logo
Środa, 08 maja 2024 r.
imieniny:
Kornela, Lizy, Stanisława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Manipulacja opinią publiczną w sprawie in vitro
 


Badania naukowe potwierdzają negatywne skutki genetyczne procedury in vitro. Zaprzeczanie im jest wprowadzaniem opinii publicznej w błąd – podkreślają eksperci z zespołu bioetycznego Episkopatu.
 
„Badania naukowe potwierdzają procentowo znaczące występowanie negatywnych zmian u dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego” – czytamy w wydanym dziś komunikacie. Członkowie Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski za niedopuszczalne uznają zaprzeczanie istnieniu rzetelnych i wiarygodnych opracowań naukowych na ten temat. Do komunikatu dołączono listę publikacji naukowych wskazujących na realne występowanie negatywnych zmian u dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
 
Eksperci zespołu bioetycznego podkreślają, że przekazywanie prawdziwych informacji o zapłodnieniu pozaustrojowym w żadnym wypadku nie może być odczytywane jako przejaw dyskryminacji wobec dzieci urodzonych z in vitro, ani ich rodziców, a wyłącznie jako wyraz troski o dobro dzieci i ich matek.

 
 
Komunikat Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w sprawie manipulacji informacjami naukowymi dotyczącymi procedury in vitro

 
Warszawa, 24 czerwca 2013 r.
 
Wobec pojawiających się tendencyjnych informacji wskazujących na brak negatywnych konsekwencji genetycznych u osób rodzących się w wyniku procedury zapłodnienia pozaustrojowego, jako Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo stwierdzamy, że osoby formułujące takie tezy wprowadzają w błąd opinię publiczną. Badania naukowe potwierdzają procentowo znaczące występowanie negatywnych zmian u dzieci poczętych metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Wskazywane niebezpieczeństwo występowania niepożądanych skutków genetycznych i zdrowotnych, zarówno wobec konkretnych osób, jak i w wymiarze populacyjnym, znajduje potwierdzenie w badaniach klinicznych i eksperymentalnych na modelach biologicznych.
 
Za niedopuszczalne uważamy podawanie oczywistej nieprawdy, jakoby nie istniały rzetelne i wiarygodne opracowania naukowe potwierdzające ten stan rzeczy. W załączeniu do oświadczenia przedstawiamy listę wybranych publikacji naukowych dokumentujących przedstawione przez nas fakty.
 
Jednocześnie podkreślamy, że żadne z powyższych stwierdzeń nie może być odczytywane jako przejaw dyskryminacji wobec dzieci urodzonych z in vitro, ani ich rodziców. Podejmowane przez nas wysiłki w przekazywaniu prawdziwych informacji o zapłodnieniu pozaustrojowym wynikają z troski o dobro każdego z dzieci i ich matek oraz prawo do informacji.
 

Zespół Ekspertów KEP ds. Bioetycznych
Warszawa, 24 czerwca 2013 r.