logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bogny, Walerii, Witalisa, Piotra, Ludwika – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Maturzyści z Gdańska
 


Maturzyści Archidiecezji Gdańskiej modlą się dziś, w sobotę, 12 marca na Jasnej Górze. Hasłem pielgrzymki są słowa „Miłosierni jak Ojciec”. 
 
„Ci, którzy przyjechali to są napewno osoby, które czują potrzebę duchową. Nie ma takich osób, które myśmy zabrali z łapanki lub mówiliśmy: jeźdźcie, dostaniecie lepsze oceny. To są osoby, które zaplanowały sobie ten czas, przemyślały ten czas i powiedziały, że chcą na Jasnej Górze spędzić ten jeden dzień przed swoją maturą, bo jest to dla nich ważne. Są to osoby bardzo różne, są umysły ścisłe, są umysły humanistyczne, są sportowcy, są muzycy, są osoby, które nie ćwiczą nic, takie zwykłe szare myszki, łączy ich wiara. To są osoby otwarte na ewangelizację lub osoby, które przeszły przez wspólnotę ewangelizacyjną - opowiada ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. gdańskiej – Myślę, że młodzi ludzie wiedzą, co chcieliby robić, wiedzą, że to, co chcieliby robić, często nie przyniesie im ani chleba, ani pieniędzy, często w ogóle nie będą mogli zrealizować swoich marzeń, bo rynek tego nie potrzebuje. To, czym żyli przez ostatnie lata, gdzie mówiliśmy jako nauczyciele: realizujcie swoje marzenia, rozwijajcie swoje zdolności, żebyście mogli być szczęśliwi swoim życiu - oni wiedzą, że matura kończy te dyskusje, spotkają się z bezlitosnym rynkiem pracy, który będzie miał dla nich propozycję albo nie”. 
 
Centralnym punktem pielgrzymki była Msza Święta odprawiona w intencji maturzystów o godz. 12.00 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy arch. gdańskiej, a koncelebrował ks. Krzysztof Nowak, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. gdańskiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Mieczysław Polak, podprzeor sanktuarium. 
 
„Msza Święta, która gromadzi maturzystów arch. gdańskiej, stawia nas w tej szczególnej grupie tych młodych ludzi u progu egzaminu dojrzałości, u stóp Matki. Matka to słowo, które mówi wszystko, nie trzeba go wyjaśniać, ale na pewno trzeba to słowo i tę osobę, która za tym słowem się kryje, zgłębiać, i dlatego, żeby zrozumieć, jak wielkim darem matka dla nas jest, i żeby jeszcze bardziej stawać się Jej dziećmi. Można mieć wspaniałą Matkę i tego nawet nie zauważyć, a można mieć matkę często w wielu sprawach nie dostającą do poziomu potrzeb, a przy wielkiej otwartości dziecka będącą i tak olbrzymim darem – podkreślał na początku Mszy Świętej bp Zbigniew Zieliński – Zatem mając ten niezwykły luksus, jakim jest Matka, Maryja, stańmy, aby prosić, byśmy i my byli dziećmi, które w pełni przyjąć potrafią ten wielki dar. Dzisiaj, gdy prosimy o światło Ducha Świętego na czas egzaminów dojrzałości, jeszcze bardziej prośmy o to światło na czas egzaminów związanych z wschodzeniem w życie dojrzałe, dojrzałe ludzkie i chrześcijańskie”. 
 
„Tutaj u stóp Maryi mówimy za Nią, tak jak za kochającą Matką - ‘musicie od siebie wymagać’ - te słowa powiedział tu w czasie jednej z pielgrzymek Jan Paweł II, a u nas na wybrzeżu, na Westerplatte, powiedział, pamiętamy: ‘każdy musi mieć swoje Westerplatte’, wartości, których trzeba bronić - mówił w homilii bp Zbigniew Zieliński – To zgoła inny głos niż ten, który znajdziecie na niejednym portalu internetowym, czy w niejednej młodzieżowej gazecie, albo programie radiowym, czy telewizyjnym. Ale jako młodzi ludzie dorastając u boku dorosłych, rodziców, dziadków, krewnych czy przyjaciół, jako bystrzy obserwatorzy życia wiecie doskonale, co prowadzi dożycia szczęśliwego, a co szczęścia w życiu nie daje. Dlatego dziś, gdy otwarte i szczere są wasze oczy, serca i umysły, wyciągnijcie jak najdalej idące z tego wnioski”. 
 
„Staram się coraz więcej rzeczy powtarzać, żeby mnie nic na maturze nie zaskoczyło. Modlitwa i jeszcze raz modlitwa, takie spotkania młodzieży, rekolekcje mam nadzieję, że pomogą mi ze stresem i w tym czasie matur - mówi Martyna z Wejcherowa - Z Jasnej Góry zabiorę siłę i moc, żeby pomóc sobie w przygotowaniach do matury i te piękne wspomnienia z tych rekolekcji. Każde spotkanie z ludźmi i księżmi czegoś nowego uczy”. 
 
Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 9.00 w Sali o. Kordeckiego. Młodzież wysłuchała konferencji: 'W jaki sposób ojciec wpływa na rozwój dziecka i relacje w rodzinie? Rola miłosierdzia w procesie wychowania' Joanny Cabaj oraz 'Czy jesteś gotowy zostać ojcem? Czy potrafisz być miłosierny?' dr Doroty Dźwig. 
 
O godz. 15.15 maturzyści wzięli udział w Drodze Krzyżowej. W dalszym programie znalazły się: konferencja ks. Grzegorza Daroszewskiego o zagrożeniach duchowych oraz miejscach i sposobach pomocy młodym oraz konferencja ks. Jerzego Skiby (jednego z diecezjalnych egzorcystów) o formach pomocy osobom zniewolonym. 
 
O godz. 19.00 rozpocznie się Wieczór Modlitwy i Uwielbienia Jezusa – ewangelizacja młodych, połączona z modlitwą wstawienniczą oraz świadectwami młodych. Pielgrzymkę zakończy Apel Jasnogórski.