni wieków” - zachęca o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

 

„Jan Paweł II powiedział o tym miejscu: 'Tu zawsze byliśmy wolni', i tego wewnętrznego wymiaru wolności uczą się tu Polacy poprzez wieki, zwłaszcza wtedy, gdy rzeczywistość naznaczona jest zewnętrznymi ograniczeniami” - mówi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, odnosząc się do obecnej sytuacji pandemii.

„Teraz też mówimy wielokrotnie, że jesteśmy w jakiejś niewoli - pewnych rzeczy nam nie wolno robić ze względu na niebezpieczeństwo. Ale wewnętrznie potrafimy być wolni, i o to może właśnie chodzi w tym tegorocznym świętowaniu uroczystości Królowej Polski, byśmy potrafili pokazać, że jesteśmy ludźmi wolnymi w Jezusie Chrystusie” - podkreśla o. generał.

 

www.jasnagora.com