logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Józef Kucharczyk OCD
Ku Bożemu Narodzeniu śladem Świętej z Awili
Wydawnictwo Karmelitów Bosych
 


Wyruszyć razem ze św. Teresą od Jezusa (1515- -1582) na adwentową drogę to okazja, aby na nowo rozsmakować się w słowie Jezusa. Wyrazu "rozsmakować" nie u żywam tutaj przypadkowo. W swoim komentarzu do Pieśni nad Pieśniami Święta porównuje Chrystusa do "drzewa urodzajnego". Zachęca nas, abyśmy usiedli w Jego cieniu i spożywali owoce, czyli słowa, które Pan zostawił nam w Ewangelii:

 
Wydawca: Wydawnictwo Karmelitów Bosych
Rok wydania: 2014
ISBN:  978-83-7604-332-6
Stron: 118
Rodzaj okładki: Miękka
 
    

 
23 grudnia
Powód, aby uwielbiać Boga


Dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. […] [Zachariasz] zażądał tabliczki i napisał: „Jan będzie mu na imię”. I zdumieli się wszyscy. A natychmiast otworzyły się jego usta i rozwiązał się język, i mówił, wielbiąc Boga.
(Łk 1, 57. 63-66)
 
Słyszałyście zapewne, w jaki cudowny sposób, którego tylko Bóg może być sprawcą, powstaje jedwab. Jak z jajeczka wykluwa się robaczek, który żywiąc się liściem morwowym, stopniowo się rozwija. Gdy już do miary swojej urośnie, podsuwają mu całą gałązkę, po której on, pełzając, pyszczkiem wysnuwa z siebie jedwab i dziwnie misterną robotą zwija go w kokonik, czyli kłębek, i w tym kłębku się zamyka, i w nim umiera. Po niejakim czasie z kłębka tego, w miejsce dużego brzydkiego robaka, wydobywa się biały, wdzięcznego kształtu motyl. Gdyby się to nie działo na naszych oczach, gdyby nam coś podobnego tylko opowiadano jako baśń z dawnych czasów, któż by temu dał wiarę? 
 
Tego jednego już, siostry, starczy na długie rozmyślanie. W tym jednym szczególe, nie rozwijając tego dalej, obfity macie przedmiot do rozważania cudownych spraw i nieskończonej mądrości naszego Boga. Cóż by to dopiero było, gdybyśmy znały własności wszystkich dzieł i stworzeń Jego? Wielki to zaiste dla duszy pożytek zagłębiać się myślą w tą łaskawość Bożą i radować się z tego, że jesteśmy oblubienicami tak mądrego, tak potężnego Króla.
 
[Twierdza wewnętrzna V, 2, 2]
 
Modlitwa:
Duchu Święty, oczekując na narodziny Jezusa, proszę Cię o zdolność do zachwycenia się na nowo tajemnicą Wcielenia. Niech te świąteczne dni napełnią się modlitwą uwielbienia za cudowne dzieła, jakie sprawiasz w moim życiu. Rozwiąż mój język, abym Cię uwielbiał, Panie!

1 2  następna
Zobacz także
Wojciech Ziółek SJ

Podziwiamy fakt, że Ignacy szukał i znajdował Boga we wszystkim, ale gdyby nie Boża inicjatywa i interwencja, gdyby nie to przebóstwienie jego zmysłowości (nie sublimacja, nie utemperowanie, nie przekierowanie, ale przebóstwienie!), nie mielibyśmy się czym zachwycać.

 
Małgorzata Szewczyk
Nie, nie jesteśmy wydani na pastwę smutku. Jeśli adwentowej radości nie znajdziemy w cieniu średniowiecznych opactw, barokowych katedr, w sklepowych świecidełkach, to może warto posłuchać słów i zaadaptować słowa św. Pawła: „Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” 
 
s. Rita od Chrystusa Sługi WNO

Chrześcijanin w medytacji szuka ciszy, aby doświadczać bliskości Boga i w Jego obecności znaleźć pokój. Ma nadzieję na doznanie Jego obecności jako niezasłużonego daru łaski. Nie oczekuje tego jako wyniku określonej techniki medytacyjnej. Medytacja może być niezwykle pomocna dla wiary, może wzmocnić dojrzałość osoby ludzkiej. Jednak techniki medytacji, które obiecują doświadczenie Boga czy wręcz duchowe z Nim zjednoczenie, są oszustwem. Wielu ludzi z powodu takich fałszywych zapewnień wierzy, że Bóg ich opuszcza wtedy, gdy Go nie odczuwają.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS