logo
Środa, 15 maja 2024 r.
imieniny:
Dionizego, Nadziei, Zofii, Izydora, Dympny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Łucjan Z. Królikowski OFMConv
Miłość mi wszystko wyjaśnia
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Wiara, podstawowa relacja między Bogiem i ludźmi, jest wystawiona na ciężką próbę. Im dalej oddalamy się od Boga, tym bardziej błądzimy, wchodzimy w większy zamęt... Każdy Adwent jest wspaniałą okazją do uspokojenia swego serca i pełnego pokoju oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.

Autor książki – o. Łucjan Królikowski korzystając z własnych doświadczeń życiowych, ze zsyłki na Sybir i tułaczki po świecie, dzieli się z Czytelnikiem szczególnym świadectwem własnej wiary i miłości do Boga. Boga, którego nazywa Miłością.

Wydawca: Bratni Zew
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7485-164-0
Format: 165x235
Stron: 344
Rodzaj okładki: Miękka
 


 
dzień 3
Bóg szuka człowieka

Religia chrześcijańska uczy, że człowiek oddalił się od Boga i zagubił się przez grzech. Nie szukał Boga, choć Jego obecność i władztwo odczuwał wszędzie, na każdym kroku.
 
Było natomiast na odwrót. To Bóg, Stwórca, Rządca i Ojciec, pierwszy począł szukać człowieka. Nie trzeba się temu dziwić, gdyż jest nieskończoną Miłością i w Sobie Samym jest jednocześnie i Ojcem, i Matką.

Bóg od zarania historii, od upadku w grzech pierwszej pary ludzkiej, Adama i Ewy, powziął kolosalny plan zbawienia człowieka. Plan ten rozciągnął na długie wieki, od zamierzchłych czasów, od stworzenia człowieka, poprzez nasze czasy, i aż do końca dziejów. Św. Paweł Apostoł streszcza te dzieje wyliczając wszystkie filary, na których Boskie dzieło się wspiera: "Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna. Jego to ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, przez Niego też stworzył wszechświat" (Hbr 1,1n).

Podziw i zdumienie ogarnia nas, jak misterne i z jaką pieczołowitością, to znaczy miłością, opracował dzieło zbawienia. Podziwu godne jest też wykonywanie tego planu, mimo przeszkód ze strony szatana i złej woli jego sług lub obojętności niejednego człowieka. Ludzie prymitywni nie znali alfabetu, nie pisali kronik, ale na wszystkich kontynentach po swojemu czcili Boga i świadczyli o Jego wielkości i miłości; z wielką pieczołowitością i nabożeństwem chowali swych zmarłych, w nadziei, że kiedyś się z nimi połączą w życiu po śmierci. Bogu nadawali różne imiona, przeważnie związane z naturą.
 

1 2 3  następna
Zobacz także
Tomasz Powyszyński
Niedawno był 15 lipca, czyli kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem. Mało kto jednak wie, że ta data jest związana również z innym ważnym dla nas, chrześcijan, wydarzeniem. Otóż tego dnia 1099 roku Gotfryd z Bouillon, dowodzący armią krzyżowców w pierwszej krucjacie, w niemiłosiernej spiekocie bliskowschodniego słońca i gryzącym gardło pyle odbił z rąk muzułmanów upragnioną przez europejskich rycerzy Jerozolimę...
 
Danuta Piekarz
Uczniowie z Emaus w tej samej godzinie zabrali się i wrócili do Jeruzalem. Tam zastali zebranych Jedenastu, a z nimi innych, którzy im oznajmili: "Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi". Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze i jak Go poznali przy łamaniu chleba...
 
ks. Artur Andrzejewski
Gdyby ktoś cię wołał, odpowiedz: „Mów, Panie, bo sługa twój słucha” (1 Sm 3, 9). To napomnienie, jakie Heli daje młodemu Samuelowi, wykracza poza granice tamtego czasu i tamtej przestrzeni. Stanowi ono wzorzec relacji, jakie powinny towarzyszyć każdej lekturze Pisma Świętego. U jej podstaw leży prawda, że Bóg przychodzi i to przychodzi w swoim słowie, a nawet więcej – przychodzi jako Słowo. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS