logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Maryjny maj - Matka Boska Pocieszenia - Pasierbicka
 


Obraz Matki Boskiej Pasierbickiej jest piękną ilustracją zawierzenia losu Matce Bożej i spełnienia danego Jej przyrzeczenia. W jednej z bitew w 1793 r. pod Rastatt, toczonej pomiędzy rewolucyjną armią Francji a koalicją anty-Francuską – Jan Matras, chłop ze wsi Laskowa, wcielony do armii austriackiej, został ciężko ranny. Leżąc na polu bitwy przekonany o rychło nadchodzącej śmierci, żarliwie modlił się do Matki Boskiej o pomoc. Miał przy tym widzenie, że Matka Boża ochroni go płaszczem przed szarżującą francuską konnicą. Ocalały z bitwy złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę.

 

Śluby powtórzył powtórnie w obecności innych żołnierzy po powrocie do macierzystego oddziału. W roku 1811 Jan Matras przenosi się z Laskowej do Pasierbca do nabytego gospodarstwa i domu, a w 1822 roku spełnia swój ślub złożony Matce Bożej i buduje kamienną kapliczkę. Fundator w kapliczce umieścił obraz Matki Bożej, który nabył u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W 1824 r. Ks. Dziekan Andrzej Danek z Tymbarku poświęcił kapliczkę z obrazem i odprawił tam pierwszy odpust. Z czasem kaplicę rozbudowano tak, iż wyglądała jak mały kościółek. W 1909 r. wybudowano obok kamienną dzwonnicę. W 1983 obraz przeniesiono w uroczystej procesji do nowego kościoła – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu.

 

Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami Jana Pawła II dokonał Ks. Bp Józef Życiński. Uroczystość odbyła się 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt.


Obraz z Pasierbca przedstawia częste i popularne przedstawienie Matki Boskiej z półksiężycem u stóp oraz wężem owiniętym wokół kuli świata. Tego typu przedstawienia znane są jako wizerunki Matki Boskiej Immaculaty (łac. „Niepokalanej”). Co wyróżnia ten obraz na tle innych? Matka Boża odziana w złotą szatę królewską z lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nie narodzonego jeszcze Chrystusa. Jest więc Matką Brzemienną. Jest to jedno z niewielu przedstawień Matki Boskiej Brzemiennej w Polsce ale również i Europie. Prezentowany obraz jest bardzo dokładną kopią obrazu z sanktuarium w Pasierbcu. Prawdopodobnie obraz powstał na potrzeby lokalnych wiernych lub pielgrzymów.


teskst: Marcin Błaszczyk / Niedziela Łódzka
www.archidiecezja.lodz.pl