logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Małżeństwo z osobą niewierzącą
materiał własny
 


Małżeństwo z osobą niewierzącą

Moja córka pragnie poślubić człowieka niewierzącego. Ksiądz powiedział mi, że możliwy jest ślub kościelny, ale pod warunkiem, że córka oświadczy, iż chce w małżeństwie żyć po katolicku i uczynić wszystko, co w jej mocy, by wszystkie dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze katolickiej. Obawiam się, że mogą powstać konflikty w sprawach ślubu i wychowania dzieci.

Istotnie, warunkiem, aby Kościół mógł dopuścić córkę Pani do sakramentu małżeństwa z osobą niewierzącą, jest moralna pewność co do dwóch spraw: a. że dla córki małżeństwo nie będzie stanowiło zagrożenia utraty wiary oraz b. że będzie się ona starała przekazać wiarę wszystkim swoim dzieciom. Jeśli u córki brakuje nastawienia na wytrwanie w wierze albo na katolickie wychowanie dzieci, Kościół nie godzi się na połączenie takiej pary sakramentem. Czyż może błogosławić związek, o którym z góry wiadomo, że będzie działał na niekorzyść wiary? Św. Grzegorz Wielki (zm. 604) bardzo pięknie wyjaśnił, że miłość, która oddziela od Boga, ma w sobie coś niedobrego i nieprawdziwego, i trzeba ją albo z tego oczyścić, albo - jeśli to przekracza nasze możliwości - w ogóle z takiej miłości zrezygnować.

W kochającym się małżeństwie strona niewierząca zobowiązuje się w pełni uszanować wiarę współmałżonka oraz zgadza się na religijne wychowanie dzieci. Doświadczenie wykazuje, że zdarza się tak stosunkowo często. Jest chyba czymś niemożliwym kochać kogoś, a jednocześnie gardzić lub lekceważyć jego świętość. Przypomnijmy, że zawarcie takiego związku wymaga wyraźnego zezwolenia kompetentnej władzy Kościoła (biskupa).

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
O. Grzegorz. B. Błoch OFM
Najpierw zapytajmy się, co to jest dusza? Dusza, jest to słowo używane w dość różnym sensie tak w teologii jak i filozofii i psychologii. Duszą nazywamy esencję czegoś; jest to ożywiająca zasada, powodująca, że materia nieożywiona staje się żywą. Najogólniej można powiedzieć, że dusza to element życia w materii, który odróżnia ją od martwych bytów...
 
Fr. Justin
Sprzeczałem się ze znajomym, katolikiem praktykującym, o to, czy Kościół ma prawo unieważnić małżeństwo. Oczywiście twierdzę, że nie ma prawa, gdyż ślubujemy przed Bogiem nierozerwalną wierność.
 
Fr. Justin
Czy istnieje jakiś przepis odnośnie do postu eucharystycznego. Wielokrotnie widziałem już młodzież, która żuła gumę lub ssała cukierek przed Komunią świętą.
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS