logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Maria Angela Truszkowska
 


16 maja 1825 r. w Kaliszu urodziła się Maria Angela (Zofia Kamila) Truszkowska, założycielka zgromadzenia sióstr felicjanek, błogosławiona Kościoła katolickiego. Była pierwszą córką Józefa i Józefy Truszkowskich pochodzących ze szlacheckiej rodziny ziemiańskiej, wykształconych, gorliwych katolików i patriotów.

 

Zofia była inteligentnym, wielkodusznym, pełnym życia ale bardzo wątłym dzieckiem. Wykształcenie rozpoczęła pod kierunkiem prywatnej nauczycielki. Kiedy rodzina przeniosła się do Warszawy kontynuowała naukę na Wyższej Pensji pani Guerin, gdzie wielki wpływ wywarł na nią poeta - Stanisław Jachowicz.

 

W wieku 23 lat Zofia w swoim życiu duchowym doświadczyła głębokiej przemiany, którą sama nazywała nawróceniem. Bardzo poważnie myślała o wstąpieniu do klauzurowego zakonu sióstr wizytek, jednak spowiednik poradził jej by nie opuszczała schorowanego ojca.

 

Podczas swojej podróży po Niemczech postanowiła pomagać przez modlitwę i pomoc cierpiącym. Została członkiem Stowarzyszenia św. Wincentego a Paulo. Zorganizowała samodzielną opiekę nad sierotami i staruszkami dając początek instytutowi zwanemu później Zakładem św. Feliksa. Dzięki swemu nowemu spowiednikowi bł. Honoratowi Koźmińskiemu OFMCap, poznała głębiej duchowość franciszkańską i w maju 1855 r. wstąpiła do Trzeciego Zakonu św. Franciszka, przyjmując imię Angela.

 

21 listopada tego roku wraz ze swoją cioteczną siostrą, późniejszą s. Weroniką, przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej przyrzekły służyć Bogu. Tę datę uważa się jako dzień założenia Zgromadzenia Sióstr Felicjanek. Opiekę duchową nad rozwijającym się zgromadzeniem objęli Ojcowie Kapucyni.

 

Bł. Angela była przez trzy kolejne kadencje wybierana przełożoną generalną zgromadzenia. W wieku 44 lat, po ustąpieniu z urzędu przełożonej generalnej, zajmowała się uprawą kwiatów, którymi zdobiła ołtarz, oraz haftowaniem szat liturgicznych.

 

Przez kolejne 30 lat żyła w ukryciu spowodowanym postępującą głuchotą, złośliwym rakiem i dręczącymi bólami głowy. Jako założycielka i Matka Zgromadzenia pomagała w napisaniu jego Konstytucji oraz była inicjatorką nowych apostolatów. Powierzała też wszystko w modlitwie. „Całym naszym bogactwem jest modlitwa. Kto się modli, wszystko otrzymuje” - napisała.

 

Matka Maria Angela zmarła 10 października 1899 r. Za specjalnym pozwoleniem władz miasta Krakowa została pochowana w kaplicy przylegającej do kościoła sióstr Felicjanek przy ulicy Smoleńsk.

 

Podczas uroczystości beatyfikacji w dniu 18 kwietnia 1993 r. w Rzymie, Jan Paweł II powiedział o bł. Angeli: „Chrystus prowadził Matkę Angelę drogą naprawdę wyjątkową, umożliwiającą jej uczestnictwo w tajemnicy swego krzyża. Kształtował jej ducha przez liczne cierpienia, które przyjmowała z wiarą i z prawdziwie heroicznym poddaniem Jego woli: w odosobnieniu i w samotności, w długiej i bolesnej chorobie oraz w ciemności nocy duszy. Jej największym pragnieniem było stać się ofiarą miłości. Ona zawsze rozumiała miłość jako darmowy dar z siebie. Miłować oznacza dawać. Dawać wszystko, czego domaga się miłość. Dawać natychmiast, bez żalu, z radością, pragnąc, żeby chciano od nas jeszcze więcej. Są to jej własne słowa, w których streściła cały program swego życia”.

 

zyciezakonne.pl