logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Łask: Marsz pamięci św. Jana Pawła II
 


- Módlmy się za braci, za tych, którzy chcą zmiany naszej pamięci. Tych, którzy chcą rzucić cienie na życie Jana Pawła II i którzy, zdaje się, rozpoczęli już walkę z Kościołem, aby walczyć z narodem – mówił ks. Piotr Pirek rozpoczynając Marsz pamięci z relikwiami św. Jana Pawła II w Łasku.

 

Ulicami miasta z kościoła św. siostry Faustyny do kolegiaty przeszło kilkuset mieszkańców, jednocząc się w obronie nauczania i osoby św. Jana Pawła II. Wierni trzymali w rękach świecie i portrety papieża Polaka. - W większości wszyscy pamiętamy czas wyboru na Stolicę Piotrową Karola Wojtyły. Ta informacja, kiedy dotarła do Polski, wzbudzała wielką radość. Zaczynał się nowy czas, nowa era, nie tylko dla Kościoła, ale i dla naszej ojczyzny. Papieskie pielgrzymki zawsze gromadziły tłumy. Wielu z nas przekładało obowiązki, zajęcia, chciało spotkać się z papieżem, chciało modlić się z papieżem, chciało słuchać papieskiego nauczania. Byleby tylko być z Nim – Janem Pawłem II. Doskonale pamiętamy rok 2005 i ten dzień, ten wieczór, kiedy cały świat się zatrzymał i jednoczył się w modlitwie wokół Jana Pawła II. 21.37 informacja, że papież odszedł do Domu Ojca. Pamiętamy tamte chwile – pełne smutku, ale i budujące jedność pośród nas. Naród wydawał się być jednością. Osiemnaście lat wystarczyło, aby ten dzień był przeżywany zupełnie inaczej. Dziś z rana dotarła do nas informacja o dewastacji pomnika św. Jana Pawła II przed łódzką katedrą – mówił ks. kan. Piotr Pirek i przywołał słowa wypowiedziane przez abp Grzegorza Rysia pod pomnikiem: „Jan Paweł II na pewno by się pomodlił za tych, którzy to zrobili”. Metropolita łódzki modlił się „za braci, nie zaś za sprawców”. My dziś w takim duchu zechciejmy odmawiać różaniec – tajemnice bolesne. Módlmy się za braci, za tych, którzy chcą zmiany naszej pamięci, chcą rzucić cienie na życie Jana Pawła II. Którzy zdaje się rozpoczęli już walkę z Kościołem, aby walczyć z narodem – podkreślał proboszcz łaskiej kolegiaty.

 

Podczas każdej tajemnicy, uczestnicy marszu słuchali wypowiedzi papieża Polaka z jego pielgrzymek do ojczyzny m. in nauczania o I, V i VI przykazaniu, o aborcji i obronie życia nienarodzonych oraz ostatniej homilii wygłoszonej na ziemi polskiej z 18 sierpnia 2002 roku na Błoniach w Krakowie. - Idźmy ulicami naszego miasta świadomi jego obecności w świętych relikwiach. Podążajmy w modlitwie, przywołując wstawiennictwa Matki Bożej. Módlmy się za naszych braci, którzy niszczą nie tylko pomniki, ale przede wszystkim chcą zniszczyć naszą pamięć i świadomość tego, że Jan Paweł II był i jest święty. A źródło jego świętości jest w Bogu. Módlmy się o jedność w naszej ojczyźnie – mówił ks. Pirek.

 

Po dotarciu do kolegiaty pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła uczestnicy marszu pomodlili się przed obliczem Matki Boskiej Łaskiej oraz odśpiewali, jak co wieczór, Apel Jasnogórski.

 

Marsze pamięci dla św. Jana Pawła II przeszły 2 kwietnia w wielu miastach w Polsce. W centralnym marszu w Łodzi z kościoła św. siostry Faustyny do bazyliki archikatedralnej uczestniczyło kilka tysięcy wiernych.

 

Piotr Drzewiecki
www.archidiecezja.lodz.pl