logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ku intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa
 


O intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa rozmawiała grupa parlamentarzystów podczas rekolekcji na Jasnej Górze w poniedziałek, 1 lutego. Z posłami spotkali się: bp Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych oraz ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Jana Pawła II. 
 
„Spotkanie to jest dla parlamentarzystów, którzy są zainteresowani intronizacją – wyjaśnia Ewa Nosiadek, założycielka Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa – Będziemy prosić ich o to, aby zaprosili Pana Jezusa do swojego serca, do swoich rodzin, do parlamentu, ażeby prawa tam uchwalane były zgodne z nauką i Ewangelią”. 
 
„Jest to sejmowa wspólnota dla intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kiedyś, gdy pierwszy raz takie rekolekcje dla parlamentarzystów tutaj miały miejsce, została powołana taka wspólnota, która działa w Sejmie, są posłowie stali, senatorowie stali, ci, którzy się wymieniają, jak to w systemie kadencyjnym bywa, niemniej jednak wspólnota jest i ta wspólnota chciała spotkać się na Jasnej Górze, żeby z jednej strony odnowić te sprawy, które zostały zaczęte, a z drugiej pomyśleć, co w nowych warunkach, w nowej sytuacji ta wspólnota może robić, powinna robić, jakie zadania sobie postawić” – mówi ks. prof. Janusz Królikowski. 
 
„Ogólną perspektywą jest kwestia intronizacji Najświętszego Serca, ta wspólnota tak widzi swoją pobożność w nurcie tej tradycji, która od ponad 100 lat się rozwija, i myślę, że to jest idea teologicznie i poprawna, i słuszna, i ma swoje cele” – dodaje ks. profesor. 
 
Zanim rozpoczęło się spotkanie w Kaplicy Różańcowej, o godz. 8.00 została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii celebrowanej w intencji prezydenta RP Andrzeja Dudy, posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
W homilii przeor nawiązał do Jasnogórskich Ślubów Narodu. „Patrzymy na to zawierzenie, które wtedy się dokonało jako pewne zadanie i wyzwanie dla nas” – powiedział. 
 
„Jesteśmy zaproszeni, by wchodząc w przestrzeń Jasnej Góry, korzystając z tego czasu niezwykłego spokoju i wyciszenia, które daje nam w tych dniach Jasna Góra, jesteśmy zaproszeni, by na nowo usłyszeć głos Pana, I idąc za tym głosem, rozważając tajemnicę Chrystusa, Jego bliskości wobec nas, również tajemnicę Jego królowania, my chcemy, by Pan był Królem naszego życia, by Jego królowanie ogarnęło świat cały, naszą Ojczyznę. Jesteśmy zaproszeni, by do tej tajemnicy dorastać, dojrzewać razem z Maryją, będąc w Jej ramionach” – mówił o. Marian Waligóra. 
 
 
Słowo „intronizacja” oznacza wprowadzenie kogoś na tron, obranie go za króla, za panującego. Intronizacja Serca Jezusowego jest to oficjalne i społeczne uznanie Jego najwyższej władzy nad daną rodziną, środowiskiem, narodem.