logo
Piątek, 10 maja 2024 r.
imieniny:
Antoniny, Izydory, Jana, Solange – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Liturgia Męki Pańskiej
 


Bp Adam Wodarczyk przewodniczył w katowickiej katedrze Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek wieczorem.
 
Uczestniczyli w niej biskupi katowiccy z abp Wiktorem Skworcem na czele, kapłani pracujący w instytucjach archidiecezji oraz licznie zebrani wierni.
 
O innej perspektywie Męki Pańskiej rozważanej w Wielki Piątek mówił bp Wodarczyk podczas homilii. – Cała liturgia Męki Pańskiej jest ilustracją słów Chrystusa: „Ja gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę wszystkich do siebie”. Liturgia ukazuje nam wywyższenie Syna Człowieczego przez krzyż – mówił kaznodzieja.
 
Wskazał, że równocześnie liturgia ukazuje cierpienia Mesjasza w wielkiej perspektywie historii zbawienia ukazując jednocześnie owoce i skutki tych cierpień. Kaznodzieja wskazał również na znaczenie poszczególnych części liturgii wielkopiątkowej. – Kościół stawia dzisiaj w cieniu krzyża wszystkie kategorie ludzi potrzebujących odkupienia i Bożego miłosierdzia – zauważył bp Wodarczyk.
 
- Krzyż ukazuje się dzisiaj jako znak tryumfu, jako znak największej miłości, która ma wyzwalać naszą wzajemną miłość. (...) Dzisiaj oddamy hołd Królowi miłości – powiedział kaznodzieja. – Ta miłość ma moc, aby wszystkich powalić na kolana, (...) by odpowiedzieć na nią darem miłości – kontynuował.
 
Bp Wodarczyk zaakcentował, że tylko w Jezusie jest nasze zbawienie. Tylko w nim nikt „nie zginie, ale będzie miał życie wieczne”. – Przestańmy się bronić, przestańmy się męczyć, przestańmy sami rozwiązywać swoje problemy. (...) Nikt nas nie wyzwoli od nas samych, od naszego grzechu, tylko On, Syn Boży, ukrzyżowana miłość. On czeka na każdego z nas – mówił kaznodzieja.
 
W liturgii uczestniczyli licznie zebrani wierni. Wśród nich były Damy i Kawalerowie Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Wnieśli oni do katowickiej katedry krzyż, który następnie został odsłonięty i ukazany do adoracji.
 
 
Liturgia Męki Pańskiej zakończyła się procesją do symbolicznego Bożego Grobu umieszczonego w bocznym ołtarzu katedry. Tam miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu.