logo
Wtorek, 07 maja 2024 r.
imieniny:
Augusta, Gizeli, Ludomiry, Róży – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Magnificat na Służewie. 800 lat historii Zakonu Braci Kaznodziejów
 


– Maryjny Magnificat śpiewamy także w roku jubileuszowym, dziękując za wszystko, co dominikanie czynią w Kościele w Polsce – mówił podczas roratniej Mszy św. w kościele św. Dominika na Służewie kard. Kazimierz Nycz. Równo 800 lat temu, 22 grudnia 1216 r. papież Honoriusz III wydał bullę, w której zatwierdził Zakon Braci Kaznodziejów.
 
To wielka łaska być powołanym do tego zakonu i móc swoim życiem wypełnić posłannictwo Kościoła i św. o. Dominika. Wspólnie z Maryją chcemy wyśpiewać hymn Magnificat za to wszystko, co Bóg nam uczynił, czego jesteśmy od wielu lat świadkami – tej wielkiej dominikańskiej tradycji – powiedział na rozpoczęcie jubileuszowej Mszy św. przeor służewieckiego klasztoru, o. Robert Głubisz. I dodał: – Chcemy być nie tylko tymi, którzy żyją tradycją, ale także tymi, którzy tę tradycję tworzą.
 
W pierwszych słowach homilii metropolita warszawski przypomniał postać śp. o. Jana Góry. – W Teatrze Polskim wspominaliśmy słynnego dominikanina, którego znaliśmy i ceniliśmy za niezwykle oryginalny sposób realizacji dominikańskiego chryzmatu – powiedział.
 
Kard. Nycz zwrócił uwagę, że życie o. Jana Góry to zaledwie „maleńki fragmencik 800-letniej historii zakonu dominikanów”, ale był to „fragment niezwykle istotny, znaczący i niezwykle ważny”.
 
Kardynał przywołał fragment autobiografii charyzmatycznego dominikanina, z której wynika, że tradycję roratnich Mszy św. zaszczepili mu rodzice.
 
– Można zadać pytanie, czy dziś robimy to równie pięknie, głęboko i z wiarą, jak robili to rodzice o. Jana. Czy potrafimy wciągnąć w to młode pokolenie. Kiedy patrzę na dominikański kościół pełen wiernych, jestem optymistą. I chcę wam bardzo podziękować – mówił.
 
Zwrócił uwagę, że w tym kontekście „pięknie i głęboko brzmi wyśpiewany przez Maryję Magnificat”. – Ten Magnificat śpiewamy także w roku jubileuszowym dominikanów dziękując im za wszystko, co czynią w Kościele w Polsce – dodał kardynał.
 
Przypomniał, że dominikanie obecni są we wszystkich większych miastach, w Warszawie swoje klasztory mają na Służewie i na Starym Mieście. – Troszcząc się o te wszystkie wymiary życia Kościoła, które powierzył nam Chrystus, byśmy potrafili je spełnić i wypełnić do końca. W tej świętej Eucharystii, jako wasz biskup, pragnę podziękować ojcom dominikanom za to, co czynią dla miasta i diecezji, co czynią dla Kościoła. Niech to będzie nasze Magnificat – powiedział na zakończenie kard. Nycz.
 
„Gość Warszawski”
fot. Wojciech Łączyński
www.archwwa.pl