logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Jan Szkodoń
Małżeństwo. Aby marzenie nie było rozczarowaniem.
materiał własny
 



Zapis czatu z ks. bp. Janem Szkodoniem
z 17 grudnia 2007 roku
 
  Bp Jan Szkodoń, ur. 19 XII 1946 roku w Chyżnem k. Nowego Targu. Doktor teologii pastoralnej (pedagogika rodziny). Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyły. W 1988 roku został biskupem pomocniczym diecezji krakowskiej.
 
Jest autorem wielu cenionych i uznanych publikacji z zakresu duchowości oraz rozważań pasyjnych do "Gorzkich żali" wydanych na płytach CD. Jego ulubionym zajęciem jest malowanie pejzaży, martwej natury, kapliczek, kościołów a także (coraz częściej) motywów pasyjnych.
 
 Jedną z ostatnio wydanych pozycji księdza biskupa Jana jest książka:
 
bp Jan: Witam wszystkich i zapraszam do zadawania pytań. Temat dyskusji: „Małżeństwo. Aby marzenie nie było rozczarowaniem” ale oczywiście można pytać nie tylko na ten temat.
 
aaleksaandraa: Czy można bać się małżeństwa?
 
bp Jan: Jeśli przez słowo "bać się" rozumiemy poważne podejście do tego powołania i poczucie odpowiedzialności za współmałżonka i za dzieci to w tym znaczeniu trzeba się bać. Natomiast gdyby bać się oznaczało, że nie zawieram małżeństwa choć wiem, że to moje powołanie to taki strach trzeba odrzucić.
 
aaleksaandraa: A jeśli się z doświadczenia rodzinnego boi się podjąć decyzje bo się żyło w takiej rodzinie gdzie nie jest było przykładu małżeństwa lecz jest bardzo zły... to dziecko ma prawo się bać i może wybrać całkiem inną drogę?
 
bp Jan: Powtarzam, że trzeba podchodzić do powołania małżeńskiego z całą powagą. Z poczuciem odpowiedzialności przed Bogiem i drugim człowiekiem ale równocześnie trzeba Panu Bogu zaufać nawet mając przykre doświadczenia z własnej rodziny. Jeśli Bóg mnie powołuje udzieli mi pomocy w realizacji tego powołania.
 
qrq: Jak dobrze przygotował się do małżeństwa?
 
bp Jan: Trzeba pamiętać ,że małżeństwo jest powołaniem. W przygotowaniu i realizacji powołania pomaga nam Jezus Chrystus. Może kilka konkretów: codzienna modlitwa, częsta spowiedź i Komunia św., czytanie Pisma św., kształtowanie w sobie postawy ofiarnej miłości wobec drugiego człowieka, szacunek dla ludzkiego ciała, zaufanie Bogu, który mówi nie cudzołóż, pamięć o tym, że prawdziwa miłość jest wymagająca. Gdy zaś chodzi o przygotowanie do małżeństwa z konkretnym człowiekiem to radzę w czasie każdego spotkania choć przez chwilę się wspólnie pomodlić.
 
 
1 2 3 4  następna
Zobacz także
Ks. Kazimierz Panuś
Zapis czatu z Ks. Prof. Kazimierzem Panusiem z 11 grudnia 2007 r.
 
Ks. Kazimierz Panuś
ks. Alessandro Pronzato - wybitny pisarz katolicki. Wykładowca katechetyki, dziennikarz, duszpasterz, rekolekcjonista, był dyrektorem Centrum Duchowości w Valtellina. Współpracuje z paroma czasopismami i od kilku lat prowadzi regularne audycje we włoskim Radiu Maryja. Opublikował ponad sto książek z duchowości chrześcijańskiej...
 
Robert Chowaniec
Zaręczyny są nie tylko wspaniałą chwilą, którą przeżywa dwoje ludzi, a potem wspomina po latach, ale także uroczystością rodzinną. Oficjalne rozpoczynanie okresu narzeczeństwa ma długą historię, ponieważ praktykowane było już w starożytności. W Grecji zgodę na zawarcia małżeństwa musiał wyrazić ojciec dziewczyny lub jej opiekun...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS