logo
Środa, 01 maja 2024 r.
imieniny:
Józefa, Lubomira, Ramony – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lekarze weterynarii służą ludziom i zwierzętom
 


Lekarze i pracownicy weterynarii z całej Polski wraz z rodzinami modlą się 12 czerwca na Jasnej Górze. Do częstochowskiego sanktuarium przybyli tradycyjnie w drugą niedzielę czerwca na 24. już Pielgrzymkę Lekarzy i Służb Weterynaryjnych. 
 
„Jestem odpowiedzialny za dobry stan zwierząt, czyli odpowiedzialny za to, aby nasi bracia mniejsi czuli się dobrze pośród nas, jak i my wzajemnie powinniśmy się traktować - mówi Jan Związek, lekarz weterynarii - Inspekcja weterynaryjna musi pracować u podstaw, czyli u producenta, czyli u rolnika naszego, musimy też jako lekarze weterynarii wykonywać tą ciężką pracę na wsi, czyli leczyć zwierzęta, leczyć je prawidłowo i leczyć je skutecznie, żeby rolnik polski nie ponosił szkód”. 
 
„Mijający rok był dla weterynarii rokiem dobrym, pomimo pewnych perturbacji związanych ze sprawami politycznymi, związanym z embargiem rosyjskim, ale jeżeli chodzi o służbę weterynaryjną, to służba ta cały czas funkcjonuje i dba o to, aby polskie społeczeństwo miało bezpieczną żywność, żeby żywność polska miała coraz to nowe rynki zbytu – wyjaśnia Jan Związek - My jako lekarze weterynarii odpowiadając za bezpieczeństwo żywności odpowiadamy za zdrowie i bezpieczeństwo braci mniejszych, czyli zwierząt, zaczynając od najmniejszych poprzez psa, kota, świnkę, krowę, konia, te wszystkie zwierzęta muszą być zwierzętami zdrowymi i bezpiecznymi, żeby produkt wyprodukowany z nich w postaci żywności był żywnością bezpieczną”. 
 
„My jesteśmy przyzwyczajeni do pracy, która jest służbą, służbą dla narodu, służbą dla państwa, poprzez ochronę zdrowia zwierząt ochraniamy zdrowie ludzi, dlatego że ponad 60% chorób ludzi są chorobami odzwierzęcymi. Oprócz tego, że dbamy o zdrowie zwierząt, dbamy o higienę produktów pochodzenia zwierzęcego, jakość tych produktów, o żywność - opowiada Włodzimierz Skorupski, główny lekarz weterynarii – Przyjechaliśmy się tutaj modlić, bo jesteśmy przed tworzeniem nowej inspekcji – Bezpieczeństwa Żywności. Od 25 lat się ta służba nie zmienia, zakłady kontroluje kilka służb i chcemy tym zakładom ułatwić życie, i przez to będzie tworzona jedna służba - Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Naszą intencją jest modlić się, aby ta Inspekcja spełniła swoje zadanie”. 
 
Mszy św. odprawionej w południe w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił o. Jerzy Brusiło, franciszkanin z Krakowa, krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Robert Jasiulewicz. 
 
„W całym Kościele, na całym świecie w tym roku słuchamy nauki o miłosierdziu Bożym. Przekładamy tę wielką łaskę przebaczenia i miłości do naszego życia, naszych rodzin, naszej pracy, obowiązków, ale też i do popełnionych grzechów i uczymy się na nowo stosować miłosierdzie wobec naszych bliźnich. I chcemy tutaj na naszym dorocznym, największym duchowym wydarzeniu naszego środowiska doświadczyć Bożego miłosierdzia i stawać się miłosiernymi, bo jest wiele palących ran, nieprzyjaźni, szkody, zła, ważnej dla wszystkich polaków w służbie lekarzy weterynarii - podkreślał w homilii o. Jerzy Brusiło – Przecież tu nie chodzi tylko o zdrowie zwierząt, ale o bezpieczeństwo żywności, dla nas wszystkich. I szczególnie w tym roku, w przypadającą 20. rocznicę samorządu weterynaryjnego, z jednej strony skłaniamy się do wdzięczności Bogu i ludziom za dokonane dobro, ale i z drugiej strony z rachunkiem sumienia przychodzimy, aby jeszcze wiele naprawić, poprawić, zmienić dla większego dobra w powołaniu i służbie weterynaryjnej”. 
 
Podczas Eucharystii miało miejsce odnowienie Aktu Zawierzenia Środowiska Lekarsko-Weterynaryjnego Polski Matce Bożej Częstochowskiej. 
 
W programie pielgrzymki znalazło się również spotkanie w Kaplicy św. Józefa, a także Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach. 

o. Stanisław Tomoń 
 
www.jasnagora.com