logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Lublin. VIII Ogólnopolska Konferencja Nauczycieli i Wychowawców
 


Konferencja zawierała trzy części: w I ukazano kulturę młodości na płaszczyźnie filozoficzno-antropologicznej, warunki budowania tożsamości młodzieży na płaszczyźnie socjologicznej, czynniki integralnego rozwoju młodzieży wyróżniane przez psychologię oraz wskazówki pedagogiczne. W II części konferencji prelegenci starali się ująć w komunikatach młodość w jej relacjach osobowych: w kontekście miłości i przyjaźni, wychodzenia z rodziny, stosunku do religii. W III części w ramach dyskusji panelowej prelegenci koncentrowali się na temacie Świat młodych – młodzi w świecie, a szczególnie na wpływie mediów, materializmu współczesnej kultury oraz szkoły na ludzi młodych. Odrębnym ważnym punktem był problem zagrożenia agresją z uwagi na to jedno z najpowszechniej występujących zjawisk w świecie młodych.
 W Konferencji wzięło udział jedenastu wykładowców: prof. H. Kiereś, prof. A. Rynio, dr W. Wawro, dr A. Lendzion, dr A. Gudaniec, dr P. T. Nowakowski, dr D. Musiał, dr. Dorota Bis, dr B. Kiereś, dr T. Wach z KUL i metodyk mgr M. Sagan. Przez piękną Aulę Kardynała Stefana Wyszyńskiego na KUL – miejsce wykładów i dyskusji – przewinęło się około 400 słuchaczy z Lublina i licznych miast z całej Polski. Zgromadzeni podkreślali wagę refleksji o młodości i jej bogactwie, jak i to, że temat został szczególnie trafnie sformułowany, a program Konferencji obejmował w sposób uporządkowany zagadnienia począwszy od najogólniejszych teoretycznych po najbardziej szczegółowe pochodzące z praktyki wychowawczej. Przełożyło się to na ożywione dyskusje, które miały miejsce i na auli i w kuluarach podczas przerw na kawę. Podkreślano również ogólnopolski wymiar tego cyklu Konferencji Nauczycieli i Wychowawców, jak i to, że jest to jedno z nielicznych zgromadzeń w Polsce obradujących twórczo o sprawach wychowania.

 Konferencji towarzyszyła refleksja nad życiem i dziełem jednego z największych filozofów polskich. Zgromadzeni mogli bowiem zobaczyć w Galerii im. Bogusława Słomki wystawę Wierny rzeczywistości poświęconą śp. Ojcu Prof. Mieczysławowi A. Krąpcowi. Wystawę (otwartą 9 III br. z okazji 51 Tygodnia Filozoficznego) przygotowało Koło Filozoficzne Studentów KUL, w tym personalnie studentki p. Agnieszka Futera i Anna Gołębiewska. Dzięki tej pracy utalentowanej młodzieży uniwersyteckiej nauczyciele i wychowawcy z całej Polski mogli wpatrywać się w ten wspaniały wzór osobowy Nauczyciela-Mistrza, jakim był Ojciec Prof. Krąpiec.
Materiały z Biura Fundacji
___________________________________________________
FUNDACJA SERVIRE VERITATI  INSTYTUT EDUKACJI NARODOWEJ
3 Maja 22/9; 20-078 Lublin; tel./fax (0-81) 743 75 15; www.ien.pl; www.mlodzi.ien.pl; e-mail ien@ien.pl