logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
materiał własny
Ku czci Miłosierdzia Bożego
 


Wstęp

Rozwój kultu Miłosierdzia Bożego w znanej nam dzisiaj formie związany jest z osobą błogosławionej siostry Faustyny. Przyszła ona na świat jako Helena Kowalska 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu koło Turka, woj. łódzkie. Miała pobożnych rodziców: Stanisława i Mariannę z domu Babel. Wśród licznego rodzeństwa (9) wyróżniała się posłuszeństwem, pracowitością, grzecznością i pobożnością. Te przymioty jej charakteru wyniesione z domu, spotęgowały się w życiu zakonnym.

1 sierpnia 1925 r. czyli w dwudziestym roku życia, Helena Kowalska wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym otrzymała imię s. M. Faustyna. Po zrealizowaniu swojego posłannictwa, zmarła, zgodnie ze swoją przepowiednią, w 33 roku życia: 5 października 1938 r., w domu zgromadzenia w Łagiewnikach pod Krakowem.

Z dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej - napisanego z polecenia jej spowiednika - wiemy, że była wizjonerką, miała bowiem widzenia nadprzyrodzone, cieszyła się też darem przepowiadania przyszłych wydarzeń i darem czytania myśli innych ludzi. Nie afiszowała się tymi darami lecz pokornie je ukrywała. Nawet siostry, z którymi mieszkała na co dzień, nie orientowały się w jej życiu duchowym.

Podczas objawień Pan Jezus prosił błogosławioną Faustynę między innymi o to, aby szerzyła kult Miłosierdzia Bożego. Dał jej przy tym polecenie: "Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: JEZU UFAM TOBIE. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie". Obraz Pana Jezusa Miłosiernego, znajdujący się obecnie w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i znany szeroko z reprodukcji w całej Polsce i za granicą, jest dziełem artysty malarza Adolfa Hyły. Wraz z obrazem rozpowszechnia się także kult Miłosierdzia Bożego. Obraz stał się symbolem tego nabożeństwa.

W szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego nie zapomniano o jego podstawach biblijnych, cytując np. Księgę Psalmów: "Miłosierdzie ogarnie ufających w Panu" (Ps 32,10); Ewangelię: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią' (Mt 5 7); List św. Pawła: "Błogosławiony... Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy" (2 Kor 1,3).

Jedną z form tego kultu jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego, która szybko się rozpowszechnia. Każdy bowiem potrzebuje Miłosierdzia Bożego, Jego przebaczenia i przygarnięcia do szczęśliwej wieczności.


Copyright C by INSTYTUT TEOLOGICZNY KSIĘŻY MISJONARZY

 
Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
Spotkanie Zmartwychwstałego Pana z uczniami nad Morzem Tyberiadzkim w Ewangelii św. Jana pozwala się zinterpretować na wiele sposobów. Na przykład, można na nie spojrzeć od strony wysiłków, jakie Jezus musiał podjąć, aby przywrócić wiarę i nadzieję w swoich uczniach. Albo za pomocą jakich znaków apostołowie rozpoznali swego Mistrza. W końcu ta poruszająca scena dyskretnie odsłania dwie istotne cechy ucznia Chrystusa ucieleśnione w Piotrze i w Umiłowanym Uczniu.
 
Dorota Zańko

Światu potrzebna jest modlitwa. Biblia mówi o tym bardzo wyraźnie. W Nowym Testamencie Jezus wielokrotne ukazywany jest na kartach Ewangelii jako Ten, który odsuwa się od tłumów i w samotności modli się. Wielokrotnie też wzywa do modlitwy. Dlatego tutaj chyba trzeba upatrywać takiego zasadniczego sensu istnienia wspólnot klauzurowych. Klauzura ma wymiar ascetyczny. Ona stwarza taką przestrzeń, w którą w sposób naturalny nie mają możliwości wnikać wrażenia i sprawy, które zakłócają ducha modlitwy, życie modlitwy.

 

Z s. karmelitanką bosą z rzeszowskiego Karmelu rozmawia Dorota Zańko

 
Lilla Danilecka
Historia Tima Guénarda jest porażająca. Najpierw ogromem cierpienia, jakiego doświadczył w dzieciństwie, a potem ogromem łaski, która sprawiła, że stał się zdolny świadczyć o Bożej dobroci. Tim Guénard, dziś 40-letni ojciec czwórki dzieci, w swojej wydanej we Francji autobiografii pt. Plus fort que la haine pisze, że Bóg ma lekarstwo na wszelkie, choćby największe rany ludzkiej biedy.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS