logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Guigo II Kartuz
Medytacje kartuskie
Wydawnictwo Flos Carmeli
 


tytuł: Medytacje kartuskie
autor: Guigo II Kartuz
format: 105x150
stron: 128
wydanie: 2007 r.
cena: 9,50 zł

 
Medytacje kartuskie
 
Podczas lektury tekstów Guigona II Kartuza zdumiewa zakorzenienie autora w Biblii. Można odnieść wrażenie, że całość jest wręcz utkana z fragmentów Pisma świętego, zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.
 
Guigo II w swoich pismach cytuje niemal wszystkie księgi biblijne. Zdumiewa również - a niekiedy zdumienie przechodzi w zachwyt - biegłość autora w dobieraniu cytowanych fragmentów i łączeniu ich ze sobą. Widać wyraźnie, że słowo Boże żyje w nim. W jego dziełach można spotkać takie powiązania pomiędzy cytatami biblijnymi, które dzisiejszy egzegeta z trudnością zdoła w nich dostrzec.
 
Guigo II zaprasza każdego z nas, abyśmy w ciszy, sam na sam z Bogiem, starali się wniknąć w słowa płynące z wielkiej ciszy Kartuzji. 
 
 
 
SPIS TREŚCI:
 
- Wstęp
- Medytacja I
- Medytacja II  
- Medytacja III  
- Medytacja IV  
- Medytacja V  
- Medytacja VI  
- Medytacja VII  
- Medytacja VIII  
- Medytacja IX  
- Medytacja X  
- Medytacja XI  
- Medytacja XII  
- Posłowie  
- Kartuzi
 
 
 
Zobacz także
prof. Franciszek Adamski
Doświadczenie ludzkości niepodważalnie dowodzi, że wyrażająca się w sferze biologiczno-fizjologiczno-psychicznej natura istoty ludzkiej jako kobiety i mężczyzny, autentycznie i w pełni samorealizuje się w naturalnym i trwałym związku nazywanym małżeństwem i osadzonej na nim wspólnocie życia i miłości, nazywanej rodziną. 
 
redakcja Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

Dla mnie czas Triduum Paschalnego jest czasem, kiedy próbując przeżywać liturgię, staram się być z Panem Jezusem tam, gdzie On jest. I to jest przejście. Rozpoczyna się liturgia w Wieczerniku w Wielki Czwartek z obmyciem nóg przez Pana Jezusa apostołom – tak naprawdę nam, którzy się gromadzimy wokół ołtarza; z ustanowieniem Eucharystii. Potem ta liturgia nas dalej prowadzi. Idziemy z Panem Jezusem do Ciemnicy. Towarzyszymy Mu jak uczniowie.

 

Z ojcem Michałem Pacem, liturgistą w krakowskim klasztorze oo. dominikanów, rozmawia redakcja Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego

 
ks. Paweł Pacholak
Tuż przed wypowiedzeniem słów przysięgi małżeńskiej, kapłan – świadek urzędowy, zwraca się do narzeczonych z przedziwnym w gruncie rzeczy wezwaniem: „podajcie sobie prawe dłonie”. Nie ma tam wezwania do okazania sobie uczuć, ale właśnie w takich słowach wybrzmiewa w liturgii publicznie oświadczenie, które oznacza: „jestem blisko, jestem na wyciągniecie ręki, możesz na mnie liczyć, ale nie krępuję twoich ruchów, pozostawiam ci twoją wolność, ofiarując jednocześnie własną”...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS