logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Międzynarodowy Zjazd Domowego Kościoła. Zapowiedź
 


Już w najbliższą sobotę, 9 września na Jasnej Górze odbędzie się Międzynarodowy Zjazd Domowego Kościoła. W tym roku Ruch obchodzi jubileusz 50 lat istnienia. Msza św. sprawowana będzie o godz. 14.30 przed Szczytem. Domowy Kościół to świecki ruch w kościele katolickim, który zrzesza małżeństwa sakramentalne. Stanowi gałąź Ruchu Światło-Życie, którego założycielem jest ks. Franciszek Blachnicki. Jego podstawową komórką jest rodzina to właśnie w niej przebiega formacja.

 

- Czujemy wielką potrzebę, żeby całą rodziną Domowego Kościoła przyjechać na Jasną Górę. Chcemy podziękować za wszystkich ludzi, dzięki którym znaleźliśmy się w tej wspólnocie i za całe dzieło. Będziemy też prosić o dobry jej rozwój, bo wiemy, że jest bardzo potrzebna szczególnie w dzisiejszych czasach - powiedzieli Małgorzata i Tomasz Kasprowicz, para krajowa Domowego Kościoła.

 

Opowiadali, że formacja we wspólnocie budowana jest poprzez pogłębianie sakramentu małżeństwa. W tym czasie pary odkrywają to, co ich łączy. - Wzrastamy duchowo poprzez konkretne narzędzia: dialog małżeński do którego zapraszamy też Boga, lekturę Pisma św., wspólną modlitwę i rekolekcje, które przeżywamy całymi rodzinami - tłumaczyła para krajowa.

 

Małżeństwo zauważyło, że na pielgrzymkę zaproszeni są wszyscy, którzy chcą poznać Domowy Kościół i poczuć wspólnotę ludzi, którzy mają podobne wartości.

 

Domowy Kościół pomaga czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy jak nim żyć i jak go celebrować przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem. Ruch powstał w 1973 r. z inicjatywy ks. Franciszka Blachnickiego. Jest obecny w 24 krajach. Największe wspólnoty istnieją m.in. w Niemczech, Czechach, Litwie, Anglii, Irlandii, Szkocji, czy USA. Należy do niego prawie 50 tys osób.

 

Maria Bareła
www.jasnagora.com